kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Mayıs 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC
Sarı ışıkta tehlike yaklaşıyor

Kameralı sürücü uyarı sistemi ile kaskoya indirim geliyor

TEKNOLOJİ TİMUR SIRT (İSRAİL)
İsrailli Trac-Tec ve Mobileye firmalarının kameralı araç takip sistemi kasko, sürücüyü uyarıyor ve kaza riskini azaltıyor. Hataları merkeze anında bildiren sistem, kasko pirimi ödemelerini düşürüyor..
İsrailli firmalar tarafından geliştirilen kameralı araç takip sistemi kasko primlerini düşürüyor. Sürücü davranışlarını izleyen ve yoldaki araçlar ile şeritleri akıllı kameralarla algılayan sistem sürücüyü ses ve renklerle uyarıyor. Sürücünün üçüncü gözü olarak adlandırılan sistemle sürücü hatalarından kaynaklanan kazaların önemli oranda azaltılması ve buna bağlı olarak kasko ödemelerinde yüzde 20'lere varan indirimlerin yapılması bekleniyor. Track-Tec'in iş ortağı olarak çalışan ArTec firması çözümü Türkiye'de pazarlamayı düşünüyor. Artec öncelikli olarak araç takip ve konum belirleme sistemini pazarlayacak. Eşini izlemek isteyenler bile aracına cihazı koyarak hangi saatte nerede olduğunu görebiliyor. Sistemde istenmeyen bir sorun çıktığında kontrol noktasına anında SMS veya e-mail ile uyarı gidiyor. Cihazın bağlı olduğu kablo koparılsa bile içindeki batarya sayesinde 4-5 saat boyunca nerede olduğu izlenebiliyor. İsteyen herkesin aracına DPL'i takarak çalınma riskini sıfıra indirebileceğini kaydeden Kubilay Özçelik, böylece aracın kasko primi için daha az ödeme yapılabileceğini vurguladı. Bu çerçevede görüşmeye başladıkları Birlik Sigorta ile anlaşmaya vardıklarını belirten Özçelik, "Otomotiv firmalarıyla da görüşmelere başladık. Bu teknolojiyi daha araç satılmadan entegre edebilirsek, hırsızlık gibi durumlarda aracın yeri kolayca temin edilebildiği için kasko primleri daha az ödenecek. Bu teknoloji'nin devletin yetkili kurumları tarafından benimsenmesi halinde araçlara takılması zorunlu kılınırsa, trafik ve asayiş polislerinin iş yükünü önemli ölçüde azaltacak" değerlendirmesini yaptı. Artec, 2007'nin ikinci çeyreğinden itibaren takip sistemi cihazlarını şirketlerde test etmeye başladı. Artec'in ürün denemesi yaptığı kurumlar arasında Aras Kargo, Merkez Bankası, Halk Bankası, Hedef Ecza Deposu, Novartis İlaç gibi şirketler bulunuyor.

SMS İLE UYARI YAPIYOR
Özçelik, "Bu şekilde şirketler, filolarındaki araçlarını çalınma risklerine karşı koruyabildikleri gibi sürücülerin hız kontrolü, frigo dolapların ısı kontrolü gibi hassas konuları merkezden denetleyebiliyor. Ayrıca araçların akaryakıt durumlarından, nerede olduklarına kadar istenilen her türlü bilgi SMS, e-mail yoluyla şirket merkezine ya da cep telefonuna anında gönderiliyor.
Haberin fotoğrafları