kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Nisan 2007, Salı
Son Dakika
arama
atv
Kanal 1
ABC

STK'lardan da Başbakan'a destek

ANKA
Yeni Haber
Hak-İş Başkanı Salim Uslu, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı seçimini sağlıklı bir biçimde atlatması için, sivil toplum örgütlerinin sunacağı önerilerin serinkanlı olması gerektiğini ifade etti. Uslu, "Herkesin, Sayın Başbakan'ın karar vermesini kolaylaştıracak bir yaklaşım içinde olması gerektiğine inanıyorum" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda sivil toplum örgütleriyle görüşmelerine, Hak-İş'le devam etti. Erdoğan, Hak-İş Başkanı Salim Uslu ve Hak-İş yönetim kurulunu, AKP Genel Merkezi'nde kabul etti. Görüşmenin ardından Hak-iş Başkanı Salim Uslu, gazetecilere açıklamada bulundu. Uslu, parlamentonun sivil bir Cumhurbaşkanı seçmesi gerektiğine inandıklarını Başbakan Erdoğan'a ilettiklerini söyledi. Parlamentoya olan güvenlerini Başbakan'a ilettiklerini kaydeden Uslu, "Türkiye'nin önünü açacak, topluma ufuk verecek, vizyon sahibi bir Cumhurbaşkanı?na ihtiyaç vardır. Sivil, demokrat, bir Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'de gelişmeyi, değişim ve dönüşümü gerçekleştireceğine inanıyoruz" dedi.

KİM DEĞİL, NASIL BİR CUMHURBAŞKANI?

Uslu, Başbakan Erdoğan'la yaptıkları görüşmede, kimin Cumhurbaşkanı olacağından çok nasıl bir Cumhurbaşkanı olması gerektiği konusunun gündeme geldiğini söyledi. Gazetecilerin görüşmede Cumhurbaşkanlığı için herhangi bir ismin gündeme gelip gelmediğini sorması üzerine hiçbir ismin konuşulmadığını söyledi. Uslu açıklamalarına şöyle devam etti:

"Sayın Başbakan özü sözü bir insan. Cumhurbaşkanlığı konusunda kafasının gerisinde farklı bir ajandası olmadığına, bütün bu görüşmelerin çok içtenlikle yaptığına inanıyorum. Yani kimin Cumhurbaşkanı olması gerektiği konusunda yada kendisinin Çankaya'ya çıkıp çıkmaması konusunda henüz bir karar aşamasında olduğu izlenimini aldım."

Başbakanın karar verme aşamasında, sivil toplum örgütlerinin sunacağa önerilerin serin kanlı olması gerektiğini belirterek "herkesin Sayın Başbakan'ın karar vermesini kolaylaştıracak bir yaklaşım içinde olması gerektiğine inanıyorum? dedi.

MEMUR-SEN'DEN DE BAŞBAKANA DESTEK

Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda Başbakan Erdoğan ile görüşen Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, Başbakan Erdoğan'a, TBMM'nin kararına saygı duyacaklarını söylediğini aktardı.

Aksu, "Başbakan aday olur, TBMM seçerse, bizim kabulümüzdür. Başbakan o andan itibaren Cumhurbaşkanımızdır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda sivil toplum örgütleriyle yaptığı görüşmeleri sürdürüyor. Erdoğan, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ile yönetim kurulunu AKP Genel Merkezi'nde kabul etti.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aksu, Başbakan'ın bundan önce kamuoyuna yaptığı açıklamaların dışında bir şey söylemediğini belirtti.

Aksu Başbakan'ın, Cumhurbaşkanı'nın milletin iradesiyle oluşan TBMM tarafından seçileceğini kendilerine söylediğini ifade eden Aksu, "Bu konuda bizim görüşümüz de aynı şekildedir. Bizler TBMM İç Tüzüğü ve Anayasa'ya göre belirlenmiş olan koşullarda Cumhurbaşkanı'nın nasıl seçileceği açıkça belirlenmiştir. Bundan önce 10 Cumhurbaşkanı'nın seçildiği gibi bundan sonraki Cumhurbaşkanları da aynı şekilde seçilmelidir" diye konuştu.

BAŞBAKAN RENK VERMEDİ

Aksu, gazetecilerin "İzleniminiz ne? Başbakan aday olacak mı?" sorusunu "O konuda herhangi bir açıklama yapmadı. Herhangi bir izlenim alamadım. Bu konuda Başbakan renk vermedi" şeklinde yanıtladı. Bir gazetecinin, "Siz Başbakan'a 'sizi öneriyoruz' dediniz mi?" sorusunu da şöyle yanıtladı: "Bu konuda TBMM kararına saygı duyacağımızı belirttik. Başbakan aday olur, TBMM bunu seçerse, bizim kabulümüzdür. Başbakan o andan itibaren Cumhurbaşkanımızdır. Bu konudaki düşüncelerimiz açık ve seçiktir."

Öte yandan, Başbakan'la Memur-Sen heyetinin görüşmesinde "Cumhurbaşkanı'nı halk seçsin" önerisinin de gündeme geldiği öğrenildi. Başbakan Erdoğan'ın Memur-Sen heyetine "Bu konu Turgut Özal'ın da Cumhurbaşkanı seçilmesinden önce gündeme gelmişti. Muhalefet partileri bunu istememişlerdi. Şimdi neden gündeme geliyor anlamıyorum" dediği bildirildi.