kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  |  Benim şehrim | 24 Nisan 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Hızlı tren 250 kilometreye çıkana kadar denenecek

OLCAY AYDİLEK ANKARA
Hızlı tren deneme sürüşleri, 206 kilometrelik Sincan-Eskişehir hattında dün başladı. Denemeler sonunda 250 kilometre hıza ulaşılacak. Seferlere ise, kasım ayında başlanması öngörülüyor..
İstanbul-Ankara hızlı tren projesinin ilk etabı olan 206 kilometrelik Sincan- Eskişehir arasında test sürüşleri, "yolcusuz" olarak start aldı. İtalya'dan kiralanan tren setleriyle gerçekleştirilen testlerde ilk aşamada saatte 50 kilometre hız yapılacak. Seferler başlayıncaya kadar yapılacak denemelerde, teknik ve güvenlik yönünden sistemin ve rayların taranacağını vurgulayan TCDD yetkilileri, saatte 250 kilometre hıza ulaşana kadar denemelerin süreceğini de kaydetti. 4 ay sürmesi öngörülen test sürüşlerinin ardından en geç kasım ayında seferlere başlanması hedefleniyor.

SİPARİŞ İSPANYA'DAN...
TCDD yetkilileri, 23 Nisan'da kamuoyunun önüne çıkmadan önce, önceki gün bir deneme sürüşü yapmak istediklerini ancak elektrifikasyon sisteminde geçici bir sorun çıktığı için bunu gerçekleştiremediklerini de açıkladı. Test sürüşlerine bir süre sonra meraklıların katılabileceği de ifade edildi. Yetkililer, İspanyol CAF firmasına hızlı tren setlerinin yapımı için sipariş verildiğini anımsatarak, "TCDD'nin hızlı tren setleri ekim ayında Türkiye'ye teslim edilecek" dedi. TCDD, en geç kasım ayında seferlere başlamayı hedefliyor. Seferlerin başlamasıyla birlikte saatte 250 kilometre hız yapacak trenle, Sincan-Eskişehir arası 1 saat 5 dakikaya, Ankara-İstanbul arası ise 3 saate kadar inecek.

ÜÇ SINIF HIZLI TREN VAR
Dünyada demiryolu taşımacılığında trenler hızlarına göre üçe ayrılıyor. Özel dizayn ve inşa edilmiş yollar üzerinde tüm seyahat boyunca veya en azından seyahatin büyük bir kısmında saatteki hızı 250 kilometrenin üzerine çıkan trenlere "yüksek hızlı tren", saatte 200-250 km arasında hız yapan trenlere de "hızlı tren" deniyor. Hızı saatte 200 kilometrenin altında olan trenler ise normal tren ya da "hızlandırılmış tren" olarak adlandırılıyor.