kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 16 Nisan 2007, Pazartesi
Son Dakika
arama
atv
Kanal 1
ABC
TOKİ'den dar gelirliye 200 lira taksitle konut
TOKİ'nin bugün başlayacak kampanyasında çoğunluğu yoksul ve alt gelir grubuna yönelik 36 bin 500 konut, 200-350 YTL taksitle satılacak. Yoksullardan peşinat istenmeyecek..
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) bugün başlayacak "bahar kampanyası'' kapsamında, satışa çıkarılan konut sayısını 34 bin 500'den 36 bin 500'e çıkardı. TOKİ Başkan Vekili Bayraktar, kampanya kapsamında satışa çıkarılan konutların büyük bölümünü alt gelir grubu ve yoksullara yönelik konut projelerinin oluşturduğunu belirterek, "200-350 YTL taksitle 15 yıl vadeli konut satıyoruz. Bu konutlar kapışılır'' dedi. Bayraktar, satışa çıkarılan konutlar arasında, daha önce satışa çıkarılıp da satılamayan az sayıdaki konutların da bulunduğunu belirterek, bunların da yarısının satılacağını tahmin ettiklerini söyledi. Ankara-merkezde, üst gelir gruba yönelik Turkuaz Vadisi konutları dışında satışa sunulan sosyal konut projesinin bulunmadığının hatırlatılması üzerine, Bayraktar, öncelikle Protokol Yolu üzerinde 18 bin konut projelendirdiklerini, bunların ihalelerinin yapıldığını söyledi. Bayraktar, ayrıca, Ballıkuyumcu'da sosyal konut projelerinin gündeme geleceğini de kaydetti.

PEŞİNATSIZ 240 AY VADE
TOKİ'nin bugünden itibaren 50 il, 119 bölgede satışa çıkaracağı konutlar için, yoksullara peşinatsız 240 ay vade, alt gelir gruplarında bulunanlara da 4 bin YTL'den başlayan peşinatlarla, 180 ay vade ile ödeme kolaylığı sağlanacak. Yoksullar ve alt gelir grubu, evlerine taşınıncaya kadar hiçbir şekilde taksit ödemeyecek. Bu grupta bulunanlar, aylık 250 YTL'den başlayan taksitleri, anahtar teslimini takip eden aydan itibaren ödenmeye başlayacak. Orta gelir grubu için üretilen konular da yüzde 10-15-25-40 peşinat ve 96-108-120 ay vade seçenekleriyle satışa sunulacak. Konutlar için başvurular 16 Nisan 2007 tarihinde başlayacak. Hak sahipleri, başvuruda bulunanlar arasından noter huzurunda çekilecek kura ile belirlenecek.

HEDEF 250 BİN KONUT
Toplam bedeli 2,5-3 milyar YTL'yi bulan konut satışının, hem emlak piyasasını hem de ekonomiyi canlandıracak büyüklükte bir rakam olarak nitelendiriliyor. Ayrıca 2007 yılı sonu için 250 bin konut yapmayı hedefleyen TOKİ'nin, yıl sonu hedefini bu ayın sonunda yakalamış olaca belirtildi.