kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Mayıs 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
POLİS "140 BİN", TERTİP KOMİTESİ "300 BİN" DEDİ... Diğer mitinglerde olduğu gibi dün Samsun'daki katılımcı sayısı konusunda da değişik tahminler yapıldı. Tertip komitesi katılımcı sayısını 300 bin olarak açıklarken, polis yetkilileri ise 140 bin civarında katılımcı olduğunu belirtti.

Ankara'dan başladı Samsun'da sonlandı

İlhan DEMİRCİOĞLU-Murat KEKLİKÇİ / MERKEZ
Cumhuriyet mitinglerinin sonuncusu dün Samsun'da gerçekleşti. Tertip Komitesi'nin açıkladığı rakama göre 300 bin kadar Cumhuriyet sevdalısı, Cumhuriyet Meydanı'nı bayraklarla donattı..
İLİŞKİLİ HABERLER
Ankara'dan başladı Samsun'da sonlandı
Ankara'da 14 Nisan'da başlayan cumhuriyet mitinglerinin sonuncusu; İstanbul, Manisa, Çanakkale, Marmaris ve İzmir'in ardından dün Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini ateşlediği Samsun'da gerçekleştirildi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'ndan bir gün sonra düzenlenen mitingte, katılımcıların çoğunluğunu kadınlar ve gençler oluşturdu. 33 sivil toplum örgütünün "Farkındayız, 20 Mayıs'ta Samsun'dayız" sloganıyla organize ettiği miting için vatandaşlar, saat 08.30'dan itibaren ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'na akın etti. Vatandaşlar 8 ayrı polis noktasında arandıktan sonra miting alanına alındı. Türk bayrakları ve Atatürk posterlerinin yanı sıra çok az sayıda da olsa CHP bayrağı da dikkat çekti.

KARAYALÇIN'A DA ÇAĞRI...
Saat 11.00'de saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan mitinge katılanlar, Deniz Baykal ve Zeki Sezer'i "Türkiye sizinle gurur duyuyor" sloganlarıyla karşıladı. Vatandaşları selamlayan Sezer ve Baykal, bir süre platformun önünde Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan'la birlikte mitingi izledi. Konuşma yapmayan iki lider, diğer konuşmacıları katılımcıların arasında ön sırada dinledi. Mitinge ilk gelen lider ise SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın oldu. Karayalçın platform önündeki Baykal ve Sezer'in yanına gitmezken, vatandaşların "Siz de birleşin" demesi üzerine, "Bu birleşme de büyük başarıdır devamı gelebilir" diye yanıt verdi.

SELDA BAĞCAN COŞTURDU
Mitingde Prof. Dr. Birgül Aymen, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Genel Başkanı Şener Saruhan, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ADD Samsun Şube Başkanı Şükrü Kumbasar ve gazeteci Hulki Cevizoğlu konuşma yaptı. Rahmi Saltuk, Selda Bağcan da şarkılarıyla kalabalığı coşturdu. Saat 16.00'da biten mitingin ardından vatandaşlar, saat 16.30 sıralarında olaysız bir şekilde tamamen dağıldı.
Haberin fotoğrafları