kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Mayıs 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

'Müzakereler için istikrar sürmeli'

Evren MESCİ / ANKARA
AB büyükelçileri 'Acil Türkiye Toplantısı'nda Cumhurbaşkanlığı seçim sürecindeki gelişmelerin müzakerelere etki etmemesi görüşü öne çıktı..
Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaşanan krizle ilgili tartışmalar sürerken AB Dönem Başkanı Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği iki gün önce tüm birlik üyesi ülkelerin elçilileriyle "Acil Türkiye toplantısı" yaptı. Toplantıda, Genelkurmay Başkanlığı'nın gece yarısı bildirisinin, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı 367 kararını etkilediği savunuldu.

3 NOKTA ÜZERİNDE DURULUYOR
Alınan bilgiye göre, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz başkanlığında yapılan toplantıda, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci, Tandoğan ve Çağlayan mitingleri, türban tartışması, Genelkurmay'ın sert uyarısı ve Anayasa Mahkemesi'nin 367 şartı detaylarıyla değerlendirildi. Yapılan değerlendirmelerde şu 3 noktanın üzerinde durulduğu ifade edildi:

* Genelkurmay'ın açıklaması, Anayasa Mahkemesi'nin "367 gereklidir" kararı almasında büyük rol oynadı. Böylece, askerin sadece siyaseti değil, hukuku da etkilediği ortaya çıktı.

* Tandoğan ve Çağlayan mitingleri demokratik tepkinin gösterilmesi açısından çok önemliydi. Ayrıca, toplumda ciddi bir kutuplaşma olduğu da görüldü.

* Yaşanan gelişmeler, Türkiye'nin AB standartlarına kavuşması için daha çok yol kat etmesi gerektiğini tescillese de müzakelerin devam etmesi önem taşıyor. Müzakere sürecini askıya alma gibi bir olasılığın gündeme gelip gelmediğinin altını çizen Büyükelçi Cuntz, "Türk halkı hükümet hakkında ne düşündüğünü seçimlerde belirtebilir" dedi.