kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Mayıs 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Genç Parti'den CHP'ye işbirliği teklifi

Yeni Haber
Genç Parti (GP) Genel Başkan Yardımcısı Emin Şirin, genel seçimlerde CHP ile işbirliği yapma arzusu içinde olduklarını belirterek, ''Türkiye'nin bugünkü durumu bizim parti kimliğimizi kaybetmemek kaydıyla, CHP'nin listelerinden seçime girmemizi gerektiriyorsa, biz bu fedakarlığı göstermeye hazır olabiliriz'' dedi.

Emin Şirin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü.

Görüşmenin ardından soruları yanıtlayan Şirin, Türkiye'nin çok zor bir sürecin içinden geçtiğini ifade ederek, cumhurbaşkanı seçimi sürecinin, ''seçimden çok AKP'nin ısrar ettiği bir atama sürecine dönüştüğünü'' savundu. Şirin, herkesin şu anda Anayasa Mahkemesi'nin bu konudaki kararını beklediğini belirterek, karar ne olursa olsun kısa sürede erken seçim yapılacağının belli olduğunu kaydetti.

Genel seçimlere yönelik çeşitli işbirliği olanaklarını gerçekleştirmek için bazı temaslarda bulunduklarını anlatan Şirin, Baykal'ı da bu amaç doğrultusunda ziyaret ettiğini söyledi. Görüşmenin oldukça yapıcı geçtiğini ve temasların devam edeceğini belirten Şirin, bir soru üzerine, ''işbirliğinin şeklinin henüz belli olmadığını, bu detaylara henüz gelinmediğini'' söyledi. Şirin, ''Ana prensipleri görüşüyoruz. Ama her iki tarafta da çok ciddi bir işbirliği yapma arzusu var'' dedi.

Şirin, bir başka soru üzerine işbirliğinin sadece iki partiyle sınırlı kalmayıp daha geniş kapsamlı olabileceğini söyledi. Şirin, ''Belki temel direği Genç Parti ve CHP olabilir, daha geniş de olabilir. Bugün Türkiye'de her partinin egoizmi, parti menfaatlerini geri plana bırakıp, içinden geçtiğimiz zor süreci idare edecek bir olgunluğu göstermesi lazım. Biz Genç Parti olarak bunu göstermeye hazırız. Bu, yalnızca genel seçimler için değil daha sonra yapılacak olan yerel seçimleri de kapsayacak bir işbirliğinin temeli olabilir'' diye konuştu.

İşbirliğinin nasıl gerçekleşeceğine ilişkin bir soru üzerine de Şirin, ''Türkiye'nin bugünkü durumu, bizim parti kimliğimizi kaybetmemek kaydıyla, CHP'nin listelerinden seçime girmemizi gerektiriyorsa, biz bu fedakarlığı göstermeye hazır olabiliriz'' dedi.

CHP ile daha önce de bazı temasları bulunduğunu, ancak bunun ciddi olarak yapılan ilk görüşme olduğunu belirten Şirin, yakın gelecekte Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan ile Baykal'ın da bir araya gelebileceğini kaydetti.