kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Nisan 2007, Perşembe
Son Dakika
arama
atv
Kanal 1
ABC
Yabancı yatırımcı 25 Nisan'da geliyor
25-26 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Gayrimenkul Zirvesi'nin ev sahibi GYODER'in Başkanı Bekir Cumurcu, 'Mortgage dar gelirliyi konut sahibi yapmaz. Kredi faizi yüzde 0 bile olsa nüfusun yarısı ev sahibi olamaz' dedi..
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, "Mortgage (tutsat) dar gelirlinin konut sahibi olması sistemi değildir. Sıfır faizli kredi verseniz dahi nüfusun yüzde 50'si konut sahibi olamaz'' dedi. Bu yıl 7'ncisi yapılacak olan Gayrimenkul Zirvesi'nin ev sahipliğini yapacak olan GYODER'in Başkanı Cumurcu, Zirve'de; mortgage, alışveriş merkezleri ve konut sektörünün masaya yatırılacağını söyleyerek, "Şu anda Zirve'ye her yıl olduğundan daha fazla ilgi var" diye konuştu. Organizasyon Komitesi Başkanı Işık Gökkaya da, Zirve'ye yabancı katılımın üst düzeyde olacağını, Türkiye'de yatırım yapmış ya da yatırım yapmayı düşünen birçok büyük firmanın üst düzey yöneticilerinin katılacağını belirtti. Gökkaya, Zirve'ye katılacak firmalardan Merrill Lynch'in 1.6 trilyon dolarlık portföy büyüklüğüne sahip olduğuna dikkat çekti. Gökkaya, "Bir bu kadar daha konuşmacı sırada. Çok seçici davrandık" dedi. Bekir Cumurcu da, dar gelirlinin konut sahibi olabilmesi için bedava arsa gibi teşviklerin olması gerektiğini kaydetti. Cumurcu, "Bedava arsa verseniz de bu oranı yüzde 25 dilimine kadar getirebilirsiniz. Mortgage ile herkesin konut sahibi olmasını birbirinden ayırmak lazım. Mortgage krediyi geri ödeme kapasitesi olan insanların sahip olması gereken bir sistem" görüşünü dile getirdi. Cumurcu, 2015 yılına kadar sabit fiyatlarla ilave 85 milyar dolar civarında kredi stoğu yaratılacağını ve bu stokunun 20-25 milyar dolarlık kısmının ikincil piyasalar tarafından fonlanacağını ifade etti.

5 ilin konut haritası çıkarıldı
GYODER Başkan Yardımcısı Nurhan Azizoğlu da Zirve'de; Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa ve Adana'dan oluşan 5 büyük ilin mevcut durumu ve yatırım potansiyelini araştıran bir raporu açıklayacaklarını bildirdi. Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Yücel Ersöz de Türkiye'de geniş kitlelerin ev sahibi olması için ucuza arsa üretilmesi ve birtakım teşviklerin olması gerektiğini söyledi. Ersöz, "Teşviklerin çıkması için kamuoyu yaratmalıyız'' dedi.
Haberin fotoğrafları