kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Nisan 2007, Çarşamba
Son Dakika
arama
atv
Kanal 1
ABC
Yatırımcı "Paskalya" dönüşü Barzani'yi bahane edip, sattı
Kuzey Irak gerginliği Paskalya tatili dönüşü yabancılara satış fırsatı verdi. Borsa yüzde 1.2 düştü, dolar 1.37'ye çıkarken, faiz yüzde 19.4'e ulaştı..
Kuzey Irak'la ilgili gerginliğin etkisiyle MGK toplantısının tedirginlik yarattığı borsa kar satışlarıyla yüzde 1.2 geriledi. Bunda da yabancıların yurtdışındaki Paskalya tatilinin sona ermesi nedeniyle piyasalara geri dönüşünün etkisi büyük oldu. İMKB-100 endeksi dün 45 bin 339 puana indi. Dolar kuru 1.36 YTL'den 1.37'ye sıçrarken, gösterge olan 26 Kasım 2008 vadesinde bileşik faiz yüzde 19.43'e kadar yükseldi. Önceki gün faiz en yüksek yüzde 19.30 civarındaydı.

KRİTİK MGK ETKİLEDİ
Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek önceki gün IKDP lideri Mesut Barzani'nin açıklamaları nedeniyle Irak'a bir nota verildiğini açıklamış ve dünkü MGK toplantısında terör ve Irak konusunun ele alınacağını ifade etmişti. İşte bu piyasalarda tansiyonu yükseltirken, Paskalya öncesi soluksuz yükseliş kaydeden borsada ise yabancı tatil dönüşü Barzani'nin açıklamalarını kar satışı bahane etti.

SİYASİ ENDİŞELER BAŞLADI
JPMorgan Chase başekonomisti Yarkın Cebeci değerlendirmesinde, "Piyasalar aylık MGK toplantısı öncesinde gergin. Önümüzdeki 3-4 hafta cumhurbaşkanlığı siyasi endişeler artabilir ancak uzun ömürlü olmasını beklemiyorum" dedi. ABD Merkez Bankası (Fed) ise bugün 20-21 Mart'taki faiz komitesi toplantısının tutanaklarını açıklayacak. Piyasalar burada Fed'in para politikasına ilişkin tavrıyla ilgili sinyallerin yanı sıra, hafta içinde açıklanacak olan ÜFE enflasyon verilerini de bekleyecek.ABD'nin Çin'i ABD mallarını taklit ederek korsanlık yaptığı ve ABD mallarına engel koyduğu iddialarıyla dünya ticaret örgütüne (WTO) şikayet etmesi de özellikle Uzakdoğu borsalarını tedirgin etti. Bu tedirginlik İMKB'yi de dolaylı yoldan etkiledi.