kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Mayıs 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

'Batı'da ciddi susuzluk tehlikesi var'

Enerji Bakanı Hilmi Güler, susuzluk ve kuraklık tehlikesinin Batı ve İç Anadolu için daha önemli boyutta olduğunu belirtirken, "İstanbul'da durum iyi ama Ankara'nın işi zor" dedi..
Enerji Bakanı Hilmi Güler, Batı ve İç Anadolu için susuzluk uyarısı yaptı. Kısa vadeli projelerin hızlandırıldığını kaydeden Güler, İstanbul için ciddi bir sıkıntı olmadığını belirtti. Enerji Bakanı Güler, "ciddi" olarak nitelendirdiği kuraklık tehlikesinin bazı bölgeler için daha önemli boyutta olduğunu söyledi. NTVMSNBC'nin haberine göre Bakan Güler, "Batı'daki sulama barajlarında, Ege'de Menderes Havzası, Kızılırmak Havzası çeltik, pirinç ekimiyle ilgili Manyas Balıkesir- Bursa arasındaki sularda azalma var. Birkaç yerde pirinç ekimi için uyardık. Manyas, Karacabey uyarıldı. Su kullanımına ihtiyaç olan ürünlerden ziyade diğer ürünlere ağırlık verin dedik" dedi.

ANKARA'DA SIKINTI BÜYÜK
İstanbul için ciddi bir sıkıntı olmadığına dikkat çeken Enerji Bakanı, Ankara için aynı umudu taşımıyor. İçme suyunun Kızılırmak'tan borularla getirilmesi için büyükşehir belediyesinin ihale yaptığını hatırlatan Güler, "Oradan gelecek su Gölbaşı'nda arıtılarak Ankara'ya verilecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi en kötü ihtimale karşı bu açıklamaları yapıyor. Ama yağmuru beklemeye devam ediyoruz. Yeraltı suları için etüd yaptık; açtığımız kuyuları da büyükşehire veriyoruz" diye konuştu.

SEÇİMDEN ÖNCE NÜKLEER
Enerji Bakanlığı, nükleer güç santrallerinin kurulmasına olanak sağlayan yasasının onaylanması halinde, Sinop ve Mersin için firma belirleme yarışmasını seçim öncesi tamamlamayı planlıyor. Enerji Bakanı Güler, onayın ardından firmaları yarışmaya davet edeceklerini açıkladı. Lisanslı, kabul görmüş markalarla görüşenlerin müracaatını alacaklarını belirten Güler, yarışmadan sonuç çıkmazsa, kamunun santralı tek başına yapmaya mecbur kalacağını belirtti. Enerji Bakanı Güler, Rusya Federasyonu'nun Türkmenistan ve Kazakistan'la yaptığı yeni doğalgaz anlaşmalarının Türkiye açısından ciddi bir gelişme olduğunu da söyledi. Güler, kısa zamanda bu ülkeleri ziyaret edeceklerini belirtti. Güler, "O kadar büyük talep var ki, hepimizin pazarı ayrı. Putin görüşmesinde açıklanan bildiri, fizibilite çalışmaları, sonra tabii ki bir projeye dönüşecek. Bizim projelerimiz de görüşülüyor. Hepsinin sahası ayrı. Türkiye boru hatlarının ayrı bir müşteri ve pazarı var" dedi.

NABUCCO'YA DESTEK VERİLİYOR
Rusya'nın yeni anlaşmalarına karşın ABD ve AB'nin Orta Avrupa'ya Türkiye üzerinden gaz getirecek Nabucco Projesi'ne desteğinin sürdüğünü ifade eden Güler, projeye Fransa, Almanya ve Balkan ülkelerinin de dahil olmak istediğini açıkladı.
Haberin fotoğrafları