kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Mayıs 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Dolar ve borsa nereye gidiyor?

Yeni Haber
İMKB Bileşik Endeksi, iki günlük düşüşün ardından erken seçim ihtimalinin güçlenmesiyle tekrar çıkışa geçti.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, ikinci seansta 294,87 puan düşerek 44.256,13 puandan kapandı.

Hisse senetleri ikinci seansta ortalama yüzde 0,66 değer yitirdi.İlk seanstaki 1.021,51 puanlık artış dikkate alındığında, Borsa endeksi günün tamamında 726,64 puan yükseldi. Hisse senetlerinin günlük ortalama değer artışı yüzde 1,67 oldu.

Haftanın ilk iki günü gelen satışlarla 3.331,82 puan ve yüzde 7,11 gerileyerek 43.529,49 puana gerileyen endeks, bugün açılıştan itibaren gelen alımlarla 45.000 puanın üstünü gördü.

Uzmanlar, dün Anayasa Mahkemesinin Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunu 367 gerektiği için iptal etmesiyle Türkiye'de erken seçim sürecinin başlamış göründüğünü savunan piyasa uzmanları, dolar ve faiz düşerken, piyasada belirsizliğin şu an için ortadan kalkması nedeniyle borsanın yükseldiğini belirtiyorlar.

Bundan sonra erken seçim süreci sonucu ortaya çıkacak tablonun önemli olacağını öne süren uzmanlar, piyasanın bu yönde kısa vadede olumlu tepki verse de orta vadede seçimden çıkacak sonuç belirsiz olduğundan, satışların gelebileceğine işaret ediyor.

DOLAR KARARSIZ BİR SEYİR İZLİYOR

İstanbul serbest piyasada kapanış saatlerinde doların satış fiyatı 1,3640 YTL, avronun satış fiyatı 1,8550 YTL oldu.

Piyasanın kapanışı itibarıyla Kapalıçarşı'da 1,3600 YTL'den alınan dolar 1,3640 YTL'den satılıyor. 1,8500 YTL'den alınan avronun satış fiyatı ise 1,8550 YTL oldu.

Serbest piyasada önceki kapanışta 1,3780 YTL olan dolar güne 1,3560 YTL'den, 1,8780 YTL olan avro 1,8420 YTL'den başlamıştı.

Bankalararası piyasada ise dolar kotasyonları, saat 14.15 itibariyle, alışta en düşük 1,3530 YTL, en yüksek 1,3590 YTL, satışta en düşük 1,3600 YTL, en yüksek 1,3644 YTL seviyesinde bulunuyor.

FAİZ YÜZDE 18,96 SEVİYESİNDE BULUNUYOR

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Tahvil ve Bono Piyasası Repo-Ters Repo Pazarında, toplam 10 milyar 343 milyon 300 bin YTL'lik işlem hacmi kaydedildi.

Repo-Ters Repo Pazarında gecelik işlemlerde faiz, ortalama yüzde 17,50'den gerçekleşti. Gecelik işlemlerde en düşük oran yüzde 16,50, en yüksek oran yüzde 17,55 oldu.

TAHVİL-BONO

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem hacmi 1 milyar 300 milyon 759 bin 247,01 YTL olarak belirlendi. 4 Şubat 2009 vadeli tahvilin bugün valörlü işlemlerinin basit getirisi yüzde 20,32, bileşik getirisi ise yüzde 18,96'dan kapandı.

Bu kağıdın dünkü kapanıştaki basit getirisi yüzde 20,67, bileşik getirisi yüzde 19,27 olmuştu.

PARİTE

Uluslararası piyasalarda, saat 17.45 itibariyle avro-dolar paritesi 1,3602 sterlin-dolar paritesi 1,9907, yen-dolar paritesi ise 120,10 düzeyinde seyrediyor.

ERKEN SEÇİM PİYASALAR İÇİN OLUMLU

CHP'nin geçen hafta Cuma günü yapılan ilk tur oylamada yeter sayının 367 olması gerektiği görüşüyle Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru, dün Mahkeme'nin yaptığı toplantının ardından kabul edildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan da AKP'nin Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından Kasım'da yapılacak genel seçimlerin 24 Haziran ya da 1 Temmuz'a alınması için TBMM'ye başvuru yapacaklarını açıkladı.

Finansbank'tan ekonomist İnan Demir tarafından hazırlanan raporda, politik belirsizliklerin henüz tamamen ortadan kalkmadığı belirtilmekle birlikte, "Ancak erken seçim, asker ile hükümetin tehlikeli şekilde karşı karşıya gelme riskini azalttığı için piyasalar için olumlu" dedi.

BORSADA SIÇRAMA BEKLENİYOR

Siyasi gelişmelerin, piyasaların beklentisi doğrultusunda, Haziran sonu veya Temmuz başında seçime doğru yönelmesi nedeniyle, bugünkü borsa açılışında tepki alımlarıyla 45,000 puana doğru bir sıçrama bekleniyor.

Ulusal 100 endeksi dün siyasi belirsizlik ve uluslararası yatırım bankalarının İMKB'deki ağırlığını düşürmesi nedeniyle yüzde 3.23 değer kaybederek 43,529.49 puana gerilemişti.

Turkish Yatırım Analisti Gökhan Uskuay, erken seçimle ilgili belirsizliğin ortadan kalkmasının piyasaları rahatlatmasıyla açılışta hızlı bir yükseliş beklediğini ancak özellikle cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak seçim sonrasına yönelik risklerin devam etmesi nedeniyle 46,500 puan civarında kâr satışları gelebileceğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi'nin kararının cumhurbaşkanlığı seçimi için 367 katılım şartı getirdiğine dikkat çeken Uskuay, cumhurbaşkanını halkın seçmesi yönünde bir anayasa değişikliği yetişmediği takdirde bunun da gelecek aylarda risklerin devam etmesi anlamına geldiğini söyledi.

"İYİMSERLİK UZUN SÜRELİ OLMAYABİLİR"


Anayasa Mahkemesi'nin cumhurbaşkanlığı için yapılan ilk tur oylamayı iptali üzerine hükümetin de erken seçime gitme kararı alması, hafta sonunda ortaya çıkan siyasi gerginliği azalttığı için olumlu algılandı; ancak, siyasi belirsizlik gündemde kalacağı için iyimserliğin uzun süreli olmayacağı tahmin ediliyor.

Bir bankacı, "Mali piyasaların Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile iyimser bir seyirle güne başlayacağını ancak önümüzdeki birkaç aylık döneme ilişkin belirsizlikler nedeniyle de iyimserliğin çok kalıcı olmayacağı kanaatindeyiz. Dolar kuru bugün 1.35 seviyesinin altına gerileyebilir" dedi.

Piyasaların da siyasi tansiyonu azaltacağı için sıcak baktığı bu gelişmelerin ardından lira güçlü açılırken faiz de de buna bağlı gevşeme bekleniyor. Siyasi gerginlik ile Pazartesi günü yüzde 19.55 seviyesine çıkan gösterge bileşik faiz dün ise yüzde 19.20-40 aralığında dalgalanmıştı. Bu sabah bankalar arası piyasada işlemler yüzde 18.85 bileşik seviyesinde.

Bir bankanın bono yetkilisi, "Bugün belki biraz daha gevşeyebilir ama haftaya yapılacak ihaleler öncesi ve devam eden siyasi gündem ve belirsizlik nedeniyle kâr satışları ihtimali daha yüksek" dedi.

Siyasi endişelere rağmen gösterge faiz bu dönemde yüzde 21.72 olan yılın zirvesine bile çıkmazken, dolar kuru da yine yılın zirvesi olan 1.4625 YTL'yi aşmadı. Bankacılara göre global likiditenin bol ve gelişmekteki ülkeler için risk iştahının yüksek olması Türkiye'nin bu gerginliği sınırlı tepkiler ile geçmesini sağladı.

AKP'nin adayı olan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, aday olmasından endişe edilen başbakan Tayyip Erdoğan ile aynı siyasi kökenden olmasına rağmen, piyasalar ve iş çevresi tarafından olumlu karşılanmıştı. Ancak Cuma günü yapılan ilk tur oylama sonrasında CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru, gece geç saatlerde askerin laiklik endişelerini dile getiren uyarı mektubu ve Pazar günü de İstanbul'da laik düzenin korunmasını isteyen geniş katılımlı mitingin ardından siyasi gerginlik ve erken seçim beklentileri artmıştı.

Kredi derecelendirme şirketleri Moody's ve Standart & Poor's dün art arda yaptıkları açıklamalarda Türkiye'deki siyasi çalkantının kısa vadede ülke notu değişikliği gerektirmediğini ifade etmişlerdi.

REUTERS, AA