kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 14 Mayıs 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Amerika'da bir eve 'uzay çöpü' düştü!

Yeni Haber
New Jersey'de bir eve düşen esrarengiz cisim 'uzay çöpü' çıktı...
Amerika'da 2007 yılı başlarında New Jersey eyaletinde gökten bir evin çatısını delerek banyosuna düşen esrarengiz metalik parçanın sırrı çözülemedi. Parça üzerindeki araştırmalarını önceki gün tamamlayan jeoloji uzmanları, bunun bir meteor parçası olmadığı hükmüne vardı.


Bilim adamları, objenin paslanmaz çelik karışımı olduğunu ifade ederek bunun tabiatta kendiliğinden bulunmadığını kaydettiler. Federal Havacılık Dairesi uzmanlarının yaptığı incelemede de parçanın, uçaklara ait olmadığı belirlenmişti. Bundan dolayı da parçanın, yörüngedeki uydu ve roket enkazlarının bulunduğu çöplüklerden düşmüş bir uzay çöpü olduğu görüşü ağırlık kazandı.


İncelemeyi yapan Rutgers Üniversitesi Jeologlarından Jeremy Delaney, "Gökten düşen bu parçanın oraya nasıl çıktığını bulmayız." diyerek, uzay programları ve işlevsiz kalan uyduların büyük bir çöplük oluşturduğuna dikkat çekti. Uzay çöpü evine düşen Srinivasan Nageswaran ise, "Bilim, meteor değil diyorsa değil ama hala uzaydan düşen en meşhur parça." diye yorumladı.