kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Mayıs 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Ermeni muhalifler gül devrimi istiyor

Gökçen KESGİN/DIŞ HABERLER
Ermenistan'da muhaliflerin sokaklara döküldüğü, Türkiye'den gözlemcilerin kabul edilmediği tartışmalı seçimden iktidar zaferle çıktı. Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'ın halefi gösterilen Başbakan Serz Sarkisyan'ın partisi birinci oldu. Eski bilek güreşi şampiyonu ve milyarder işadamı Gagik Zarukyan'ın geçen yıl kurduğu muhalif Ermenistan'ın Refahı Partisi ise güçlü bir atakla sandıktan ikinci çıkmayı başardı...

'PARA DESTEĞİ YOK'
Ancak muhalefet seçime hile karıştırıldığını söyleyerek sonuçlara itiraz etti. Kazananları darbe taktikleri uygulamakla suçladı. Sokak protestoları için "gösteri hazırlıkları yapıyoruz" diyerek, bölge ülkelerinde yaşanan "renkli ama kansız halk darbelerine" gönderme yaptı. Bu tartışmalar arasında, Galatasaray Üniversitesi Güney Kafkasya Güvenlik Konferansı'na katılan Ermeni uzmanlara seçim ve olası iktidarla ilgili yorumlarını sorduk. Ermeni Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı Aghavni Karakhanian, "Muhalefet, Gürcistan ve Ukrayna'daki gibi renkli devrim istiyor. Ancak ihtimal vermiyorum. Çünkü dış güçlerin maddi desteği de gerekiyor. Ancak bu yok" dedi.

'TÜRKİYE ÇİZGİSİ DEĞİŞMEZ'
Seçimi kazanan Başbakan Sarkisyan'ın da her ne kadar "Türkiye'ye ılımlı" gibi görünse de çizgisinin Koçaryan gibi değişmeyeceğini söyledi. Dünya Güvenlik Enstitüsü'nden Gevorg Malikyan da tarihi gerçekler olduğunu belirterek iki ülke arasındaki ilişkilerde zamana ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.