kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Nisan 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

İmarzedelere ödeme taslağında imzalar tamam

Yeni Haber
Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İmarbank'tan bono alanlara ödeme yapılabilmesi için hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'na gönderilen yasa taslağında imzaların tamamlandığını söyledi. Bonozedelere yapılacak yaklaşık 1.5 milyar YTL tutarında ödeme, bütçe transfer kaleminden bir defada yapılacak.

Şener, konuya ilişkin taslağın Bakanlar Kurulu'nda imzalandığını bildirdi. Bakan Şener, imzaların gecikmesinin teknik bir çalışmadan kaynaklandığını belirterek, şu anda Meclis'e gönderilmeye hazır olduğunu kaydetti. Şener, ödemenin bir seferde yapılacağını bildirdi. Taslağa göre, İmar Bankası'ndan bono alanlara peşin ödeme yapılması, bankanın Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'na devredildiği günkü bono fiyatının esas alınarak, ödeme tarihine kadar kanuni faiz işletilmesi öngörülüyor.

ÖDEME TRANSFER KALEMİNDEN

İmar Bankası bonozedelerine yapılacak yaklaşık 1.5 milyar YTL tutarındaki ödemenin, bütçe transfer kaleminden yapılması bekleniyor. 2007 bütçe kalemlerinde yer almayan bu tutar defaten yapılacak.
İmar Bankası bonoları konusunda, bankacılık yapma işlemleri durdurulduktan sonra İmar Bankası yükümlülüklerine ilişkin bir yasa çıkarıldı. Bu kapsamda, mevduatlar ödenirken, milletvekillerinin itirazı nedeniyle bonolarla ilgili hüküm tasarıdan çıkarıldı. Bonozedeler yargı yoluna gitti. Kararların bonozedeler lehine çıkması üzerine Hükümet harekete geçti ve ödemelerin tamamıyla yapılmasına karar verdi. Ardından son düzenleme hazırlandı.

Maliye yetkilileri, bütçede kalemi olmayan ödeneklere buradan transfer yapıldığını belirterek, onay çıkmasının ardından ödeme için Ziraat Bankası'na aktarım yapılacağını bildirdi. Diğer yandan, Türk Telekom'dan gelen 4.31 milyar dolarlık tutarın gelir kaydedilmesinin ardından buradan da aktarım yapılabileceği kaydediliyor. Ödemeler yasal faiz uygulanarak ve bir seferde yapılacak.

(ANKA)