kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Mayıs 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Beyoğlu'ndaki 4 bin tarihi yapıya jet onarım

Ercan SARIKAYA / MERKEZ
Beyoğlu'nda restorasyon bekleyen binlerce tescilli tarihi bina, ilçe belediyesinin aldığı yeni yetkiyle Koruma Kurulları'nın onayını beklemeden onarılmaya başlanacak..
Beyoğlu'nda tarihi yapılar, artık Koruma Uygulama Denetim Büroları (KUDEB) ile aslına uygun olarak çok daha hızlı restore edilecek. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulları'nın işini hafifletmek için çıkarılan Koruma ve Denetleme yasası kapsamında tarihi yapılar, prosedüre takılmadan hızlı bir şekilde onarılacak. Beyoğlu'nda belediye bugüne kadar 7 bin bina sahibine tebligat gönderirken, bunlardan 3 binini restore etti. Kentsel tasarım çerçevesinde tadil edilen binaların tescilli olanlarının ise Koruma Kurulları'ndan izin alınmaksızın KUDEB sayesinde daha çabuk aslına uygun olarak yapılmasının önü açıldı.

AB FONLARI KULLANILACAK
Beyoğlu Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gelen yetkiyle birlikte bugüne kadar Kentsel Tasarım Ofisi'nde yürüttüğü çalışmayı, önümüzdeki aydan itibaren KUDEB ofisinde gerçekleştirecek. Basit onarım niteliğindeki binaları kurul onayına sunan ve aylarca izin bekleyen ilçe belediyeleri aldıkları yetkiyle SİT alanı içerisindeki tescilli, tescilsiz binaların yeniden hayat bulmasını hızlandıracak. Beyoğlu Belediyesi Başkanı Ahmet Misbah Demircan, zaman zaman tescilli binaların tadil ve tamirinde zorlandıklarını belirterek "Alınan yetkiyle birlikte işimizi daha çabuk yapacağız" dedi. Avrupa Birliği'nin desteğiyle daha önce Balat ve çevresinde geliştirilen fon sisteminin Beyoğlu'nda da uygulanacağına dikkat çeken Demircan, "Bina sahiplerine her türlü teknik ve hukuki yardımı yapacağız" diye konuştu. İstanbul'da 5 ay önce Beyoğlu dışında 11 ilçede daha KUDEB kuruldu. Sivil mimarlık örneği eserleri onarmak isteyen vatandaş ya da kurumlar, yapının maliki olduğuna dair belgeyi, yapının mevcut durum fotoğrafı ve yapılacak çalışmaya ilişkin ayrıntılı raporu KUDEB'e verecek. İki uzman, başvuruyu inceleyerek fotoğraf ve ayrıntılı inceleme ile durum tespiti yapacak. Yapılacak onarım bakım ve basit onarım ise ön izin belgesi düzenlenerek bakıma hemen başlanıyor.

TADİLAT VE BOYA İÇİN HARÇ İSTENMEYECEK
Beyoğlu Belediyesi, restorasyon çalışmalarının yanısıra, tarihi binaların dış cephelerini boyamak için altyapı oluşturdu. Belediye yetkilileri binasına bakım yaptırmak isteyen vatandaşlardan teknik destek, tadilat ve boya için harç alınmayacağına dikkat çekti.
Haberin fotoğrafları