kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Mayıs 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Boğaz'ın lokumunda lokum gibi eğlence

ECE SARUHAN GÜNAYDIN
Boğaz'ın seçkin mekanı Sortie, 23 Mayıs'ta açılıyor. Mekanın aynı zamanda Opera Lokumları'nın yaratıcısı da olan işletmecisi Erol Kaynar, Sortie'yi Boğaz'ın lokumu olarak nitelendiriyor ve ekliyor: Bu lokum gibi mekanda insanlara lokum tadında bir eğlence sunacağız.....
İLİŞKİLİ HABERLER
Boğaz'ın lokumunda lokum gibi eğlence
Yaz yaklaşırken Ortaköy-Kuruçeşme hattı hareketlenmeye başladı. Yaz gecesi eğlencelerinin göz bebeği konumunda bulunan Boğaz'daki mekanlar, önümüzdeki hafta kapılarını aralayacaklar. Bu mekanlar arasında başı Sortie çekiyor. 23 Mayıs'ta açılacak olan mekanın işletmesini bu yıl Erol ve Varol Kaynar kardeşlerle birlikte Sabi Totah üstleniyor. Erol Kaynar'la Sortie'deki yenilikleri konuştuk...

* Sortie 23 Mayıs'ta açılıyor. Ne gibi sürprizler olacak açılışta?
Yurtdışından 10-12 kızdan oluşan bir perküsyon grubu getiriyoruz. Bu grup gece boyunca 15'er dakikalık interaktif yani misafirlerimizi de içine alan şovlar yapacak. Ayrıca hem açılışta hem de sezon boyunca Sortie'de Amerika'dan gelen birtakım gruplar ve DJ'ler canlı performanslar sergileyecek.

* Bu sezon ne gibi değişiklikler ya da yenilikler var Sortie'de?
Mehmet Anlar'ın yapmış olduğu dekorla oynadık. Yeni bir sistem kurduk ve ışıklandırmayı ve ses tesisatını yeniledik. Bünyemizde hizmet veren restoranların neredeyse tamamı değişti. Bir tek Mirror var geçen yıldan. Mekanları seçerken hem kendi içinde marka olan mekanları tercih ettik hem de mutfakların birbirleriyle çakışmamasına özen gösterdik. Bu sene Uzakdoğu Mutfağı'ndan balıkçıya, Antep Mutfağı'ndan İtalyan Mutfağı'na kadar ne ararsanız var Sortie'de.

* Bu kadar farklı mutfaktan en büyük ilgiyi hangisi görüyor?
İnsanlar Sortie'ye ne kadar Avrupai giyinip gelseler de, Türk yanımız ağır basıyor. En çok balık ve kebap rağbet görüyor.

HER CEZA İDAM OLMAMALI
* Geçtiğimiz yıl Boğaz'daki mekanların en büyük sorunu müziğin sesinin erken kısılmasının istemesiydi. Bu sorunu aşabildiniz mi?
Müziğin sesinin hafta içi 24.00'te, hafta sonu ise 01.00'de kapanmasını istiyorlar. Oysa bizim sabah saat 04.00'e kadar geçerli olan ruhsatlarımız var. Elbette sabaha kadar sonsuz sesle müzik yapılmaz. Bizim hedefimiz misafirlerimizin başka insanları rahatsız etmeden eğlenmesi. Ama zaten yazın misafirlerimiz özellikle de yabancılar, saat 19.00'da yemeğe gelip de saat 23.00'te kalkıp gitmiyorlar. Tam tersine yemek rezervasyonları saat 22.00'ye yapılıyor ve yemeğini bitirenler Boğaz manzarasına karşı bir şeyler içip eğlenmek istiyor. Dolayısıyla saat 24.00 suları bizim için müziğin en önemli olduğu saatler. Bu saatlerde müziği kapatmak, dükkanı kapatmak gibi olur. Birkaç aydır Büyükşehir Belediyesi ile toplantılar yapıyoruz. İnşallah meseleyi çözeceğiz. Ayrıca bu çerçevede çok ciddi tedbirler de aldık. İtalya'dan yepyeni bir ses sitemi getirttik mesela.

* Nasıl bir sistem bu?
Crossfire adında, sesi tamamen mekana veren, dışarı yansıtmayan bir sistem. Türkiye'de ilk defa kullanılacak. Ayrıca şeffaf ses perdeleri de yaptık. Eğer hedef dışarı ses gitmemesiyse bunu sağlayacak bütün tedbirleri aldık.

* Sortie'nin buluduğu hatta, Boğaz'ın en seçkin mekanları var. Hepsi rakibiniz. Onlara bir mesajınız var mı?
Sortie Boğaz'ın lokumu ve bizim hedefimiz bu lokumda insanlara yine lokum tadında bir eğlence sunmak. Rakiplerin hepsi arkadaşım. Aramızda TURGİD diye bir dernek kurduk ve birbirimizi karalamadan rekabet etme kararı aldık. Aksi düşünülse de rakip firmaların orada olması bizi mutlu ediyor, bize kuvvet veriyor. Bu mekanlar bir şehrin yaşadığını gösterir. Ülkemize gelen yabancıların aklındaki Türkiye imajı bizi ve rakiplerimizi görünce olumlu yönde değişiyor. Uzun yıllar yurtdışında kalmış ve oradaki insanların bize bakışını bilen biri olarak bu durum beni çok heyecanlandırıyor, gururlandırıyor. Ben bu yüzden bu işe girdim. Gücümün yettiği sürece de bu işi yapmaya devam edeceğim.