kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  |  Benim şehrim | 23 Nisan 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Erdoğan ve Arınç mutabakat içinde

Yeni Haber
İLİŞKİLİ HABERLER
h
Erdoğan ve Arınç mutabakat içinde
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı konusunda, ''Sayın Meclis Başkanımız ile bizim uzlaşma noktasında herhangi bir sıkıntımız söz konusu değil'' dedi.

Erdoğan, TBMM Başkanı Bülent Arınç ile yaptığı görüşmenin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Arınç ile yaptığı görüşmede, ''Cumhurbaşkanlığı konusunda bir uzlaşma olup olmadığı sorusu üzerine, ''Sayın Meclis Başkanımız ile bizim uzlaşma noktasında herhangi bir sıkıntımız söz konusu değil. Böyle bir şey zaten söz konusu değil'' dedi.

Başbakan Erdoğan, yarın TBMM Danışma Kurulu toplantısı yapılacağını dile getirerek, Meclis Başkanı ve grup başkanvekillerinin yapacağı toplantıyla sürecin devam edeceğini kaydetti. Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ben de sürece yönelik olarak kendileriyle görüş alışverişinde bulundum. Yoksa isimler konusunda herhangi bir değerlendirmemiz olmadı. Böyle bir şey söz konusu olmadı. Önümüzde yarın grup toplantımız var. Diğer gün, zaten son gün. Bu iki günden birinde sizleri rahatlatacağız, gerekli açıklamamızı yapacağız.'' Adayın yarın açıklanıp açıklanmayacağı sorusunu yanıtlarken de Erdoğan, ''Olabilir, yarın olabilir, öbür gün olabilir'' karşılığını verdi.

''DİYORUM YA NET''

Erdoğan'ın, ''Arınç ile görüş birliği içinde misiniz?'' sorusuna da Erdoğan, ''Tabii tabii, bundan rahat olun'' dedi.

''Kafanızda isim konusu net mi yoksa zamanlamayı mı bekliyorsunuz?'' sorusuna da Erdoğan, ''Bana ait olan net'' yanıtını verirken, aynı gazetecinin, ''Size dair bir netlik var mı?'' sözleri üzerine de ''Diyorum ya net'' dedi.

Erdoğan, ''İsmi paylaşmaktan niçin bu kadar tereddüt ediyorsunuz?'' sorusuna da ''Benim dışımda tereddüt var da... Grubumda herhangi bir tereddüt yok'' dedi.

''ARKADAŞLARIMIZIN ADAYLARI VEYA BİR ADAY...''

Grubunu oluşturan bütün milletvekili arkadaşlarının tek tek düşüncesini aldığını, ayrıca parti örgütünden 30 bine yakın mensubuyla anket yaparak, düşüncelerini öğrendiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

''İl başkanları, kadın kolları, gençlik kollarımızın düşüncelerini aldım. Bazı sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yaptım, onların kanaatlerini aldım. Öyle zannediyorum ki bundan önce yapılmış 10 cumhurbaşkanlığı seçiminde bu tür geniş detaylı görüşmelerin yapıldığı, düşüncelerin alındığı bir başka çalışma olmamıştır. İlk defa böyle bir çalışma olmuştur. Bu çalışmaların neticesinde de milletvekili arkadaşlarım, MKYK'taki arkadaşlarımla hepsiyle görüşmelerimi yaptım.

Yarın yapılacak veya bir sonraki gün gerekirse yapacağımız olağanüstü toplantıyla, milletvekili arkadaşlarım müşterek olarak kararlarını vereceklerdir. Arkadaşlarımızın bir adayları ortaya çıkacaktır veyahut da bir aday ortaya çıkacaktır. Ama şu anda da biliyorsunuz, bir milletvekili arkadaşımız da aday olmuştur. Ama biz beklerdik ki muhalefet de bir aday çıkarsın.'''

''TEREDDÜT SÖZ KONUSU DEĞİL''

Erdoğan, ''Arınç'ın bir tereddütü var mı?'' sorusuna, ''Hayır, herhangi bir tereddüt söz konusu değil'' dedi.

Adayın neden geç açıklandığı sorusu üzerine de Erdoğan, ''Ülkemizin gerçeklerini düşünerek böyle hareket ediyoruz. Daha faydalı olduğuna inanıyoruz'' karşılığını verdi.

Erdoğan, bir gazetecinin, ''Bütün bu görüşmelerin sonucunda ortaya çıkan tablo ne? Özellikle sizin adaylığınız konusu hep tartışıldı, konuşuldu. Bugüne kadar aldığınız intiba ne?'' sorusuna, ''Gayet olumlu, gayet güzel bir netice çıkacak inşallah'' cevabını verdi.

Kendisinin aday olup olmayacağı sorusuna da Erdoğan, ''Arkadaşlar, böyle bir şeyin cevabını verdiğim zaman yarının anlamı olmaz, öbür günün de anlamı olmaz'' dedi.

Erdoğan, ''Uzlaşma arayışlarının sonucunda kararınız değişti mi?'' sorusuna ise ''Uzlaşı neticesi olan bir karar çıkacak. Merak etmeyin'' diye konuştu.