kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Mayıs 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC
cEu

Dünya müzik ailesinin 25 yeni ismi

NUH KÖKLÜ
Dünya onları konuşuyor ama sesleri henüz Türkiye'ye ulaşmadı. Rapçı Arkana'dan cEu'ya Finlandiya'dan Özbekistan'a kadar müzik dünyasının 25 yeni ismini belirledik..
21. yüzyılın en iyi vokalisti olarak gösterilen cEu, Finli rock grubu Sunrise Avenue, zenci gırtlağına sahip beyaz vokalistiyle The Gossip, gencecik yaşlarına rağmen saf rock'un izini süren Cold War Kids, karnavalı andıran havalarıyla Ekova, tarifi mümkün olmayan sesiyle Cibelle... Dünyada müzikleriyle adlarından söz ettiren ama memleket sathında fazlaca tanınmayan 25 grup gerçekten de dinlemeye değer... İşte üçüncü kuşak Brezilyalıların electrosamba'sından Macarların elektronik müziğine, Özbeklerin divası Severa'dan, Faroe Adaları'nın Björk'ü olarak gösterilen Eivor'a kadar kulak kabartılması gereken yeni isimler, ilk kez Türk okuyucusunun karşısında arz-ı endam ediyorlar...

1- Cansei De Ser Sexy: Brezilyalı electro-rock topluluğu. 2003 yılında Sao Paulo'da festivallerde şarkı söyleyerek tanındılar. 2006 yılında Sub-Pop şirketiyle kontrat imzalayıp grubun adıyla aynı olan albümlerini yayınladılar. Let's Make Love And Listen To Death From Above adlı single'ın yayınlanmasından sonra Rolling Stone dergisi tarafından yılın en iyi yeni grubu olarak gösterildiler.
2- Cirkus: Burt Ford, Karmil, Lolita Moon ve Don Cherry'nin kızı Neneh Cerry'den müteşekkil trip-hop grubu. 2006'da ilk albümleri Laylow'u yaptılar. 9 Mart 2007'de albümleri Laylow'u yeni versiyonunu çıkardılar.
3- Delain: Hollanda kökenli senfonik metal topluluğu. Grubun kurucuları arasında yer alan Martijn Westerholt, Finlandiya kökenli Within Temptation grubunda da yer aldı. İlk albümleri Lucidiy'i 2006'da kaydettiler.
4- Die Mannequin: Kanadalı alternatif rock grubu. 2006 yılında Guns'N Roses'ın Kuzey Amerika turnesine katıldı. Henüz albümleri yok ama ilk EP'leri How To Kill'den sonra EMI şirketiyle anlaştılar. 20 yaşındaki vokalistleri Care Failure'nin vokali, grubun geleceği olarak gösteriliyor.
5- The Gossip: 1999'da ABD'nin Arkansas eyaletinde Riot Grrrl hareketinden etkilenen üç kız tarafından kuruldu ama vokalist Beth Ditto'nun 'bluesy' sesi nedeniyle daha çok blues ve R&B şarkıları söylemeye başladılar. İlk albümleri That's Not What ABD'nin bağımsız plak şirketi Kill Rock Stars tarafından yayınlandı. Üçüncü stüdyo albümleri Standing in the Way of Contro, gay evliliklerini teşvik ettiği gerekçesiyle, ABD'de muhafazakârlar tarafından eleştirildi.
6- Havana Guns: 2005 yılında ilk albümleri She Always Goes Down yayınlandığında, NME dergisi tarafından Blondie'den New Order'a birçok isimle kıyaslandı. Ve aynı değerlendirmede vokalist Zoe Durante'nin sesi, Blondie'nin solisti Deborah Harry'ninkine benzediği söylendi.
7- Luzmila Carpio: Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'in Fransa Büyükelçisi olarak atadığı Carpio, And Dağları ve Bolivya'nın Aymara ve Quechua yerlilerinin ruhunu yansıtan şarkıcı olarak tanınıyor. Şarkılarına büyük bir kutsallık atfedilen Carpio, son olarak 2002 yılında Montanas Sagradas (Kutsal Dağlar) adlı bir albüm çıkardı.
8- Eivor Palsdottir: Faroe Adaları vatandaşı Eivor için en kestirme tanım, caz söyleyen Björk nitelemesi. Ülkesi ve Danimarka'da çok popüler olan sanatçı, 2005 yılında dördüncü albümü Trollabundin'i yayınladı.
9- Milagros Quezada: Dominikli Milly'e, sesinin büyüleyici etkisinden dolayı İspanyolca 'mucizeler' anlamına gelen Milagros deniliyor. Latin Grammy ödülü de kazanan Quezada, salsa'dan cha-cha'ya bütün Latin müziklerindeki başarılı icrasıyla tanınıyor. En iyi albümü En Tus Manos (Senin Ellerinde)
10- Ekova: Plak firması Six Degrees'in sanatçısı olan Dierde Dubois'in projesi olan topluluğun Heaven's Dust albümü, ud sesleriyle, İranlı perküsyon sanatçılarının hünerlerini gösterdiği bir karnaval havasını andırıyor. Özellikle Siip Siie elektronik müzik ile oryantalin iç içe geçtiği eğlenceli bir şarkı.
11- cEu: Tam adı Maria do Ceu Whitaker Poças. 21. yüzyıla damgasını vuracak vokal olarak gösteriliyor. İki yıl önce Türkiye'de konser veren Nacao Zumbi gibi, elektronik müziği, samba ve rock ritimleriyle karıştırarak electro-samba icra ediyorlar. 2006 yılında Latin Grammy ödülü alan Ceu'nun kendi adını taşıyan albümündeki Rainha ve bir Bob Marley cover'ı olan Concrete Jungle son 10 yılın en iyi şarkıları.
12- Belanova: Meksikalı elektro-pop topluluğu 2006 yılında Latin Grammy ödülü aldı. 2005'te yayınladıkları Dulce Beat adlı şarkıları MTV'de gösterilmeye başlayınca popüler oldular. Şu anda bir filmin soundtrack'ini hazırlayan grup, ülkelerinde Pizza Hut'ın reklam yıldızı.
13- Amy Winehouse: İkinci albümü Black To Black'in yayınlanmasından sonra Britanya'nın en iyi kadın şarkıcısı olarak seçildi. Salt'n Pepa ve Sarah Vaughan şarkıları söyleyerek büyüyen Winehouse, Rolling Stone dergisinin internet sayfasında 2007 yılının 'en iyi 10 artisti' arasında gösterildi.
14- Cold War Kids: 2006 yılında ABD'deki Lollapalozzo festivalindeki performanslarıyla dikkat çektiler. Robbers and Cowards adlı ilk albümleri saf rock sevenler tarafından Velvet Underground'dan bu yana yayınlanmış 'en diri albüm 'olarak nitelendirildi.
15- Cascada: Alman pop grubunun tanınmasına vesile olan Everytime We Touch, yalnız ülkeleri Almanya'da değil İngiltere müzik listelerinde de hatırı sayılır bir yer işgal etti. 2006 yılında, En İyi Dans Müziği Vokali dalında grubun solisti Natalie Horler ödül aldı.
16- Anima Sound System: Macar elektro-pop topluluğu Goldie'nin de katıldığı, Doğu Avrupa'nın en büyük elektronik müzik festivali Soundsfair'de sahne aldıktan sonra tanındı. 2006'da çıkardıkları We Strike ve albümde yer alan 1968 adlı şarkı, şu sıralar elektronik müzik dünyasının en iyi ürünü.
17- Gigi Shibabaw: Ülkesi Etiyopya'da kilisede şarkılar söylediği yıllarda keşfedilen Gigi, Herbie Hancock, Wayne Shorter gibi kalburüstü caz sanatçılarıyla birlikte çalıştı. Beyond Borders filminin soundtrack'ine büyüleyici vokaliyle katkı yapan Gigi'nin son albümü 2006'da çıkan Gold&Wax.
18- Severa Nazarkhan: Özbekistan'ın en ünlü şarkıcıları arasında sayılan Severa, 2003 yılında Hector Zazou'yla çalıştı ve ardından Afro Celt Sound System'in Volume: 5 adlı albümüne vokaliyle destek verdi. BBC'nin en iyi vokalistler arasında gösterdiği Severa, 2006 yılında Bu Sevgi adlı bir albüm çıkardı.
19- Tinariwen: Kökenleri 1982'de Libya lideri Muammer El Kaddafi'nin Tuareg kabilelerini tuttuğu kamplara dayanan topluluk, dünya müzik listelerinde şu sıralar Amen Amen adlı albümleriyle ilk sırada.
20- Katie Melua: Gürcü asıllı İngiliz pop-rock şarkıcısının 2003'te çıkan Call Of The Search albümü, 1.2 milyon sattı. 2005'te İngiliz vatandaşlığına kabul edilen sanatçı, Piece by Piece adlı son albümünü 2006 haziran ayında çıkardı.
21- Architecture in Helsinki: Zannedildiğinin tersine Finlandiyalı değil, Avustralyalı olan topluluğun şarkılarında klarnetten trompete, tubadan davula kadar onlarca enstürman kullanılıyor. Grup ağustos ayında üçüncü albümleri Places Like This'i çıkaracak.
22- Keny Arkana: Arjantin asıllı Fransız rap sanatçısı, globalizm karşıtı La Raga Du Peuple hareketinin içinde bulunuyor. 2006'da ilk albümü Entre Ciment et Belle 'ı çıkaran Arkana, Le Pen karşıtı eylemlerin de ön saflarında yer alıyor.
23- Sunrise Avenue: Finli rock grubu 2005'te ilk single'ı All Because of You'nun yayınlanmasıyla birlikte EMI şirketiyle anlaşma yaptı. Şu sıralar Fairytale Gone Bad adlı şarkılarının videosu, müzik televizyonlarında gösterilmeye başlandı.
24- Leslie Feist: Uzun yıllar Broken Social Scene grubuyla birlikte çalışan Feist, 2002'de yayınladığı Let It Die'da klasik folk-rock çizgisini genişletip bossa-nova'dan caza kadar farklı müzik türlerini icra etmişti. Müziğe Placebo'nun (Kanadalı) vokalistliğiyle başlayan Feist'in The Reminder albümü, bu yıl çıktı.
25- Cibelle: Londra'da doğup Brezilya'da büyüyen Cibelle, son albümü The Shine of Dried Electric Leaves'i çıkardığında Björk'den CocoRosie'ye kadar birçok isimle kıyaslanmıştı. Tom Waits'in Gren Grass şarkısının cover'ının da olduğu albüm, Cibelle'nin özel vokaliyle yılın en iyi albümü.
Haberin fotoğrafları