kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 30 Nisan 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC
Durmuş Yılmaz

Bu risk primiyle fiyat istikrarından bahsedilemez

Merkez, "Enflasyon üstündeki yüksek risk primiyle fiyat istikrarından bahsedilemez" diyerek enflasyonda istenen gelişmeden uzak olunduğu mesajı verdi..
Merkez Bankası enflasyon üzerindeki risk priminin çok yüksek olduğunu belirterek "Bu risk primiyle fiyat istikrarından bahsedilemez" değerlendirmesinde bulundu.Bankanın Cuma günü açıkladığı yılın ikinci çeyreğine ilişkin enflasyon raporunda enflasyona endeksli tahvillerin enflasyon beklentilerine ilişkin içerdiği bilgilere ayrı bir bölüm ayırdı.

BASİRETLİ POLİTİKA ŞART
3 sayfalık özel bölümde Hazine'nin 5 yıl vadeli tüketici fiyatları endeksine (TÜFE) dahil tahviller çıkardığını hatırlatarak bunun ilk denemesinin 19 Şubat 2007'de yapıldığı bilgisine yer verildi. TÜFE'ye endeksli tahvillerin enflasyon riskine karşı bir koruma sağladığına dikkat çekilen raporda, Türkiye'de halen fiyat istikrarının sağlanamadığı şu ifadelerle anlatıldı: "Ülkemizde enflasyon risk primi halen çok yüksek düzeylerde. Enflasyon risk priminin bu düzeyi, bugün gelinen noktayı fiyat istikrarı olarak tanımlamanın mümkün olmadığına işaret etmekte ve enflasyonla mücadelenin devamının gerekliliğini çarpıcı biçimde ortaya koymakta. Ülkemizde uzun vadeli faizlerin yüksek olmasının ana nedenlerinden biri de enflasyon risk priminin yüksek olmasıdır. Enflasyon risk priminin azalması için ise basiretli bir para politikası ön şart." Raporda fiyat istikrarına ulaşılmasına destek verecek her adımın, enflasyon riskinin düşürülmesine katkıda bulunarak uzun vadeli faizleri de düşüreceğine dikkat çekildi. Kamu maliyesindeki kötüleşmeye de vurgu yapılan raporda, bütçe gelirlerinin yüzde 20.3 arttığı, bunun da en önemli nedeninin 5.8 milyar YTL'lik Türk Telekom özelleştirmesinin erken ödemesi olduğu belirtildi.