kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Nisan 2007, Salı
Son Dakika
arama
atv
Kanal 1
ABC
MELİHA OKUR
Fiskobirlik tedavülden kalkıyor mu?
Görünen köy kılavuz istemiyor. Fındıkta inatlaşmanın bedelini herkes ağır ödüyor. Çünkü fındıkta pazar lideri Türkiye'nin ihracatta gelir kaybı büyük!
Geçen yıl 240 bin ton iç fındık ihracından 1.9 milyar dolar gelir sağlanmış. Bu sezon 30 Mart 2007 sonu itibariyle 185 bin ton iç fındık ihraç edilmiş, 715 milyon dolar gelir elde edilmiş. Fındıkçılar ihtiyatlı konuşuyor, "İhracatta en az 500 milyon dolar kayıp olacak" diyor.
Daha ne olsun!
8 ayda Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 162 bin ton, FİSKOBİRLİK ise 45 bin ton alım yapmış. TMO, üreticiden 3.8 YTL'ye, tüccar ise 2.8 YTL'ye fındık alıyor. Ve 2 YTL'nin altına inmeyen, 3.8 YTL'nin üstüne çıkmayan fiyat politikası kafa karıştırıyor, manipülasyonu çağrıştırıyor.
Fındıkta sıkıntı bir türlü aşılamıyor...
Bu durumda 240 bin ortağı olan FİSKOBİRLİK ne yapıyor? Öyle ya, TMO fındık alımına devam edeceğine göre FİSKOBİRLİK tedavülden mi kalkıyor!
Anladığım kadarıyla 8 ay önce yönetime gelen ve hükümet ile uzlaşma zemini arayıp, sessiz kalan FİSKOBİRLİK yönetimi, seçim öncesi strateji değiştiriyor. İlk sinyal Ordu Ziraat Odası Başkanı Onur Şahin'den, " Fındık üreticileri gönüllü sınır karakollarıdır. Biz terörü önlüyoruz," sözleriyle geliyor.
Görünen o ki, bu değişiklik Karadeniz Sahil Yolu'nun başlangıcı olan illeri etkiliyor. Samsun, fındık üretimin yüzde 10'unu, Ordu yüzde 30'unu, Giresun yüzde 20'sini, Trabzon ise yüzde 10'unu gerçekleştiriyor.