kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Mayıs 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Acarlar'da Tapu Sicil Müdürü'ne dava açıldı

Canan YILMAZ
Orman Yüksek Mühendisi Başer'in Acarkent'teki evinin sahte belge ile kayıtlarının değiştirilmesine aracılık ettikleri öne sürülen eski Tapu Müdürü hakkında kamu davası açıldı..
İstanbul Orman Bölge Müdür Yardımcılığı'ndan emekli olduktan sonra Acarlar İnşaat'ta göreve başalayan Orman Yüksek Mühendisi Ahmet Başer'in, şirketin yönetim kurulu başkanı İsmet Acar ile arası, Acaristanbul Projesi Mesul Müdürlüğü görevini reddetmesiyle birlikte açıldı. İddiaya göre, bu gelişmenin ardından Başer'i ofisine çağıran Acar, kendisine Acarkent'teki 183 metrekarelik evinin tapusunu devretmesini ve 50 bin dolarlık da senet imzalamasını istedi. Acar'ın kızının yüzüne kezzap atmakla tehdit ettiği öne sürülen Başer ise, tapuyu devrederek senedi imzaladı. Başer, 2004'teki bu gelişmenin ardından İsmet Acar hakkında tehdit', eski Sarıyer Tapu Sicil Müdürü Orhan Bostancı ile yardımcısı Kasım Bilir hakkında ise 'görevi kötüye kullanmak' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Acar, Beykoz Sulh Ceza Mahkemesi'nde tehdit suçundan açılan davadan beraat etse de, Başer bu kararı temyiz için Yargıtay'a başvurdu. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından Kasım ve Bilir hakkında soruşturma izni verildi. Ancak, izin doğrultusunda Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma, takipsizlikle sonuçlandı.

ÇİÇEK, DEVREYE GİRDİ
Başer, yeni bir soruşturma başlatılması için Adalet Bakanlığı'na başvurdu. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Ahmet Başer'e ait imha edilmiş nüfus cüzdanını kullanarak tapu kayıtlarını değiştirdiği öne sürülen Sarıyer Tapu Sicil Müdür Yardımcısı Kasım Bilir hakkında dava açılması için Yagıtay'a başvurdu. Sarıyer Belediyesi eski Tapu Sicil Müdürü Orhan Bostancı ile Bülent Kasım Bilir hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçundan kamu davası açılarak, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.