kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Nisan 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC
Olayın planlayıcısı olduğu belirtilen ve pencereden atladığı için yaralanan Emre Günaydın kaldırıldığı Turgut Özal Tıp Merkezi'nde ameliyat edildi. Günaydın hastanede polis gözetiminde tutuluyor.

Kitabevine kanlı baskın

Mürsel ACAY - Sırrıberk ARSLAN - Ömer ADIYAMAN
Malatya'da Hıristiyanlıkla ilgili yayın yapan kitabevinde el ve ayakları arkadan bağlı 3 kişi boğazı kesik olarak bulundu. Sürekli tehdit alan kitabevi baskınında 5 kişi gözaltında..
Hıristiyanlık'la ilgili yayınlar ve İncil dağıtımı yapan Zirve Yayınevi'nin Malatya'daki irtibat bürosunu basan 5 kişi, 1'i Alman 3 kişiyi, ayaklarını ve ellerini bağladıktan sonra boğazlarını keserek öldürdü. "Apartmanda olağanüstü durum var" ihbarıyla olay yerine gelen polis, üçüncü kattan bir kişinin atladığını gördü. Büroya girildiğinde ise 3 kişi elleri ve ayaklarından bağlanmış, ağızları bantlı ve boğazları kesilmiş halde bulundu. Bu kişilerden 2'si olay yerinde, biri hastanede öldü. Cesetlerin bulunduğu odadaki 19-20 yaşlarındaki 4 dershane öğrencisi gözaltına alınırken, binadan atlayan gencin de saldırganlardan olduğu belirlendi. Ölenlerden Uğur Yüksel'in baskın sırasında binada olmadığı, büroya geldiğinde kapıyı kilitli görünce durumdan şüphelenip arkadaşını telefonla aradıktan sonra polise ihbarda bulunduğu ortaya çıktı. Ölen 2 Türk'ün, İslamiyetten Hıristiyanlığa geçtiği, birçok kez misyonerlik faaliyetinde bulundukları iddiasıyla gözaltına alındıkları öğrenildi. Yayınevinin Kayra olan isminin, 2004 yılında yerel gazetelerde çıkan "misyonerlik yapıyorlar" şeklindeki haberlerin ardından 2006'da Zirve olarak değiştirildiği belirtildi. Yayınevinin "misyonerlik faaliyetleri" iddiasıyla emniyetin takibinde olduğu öğrenildi.

ÖLÜMÜN KAPISINI ÇALDI
Olay dün saat 13.30 sıralarında Zirve Yayıncılık'a ait Niyazi Mısri Mahallesi Ağa Baba Apartmanı'nın üçüncü katındaki irtibat bürosunda meydana geldi. Üniversiteye hazırlık için dershaneye giden Emre Günaydın, Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19), Salih Gürler (20) ve Abuzer Yıldırım (19) dün öğle saatlerinde büroyu basarak kapıyı içeriden kilitledi. Saldırganlar, içeride bulunan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske (46) ve Necati Aydın'ın (35) bıçak tehdidiyle ellerini ve ayaklarını bağladıktan sonra ağızlarını bantladı. Bu sırada büronun kapısını anahtarla açmak isteyen yayınevinde çalışan Uğur Yüksel, kilitli olması ve zili çalmasına rağmen açılmaması üzerine durumdan şüphelenip arkadaşı Necati Aydın'ı telefonla aradı. Aydın'ın "Git, bugün buraya gelme, otelde kal" demesi üzerine durumdan şüphelendi. Polisi arayarak "Büroda anormal bir durum var" ihbarında bulundu. Daha sonra kapıyı yeniden çalan Yüksel, bu kez kapıyı açan saldırganlar tarafından bıçak tehdidiyle içeri alındı.

PENCEREDEN ATLADI
Yüksel'in de ellerini, ayaklarını bağlayıp ağzını bantlayan saldırganlar, 3 arkadaşın boğazlarını bıçakla kesti. Bu sırada ihbar üzerine hemen harekete geçen polis ekipleri olay yerine ulaştı. Polisin geldiğini anlayan saldırganlardan Emre Günaydın, paniğe kapılarak 3. kattaki büronun penceresinden polislerin gözü önünde aşağı atladı. Büroya giren polis, boğazı kesilen kişilerden Alman uyruklu Geske ile Aydın'ın öldüğünü, Yüksel'in ise ağır yaralı olduğunu belirledi. Ancak Yüksel de hemen kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Büroda bulunan 4 kişi, cinayet aleti bıçaklarla birlikte yakalanarak gözaltına alındı. Pencereden atlayarak yaralanan beşinci saldırgan Emre Günaydın ise, tedavi için kaldırıldığı Turgut Özal Tıp Merkezi'nde polis tarafından gözlem altında tutuluyor. Günaydın'ın olayın planlayıcısı ve lider konumundaki kişi olduğu belirtildi.

YURDA BASKIN
Polis, zanlıların kaldığını belirlediği İhlas Vakfı'na ait İhlas Öğrenci Yurdu'na baskın yaptı. Yapılan araştırmada zanlılardan Günaydın'ın 28 Ocak 2007'de kavga çıkardığı için yurttan atıldığı, diğer gençlerin halen yurtta kaldığı saptandı. Gözaltındaki kişilerin, sabah yurttan ayrılırken, yönetime "Bir daha gelmeyeceğiz" dedikleri ve sonra olayı gerçekleştirdikleri ifade edildi. Bu arada polis, yayınevindeki bilgisayarlar, ajandalar, not defterleri ve kitapları incelemek üzere Malatya Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.
Haberin fotoğrafları