kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Nisan 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC
MUHARREM SARIKAYA

Kopuşun hikâyesi

DYP'de önceki gün dillendirilen moda slogan şuydu: "Üç Mehmet bir Ümmetiz. Doğru yolda yamukluk olmaz..."
"Mehmet" ten kasıt; Genel Başkan Mehmet Ağar, milletvekilleri Mehmet Tatar, Mehmet Erarslan ; bir de Ümmet Kandoğan ...
Söylendiği gibi olmadı; Meclis'teki oylamaya beş dakika kala DYP yüzde 50 fire verdi; iki gündür çözülüşün yaşanacağı iddia edilen Anavatan Partisi daha sağlam durdu.
DYP'den ayrılma sürecinin hikayesine gelirsek...
Her şey önceki akşam başladı...
Denizli Milletvekili Kandoğan, önceki akşam Ağar ile görüştükten sonra partili arkadaşlarıyla yemekte buluştu ve şu savı dillendirdi:
"Hiç değilse 2. oylamaya katılmalıyız..."
Kandoğan ve Erarslan, dün öğle saatlerinde de DYP lideri Ağar'ın TBMM'de düzenlediği basın toplantısına birlikte geldi ve "Oylamaya katılmıyoruz" açıklaması sırasında yanında oturdu. Ağar'ın basın toplantısı bittiği dakikada Kandoğan dışarı çıkarken yüzü asıldı; "Ümmet Bey siz ne yapacaksınız?" soruma yanıtı kısa oldu:
"Ben katılacağım..."
Bu sözü duyan Genel Başkan Yardımcısı Prof. Timur Gürgan, yanında yürüyen Hatay Milletvekili Mehmet Erarslan'a dönerek, "Ümmet katılacakmış, doğru mu?" dedi. Erarslan'ın yanıtı şöyle oldu: "Onu markajı bana bırak..."
Makam odasına gelindiğinde televizyonlar CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan'ın oylamaya katılacağı haberini vermeye başlayınca Ağar'ın sesi tepki doluydu: "Niye hep Doğu, Güneydoğu milletvekilleri böyle davranır. Batıdan çıkmaz..."
Ağar bunları söylerken Kandoğan ve Erarslan odadan ayrıldı.
Bir dakika geçmeden Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, koşar adım içeri girdi ve "Acil bir durum, gelseniz iyi olur" diyerek Ağar'ı dışarı çağırdı. Ağar, yandaki odaya gittiğinde, GİK üyesi Birol Özcan'ın, Kandoğan ve Erarslan'ı ikna için uğraşırken buldu. Kandoğan kararını Ağar'a açıkladı.
Ağar'ın sözü kısa oldu; "Sen bilirsin..."
Kandoğan, arkadaşlarına oylamaya katılma gerekçesini şöyle izah etti:
"Erdoğan ve Gül, DYP'ye ziyarete geldiğinde, bana 'Sen AKP' den bize geldin görüşmeye katılmazsan daha şık olur' dediniz. Her adımda beni dışladınız."
Kandoğan ve Erarslan ayrılırken Ağar'ın ağzından şu sözler duyuldu:
"Erkan Mumcu'yu açıp kutlayacağım. Tebrik ediyorum. Büyük liderlik gösterdi. Bundan sonra merkez sağda birlik daha da sağlam..."
Kandoğan ve Erarslan'ın tavrını nasıl yorumladığını sorduğumda, yanıtı kısa oldu:
"Giden gider, partinin kökü burada sapasağlam duruyor."
İlginç olan ise DYP'den iki kişinin oylamaya katılacağını AKP Grup Başkanvekili'nin önceden biliyor olması, Ağar'ın ise arkadaşlarına güvenmesiydi.