kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Mayıs 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
OKAN MÜDERRİSOĞLU

Hesap uzmanları kızgın

Maliye Bakanlığı'nın gözbebeği kurumlarından "Hesap Uzmanları Kurulu" derin bir iç hesaplaşma içinde. Hesap Uzmanları Derneği Başkanı Nihat Uzunoğlu'nun, "Yanlış yapılıyor. Size kanun namına durun" diyoruz uyarısına hedef olan Gelir İdaresi Başkanlığı, bu bildiriye aynı dille yanıt vermekte gecikmedi. Perde arkasına inildikçe görünen manzara şu:
Genç hesap uzmanları, İdare'nin uzlaşmalardaki standart dışı uygulamalarından, özelgelere uygun rapor yazılması isteğinden, tebliğle vergi konulup kaldırılmasından rahatsız. İdaredekiler ise "Mesnetsiz iddialarla yıpratıldığı" görüşünde. Sağduyu sahibi hesap uzmanları, aile içi sorunların kamuoyuna taşınmasını onaylamıyor. "İç çekişme görüntüsü bize mükellef nezdinde zayıflatır" kaygısını taşıyor. Hesaplaşmanın daha çok ideolojik olduğu, sosyal demokrat görüşlü bürokratların, muhafazakar bürokratlar tarafından dışlandığı yorumları taraftar buluyor.
Bu aşamada karşılıklı söylenen sözler, birçok kişinin yüz yüze bakmasını önleyecek düzeyde olduğu için bunları "es geçelim." Ama yapılacak üç şey var. 1Denetim elemanı idarenin yerleşik görüşüne aykırı raporlar yazabilmeli. Raporunda ısrar edebilmeli. Davayı kaybederse performansına "eksi" yazılmalı. 2Uzlaşma heyetine, kurul başkanları hatta bağımsız üye olarak emekli üst düzey maliyeciler de alınarak şeffaflık artırılmalı. 3Kimse somut bilgi ve belgeye dayanmadan kimseyi töhmet altında bırakmamalı.