kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Mayıs 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC
50 yaşındayken evlat müjdesini ve kanser olduğu haberini art arda alan Turan Yavuz, geçen yıl kendisiyle yapılan bir söyleşi sırasında "Kızım Pelin Su için hayatta kalmam lazım" demişti.

Usta gazeteci Yavuz vefat etti

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören gazeteci- Yazar Turan Yavuz, Ankara'da vefat etti. Güven Hastanesi'nde dün öğleden sonra yaşamını yitiren Turan Yavuz, 1956'da Paris'te doğdu. ODTÜ'de başladığı uluslararası ilişkiler eğitimini Washington Amerikan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde tamamlayan Yavuz, gazetecilik mesleğine 1974'te Reuters Haber Ajansı'nın Ankara bürosunda atıldı. Yavuz, 1982-1985 yılları arasında Tercüman Gazetesi'nin Washington muhabiri, 1985-1995 yılları arasında da Milliyet Gazetesi'nin Washington Temsilcisi olarak görevine devam etti. Gazetecilikle beraber televizyon programcılığını da yürüten Yavuz, "32. Gün" haber programında yer aldı. 1994'te "İşte Çiller'in ABD'deki Serveti" haberiyle 1995 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti "Yılın Gazetecisi Ödülü"nü ve 1995 Sedat Simavi Gazetecilik ödülünü kazandı. Yavuz, Kanal 6'da 1995-1996 yılları arasında Haber Koordinatörü olarak görev yaptı ve "Haberaktif" programıyla gece haberlerine öncülük etti. Turan Yavuz'un "ABD'nin Kürt Kartı", 1962 Küba Füze Krizi'nde Türkiye'nin rolünü irdeleyen "Satılık Müttefik" ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in konu edildiği "İkinci Vatan'' adlı kitapları yayımlandı. Gazeteci-yazar Turan Yavuz'un yönetmenliğini yaptığı ve ünlü Rus politikacı Troçki'nin İstanbul'da geçen günlerini anlattığı 35 milimetrelik "Exile In Büyükada" adlı sinema filmi Milano Uluslararası Film Festivali'nde belgesel dalında birincilik ödülü aldı.

YARIN TOPRAĞA VERİLECEK
1997-2003 arasında Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapan Turan Yavuz, 1999-2004 arasında da TV8 Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürüttü. Yavuz, evli ve bir çocuk babasıydı. Gazeteci-yazar Turan Yavuz'un cenazesi, yarın Ankara Kocatepe Camisi'nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı'na defnedilecek.
Haberin fotoğrafları