SABAH - Hıncal Uluç'un evinde 'Maç' baş tacı
kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Hıncal Uluç'un evinde 'Maç' baş tacı
Hıncal Uluç'un evinde 'Maç' baş tacı

SABAH yazarı Hıncal Uluç, yaklaşık dokuz yıldır oturduğu Etiler'deki evinin kapılarını House Beautiful dergisine açtı. Evde yeşili çok seven Uluç'un dostlarıyla maç seyretmek için özel olarak dekore ettiği bir de 'maç odası' var.

Gazeteci Hıncal Uluç'un evi onun daha çok dostlarıyla paylaştığı, maç seyrederek keyifli zaman geçirdiği ve yaşamının işleyişini maksimumda kolaylaştıran bir yer. Aynı zamanda şehrin belki de en işlek ve merkezi semtlerinden Etiler'de yeşili, tabiatı evinin içine taşıyabildiği bir sığınak. Bir gazetecinin yıllar içinde kitap birikiminin ulaştığı boyutu düşününce, evdeki kütüphane hacminin büyüklüğünü hayal etmek pek de zor değil. Uluç'un kütüphanesinin rafları tıpkı bir okul kütüphanesi gibi numaralanmış. Bu arada, kitap ve dergilerini durmaksızın bağışlayan Uluç, "Köy okullarından gelen mektuplar çok dokunaklı. Bu yüzden kitapları özellikle Anadolu'daki okulların kitaplıklarına bağışlıyorum," diyor. Bir o kadar önemsediği tablolar ve yeşillikler de evinin diğer bileşenleri. Bu yüzden Uluç, salonda spor yaptığı bölümü yeşilliklere bürümüş. Burası evin içinde yaratılmış tropik bir bahçe adeta. Uluç'un evindeki en önemli aktivitelerden biri de dostlarıyla topluca seyredilen maçlar. Bu yüzden evin farklı bölümlerinde televizyonlar ve projeksiyon cihazı bulunuyor. Kedileri Zeytin, Zorro ve Cindy de gazetecinin evinin 'kadrolu' konukları.

- Eviniz sizin için ne ifade ediyor?
- Evim benim taleplerimi karşılamalı. Diğer bir deyişle, öncelikle işlevsel, pratik ve kullanımı kolay bir yer olmalı. Günlük yaşamımda benim en büyük sıkıntım 'zaman'. Bu yüzden, evimdeki hiçbir düzenleme bana vakit kaybettirmemeli.

- Evinizin avantajları neler?
- Buraya 1998 yılında taşındım. Şaka maka tam dokuz sene olmuş. Bu süreç içinde evimin ne kadar kullanışlı olduğunu gördüm. Her şeyden önce, site yönetimi çok iyi çalışıyor. Güvenlik İstanbul gibi bir dünya metropolünde insanın gereksinim duyacağı başlıca şeylerden biri. Temizlik ise başka bir önemli etken. Ev ile ilgili herhangi bir arıza olduğunda hemen tamir edebilecek birimler var. Eee bir bekâr gazeteci, evinden daha fazla ne isteyebilir ki? Dolayısıyla, 'Ah bir de şu olsaydı,' gibi ekstra bir isteğim yok.

- Salon duvarlarınızın yeşil olmasının tabiatın renklerini içeriye taşımak istemenizle bir ilgisi var mı?
- Aslında ben dinlendirici ve pastel renkleri seviyorum. Bir seyahate çıkmadan önce mimar bir arkadaşıma bu isteğimi belirttim. Dönüşümde de duvarlarım yeşilin bu tonlarına boyanmıştı. Yeşilin dinlendirici ve huzur veren bir etkisi var.

- Alt katta nasıl bir düzenleme yaptınız?
- Alt kat daha çok misafirler için düzenlenmiş durumda. Bir 'home theatre' ve misafir odası var. Bu mekânı maç seyretmek için kullanıyoruz. Kimi zaman 20 kişiyi bulduğumuz oluyor. Bu kadar kişinin oturabileceği rahat koltuklar gerekiyor. Maç seyreden herkes puro içtiği için buraya özel bir hava temizleme sistemi de kurduk.

- Maç seyrederken yaşadığınız ilginç deneyimleriniz vardır muhakkak...
- Bizim maç seyrederken belli 'uğur'larımız var. Mesela, eğer birisi lavabodayken gol olursa maç bitene kadar orada kalması gerekiyor. Bir defasında bir arkadaşımız maç başladığında lavaboya gitmişti ve o sırada gol olunca tam 90 dakika içeriden çıkamadı. Bu hep aramızda komik bir anı olarak kaldı.

ŞEBNEM YILDIZ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Evren 'Zincirbozan'a gitmek istiyor!
 Muhteşem horozlar sergileniyor
 Yolculuk yazarlarının yolu İstanbul'da kesişti
 'Darbukasız şarkı bizi anlatmaz ki!'
 Nasrettin Hoca'nın torunları teknolojiden güç alıyor
 Türkiye 'Veliaht'ını seçiyor!
 Modası asla geçmeyecek şarkılar
 Onların işi çirkinleştirmek
 Kitaplar arasında 24 saat hayal mi?
 Evde parti zamanı
 Topağacı'nın köpekleri aranıyor
 Yavru alırken nelere dikkat etmelisiniz?
 Prematüre bebeğin sigorta derdi
 Belediye Meclisi'nin 'Tek taş Hüseyin'i
 Yeni dönemin starı: Mika
 Barınaklardan yardım çığlıkları yükseliyor
 Köpek veya kedi alırken nelere dikkat etmeliyiz?
 Bedenler sergileniyor
 'En güzeli, en natürel saçtır'
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
SUNAY AKIN
Dersimiz İstiklal!
Kastamonu Lisesi'nin orta kısmında...
ALİ POYRAZOĞLU
Beynin davetsiz misafirleri
Her yiğidin bir yoğurt...
REFİK DURBAŞ
Şiir, sokağa çıktı
Can Yücel aramızda olsaydı, Türkiye...
Küçük bir gurme cenneti
İyi mezecilerin giderek tarihe karıştığı İstanbul'da hem kaliteli peynir ve...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.