kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Mayıs 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

İzmir'de pazar yerinde patlama

Yeni Haber
İzmir'in Bornova ilçesinde pazar yerinde patlama meydana geldi. Sabah saatleri olması nedeniyle kalabalık vatandaş grubunun bulunmadığı pazar yeri girişindeki patlamada 1 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

*İZMİR'DE PAZAR YERİNDE PATLAMAYLA İLGİLİ VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZİzmir Valisi Cahit Kıraç, Bornova'da pazar yerinde meydana gelen patlamayla ilgili teknik çalışmanın devam ettiğini ve hastanelerde 5 kişinin tedavisinin devam ettiğini söyledi.

Vali Kıraç, düzenlediği basın toplantısında, insanlık dışı saldırıyı nefretle kınadıklarını ve bir kişinin hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Bisiklet üzerine yerleştirilmiş kutu içinde patlama meydana geldiğini ve yaralılardan Hatem Kaval'ın (41) kurtarılamadığını belirten Vali Kıraç, şöyle dedi:

''Patlamayla ilgili teknik çalışma devam ediyor. Hastanelerde sadece 5 kişinin tedavisi sürüyor, diğer yaralılar taburcu edildi. Sağlık Müdürlüğü ile Üniversite ve Trafik Hastanesi başhekimleri hastaların durumlarını takip ediyor. Laboratuvar incelemesinden sonra detaylar ortaya çıkacak. Bomba uzmanlarının çalışmaları devam ediyor, önümüzdeki periyotta failler, oluş şekli, patlamada kullanılan kimyevi maddeyle ilgili bilgiler verilecek. İnsanlık dışı, çirkin saldırıyı nefretle şiddetle kınıyoruz. Ölen kişiye Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.''

PATLAMA YAŞANAN PAZAR YERİNDE HAYAT NORMALE DÖNDÜ

İzmir'de patlama olan pazar yerinde hayat tamamen normale döndü.

Bölgeye giden çok sayıda uzman ekibin incelemesini tamamlamasının ardından pazar yeniden açıldı. Vatandaşlar, patlamanın kendilerini korkutmadığını belirterek alışveriş yapmaya devam etti.

Vatandaşlar, "Bu tür haince saldırılar bizi korkutmaz. Bunu yapanların amacı korkutmak. Korkmuyoruz ve normal hayatımıza devam ediyoruz." dedi. Bazı vatandaşlar da ellerine aldıkları Türk bayraklarıyla alışveriş yaptı.

İZMİR'DEKİ PATLAMADA YARALANANLARDAN 5'İ TABURCU EDİLDİ

İzmir'in Bornova ilçesi Özkanlar semtinde bulunan pazar yerinde saat 09.15'te meydana gelen patlamada yaralanan 17 kişiden 5'i, tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Patlama sonrası Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılan yaralılardan Hasan Batan, Fikriye Ulucak, İrfan Karagöz, Gökhan Karagöl ve Orhan Karatay yapılan tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Diğer yaralılar, Mustafa Önal, Ramazan Bayrak, Ela Akgül, Şakir Kaplan, Mutlu Kaval, Hatem Kaval, Erdoğan Berber, Veli Piknik, Naim Bayındır, Devrim Osmanoğlu, Çiğdem Özdemir ve Engin Kaplan'ın tedavisi ise devam ediyor.


VALİ KIRAÇ: PATLAYICI DÜN AKŞAM BİSİKLETE BIRAKILMIŞ


İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Bornova ilçesindeki Özkanlar pazar yerinde meydana gelen patlamanın dün akşamdan bir bisikletin sepetine konan patlayıcıdan kaynaklandığını söyledi.

Vali Kıraç, olaydan hemen sonra patlamanın meydana geldiği pazar yerine incelemelerde bulundu. Kıraç, gazetecilerin sorusu üzerine patlamanın pazar yerine akşam saatlerinde bırakılan bisikletle ilgili olduğunu söyledi. Bisikletin sepetine konulan patlayıcınının cinsinin henüz belli olmadığını belirten Vali Kıraç, olayda 1'i ağır 15 kişinin yaralandığını dile getirdi. Yaralılardan 3'ünün Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne, 3'ünün de Türkan Özilhan Bornova Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi'ne kaldırıldığını söyledi.

VALİ: HALKIMIZ SAKİN OLSUN

Patlamanın yarın İzmir'de yapılacak Cumhuriyet mitingiyle ilgisinin bulunmadığını anlatan Vali Kıraç, mitingde görev yapacak polis sayısını 'bin'den 2 bin 900'e çıkardıklarını kaydetti. Kıraç, "Halkımız sakin olsun" dedi.


GÖRGÜ TANIKLARI ANLATIYOR


ESNAF HASAN BAKAN:"KENDİMİZİ YERDE BULDUK"

Pazar yeri esnaflarından Hasan Bakan, patlamayla ilgili şunları söyledi:
''Sabah saatlerinde pazar yerinde tezgahımızı kurmuş, sohbet ediyorduk. Bir anda patlama oldu. Kendimizi yerde bulduk. Çevremdeki arkadaşlarımdan bazılarının yaralandığını gördüm. Hemen yakındaki araçlara taşıdık yaralıları. Patlamanın olduğu yerde daha önceden bir bisiklet duruyordu ve bisikletin arkasında mavi bir poşet vardı. Baktığımızda bu bisikletin ve poşetin paramparça olduğunu gördük. Ancak bu paketin kim tarafından konulduğunu görmedik.''


ESNAF HALİL ŞAFAK: AMBULANSI BEKLEMEDİK

Patlama yerinde bulunan esnaf Halil Şafak ise ''Patlamanın ardından yaralı arkadaşlarımızı ambulans beklemeden, kendimiz araçlarla gönderdik. Yaralıların ikisinin durumu ağır görünüyordu'' dedi.

NAİM BAYINDIR: ERKEN SAATTE OLMASI YARALI SAYISINI AZALTTI

Patlamada kolundan hafif yaralanan Naim Bayındır isimli pazarcı, "Esnaf arkadaşlarla sabah tezgaharı hazırlıyorduk. Patlamanın erken olması yaralı sayısını azaltı. Bir anlık bir panik yaşandı." dedi.

EMİN KIR: ÇOK BÜYÜK BİR PATLAMA SESİ GELDİ

Emin Kır ise "Hanımla beraber apartmnda oturuyorduk. Balkonda kahvaltı yapıyorduk. Çok büyük bir patlama sesi geldi. Sonra insanlar o tarafa doğru koştu." diye konuştu.

Olayın ardından pazar yerine gelen çok sayıda polis ekibi bölgede çalışma yapmaya başladı. Kimlik Bildirme ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, Kriminal inceleme için patlayıcının parçalarını topladılar.

Bölgede uygulama yapan asayiş, karakol ve terör ekipleri, patlayıcıyı bırakan kişi ya da kişilerin yakalanması için geniş çaplı operasyon başlattı.

SABAH İNTERNET