SABAH - Muhlis Bey geri döndü!
kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Muhlis Bey geri döndü!
Muhlis Bey geri döndü

Memleketin en acayip gazetecisi Muhlis Bey'i kim hatırlamaz... Leman dergisi, 80'li yılların bu müthiş karakterini büyük boy bir albümle anıyor


Muhlis Bey geri döndü!

Bir, hatta birkaç kuşak Muhlis Bey'le büyüdü. Bir dönemler, ortalık Muhlis Bey gibi konuşan, hatta Muhlis Bey gibi saçmalıklar yapan gençlerle doluydu. Sevgililer romantik şeyler konuşurken, birbirlerine Muhlis Bey gibi şımarırlardı. Behiç Pek ve Latif Demirci'nin yarattığı bu müthiş karakter, o günlerdeki nüfusta bile tirajı 500 bini bulan Gırgır'ın en ağır topu olmuştu. Evet, Muhlis Bey, kanlı canlı, aramızda yaşayan bir karakterdi. Memleketin en acayip gazetecisiydi o. Fenerbahçe'yi tutar, Turgut Özal'a hayranlık besler, köpeklerden son derece korkardı. 80'li yıllar Muhlis'li yıllardı.

SALAK ÇIRAK
Şimdi bu satırları okuyan ve Muhlis Bey'e yaşı tutan' herkesin gözleri dolu dolu olmuştur. Onunla ilgili bir anısı olmayan yoktur çünkü. Misal, ben üniversiteye başladığımda, tuhaf bir arkadaşın siyasi tercihlerine yakın olduğum için, okulda sadece ikimiz aynı siyaseti 'tutuyorduk'. Ona Muhlis Bey, bana da Yavlum Sami yakıştırması yapılmıştı. Hayatım karardı sayın okurlar. Siyasetten soğudum. Yıllardır sırf o yüzden böyle apolitik apolitik dolaşıyorum. Evet efendim, hatırlayacağınız üzere, uzun zaman tek tabanca takılan ve salaklıklarını tek başına yapan Muhlis Bey, sonunda yanına kendisi kadar salak bir çırak almış, maceralarına Yavlum Mithat adındaki bu çırakla devam etmişti. Aslında bir de Yavlum Mithat'ın 'bomba gibi' annesi Yeliz Hanım vardı ve Muhlis Bey durmaksızın Yeliz Hanım'a yazılıyordu ama netice yoktu. Yeliz Hanım, bir gün şöyle hareketli bir yere gitmek istemişti de Muhlis Bey onu geneleve götürmüş ve, "Burası İstanbul'un en hareketli yerlerinden biridir Yelis Hanım," diye durumu izah etmişti ya, ne acayip bir işti 'yalabbim'!.. Her hafta Gırgır dergisi alınır, okumaya Muhlis Bey'den başlanırdı. Bir Avanak Avni, bir Muhlis Bey... Ondan sonra hayatımıza bu kadar nüfuz eden kaç karakter çıkmıştır ki? Bezgin Bekir, Erdener Abi benim favorilerim... Bir de atılgan gençliğin idolü Timsah var tabii.

HAFIZALARA KAZINMIŞ
Çizgi dünyasında hafızalara kazınacak bir karakter yaratmak hakikaten çok istisnai bir durum. Muhlis Bey bunu başardı. Ve her güzel şey gibi, Muhlis Bey'in de bir gün sonu geldi. Bence Muhlis Bey'e ruhunu veren Behiç Pek, bugün Leman'da kendi çizgi dünyasına devam ediyor. Onun kadar kendini yenileyebilen bir karikatürist daha var mıdır, bilemem. Muhlis Bey'e çizgileriyle hayat veren Latif Demirci ise aslında Muhlis Bey'in mirası üzerine kurgulanmış Pires Bey'le Hürriyet'te çizerliğe devam ediyor. Sizi bilmem, ama kendi adıma büyük basının dışında bir yerde durması gerektiğine inanıyorum karikatürün... Neyse sayın okurlar, yine duygusallaştım işte... Demem o ki, Leman dergisi, Muhlis Bey'in büyük boy bir albümünü yapmış, koştura koştura gittim, aldım. Ne çok şeyi unutmuşuz, hayretler içinde kaldım. Özal'lı yılların ağır ağır üzerimize çöktüğü o zaman dilimini tekrar yaşadım. Eski ahbap Muhlis Bey'le tekrar buluşmak isteyenlere, yaşı tutmayıp da Muhlis Bey'den mahrum kalmış gençlere hararetle tavsiye ederim.

SAMİ TOSUN

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 'Darbukasız şarkı bizi anlatmaz ki!'
 Nasrettin Hoca'nın torunları teknolojiden güç alıyor
 Türkiye 'Veliaht'ını seçiyor!
 Modası asla geçmeyecek şarkılar
 Onların işi çirkinleştirmek
 Kitaplar arasında 24 saat hayal mi?
 Evde parti zamanı
 Topağacı'nın köpekleri aranıyor
 Yavru alırken nelere dikkat etmelisiniz?
 Prematüre bebeğin sigorta derdi
 Belediye Meclisi'nin 'Tek taş Hüseyin'i
 Hıncal Uluç'un evinde 'Maç' baş tacı
 Yeni dönemin starı: Mika
 Barınaklardan yardım çığlıkları yükseliyor
 Köpek veya kedi alırken nelere dikkat etmeliyiz?
 Bedenler sergileniyor
 'En güzeli, en natürel saçtır'
 24 Mart'ta bilgisayarlar çevrimdışı olacak
 '10 yılda tamamlanan saatlerimiz var'
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
FİLİZ AKIN
Genç kalmanın sırları
Geçenlerde L'express...
METİN KALKAVAN
Haydi herkes derse
Bir hafta sonra sezon başlangıcı...
REFİK DURBAŞ
Bir Kumru Masalı
Erzurum, çocukluğumun anayurdudur;...
'Eşkili' Maraş yemekleri
Acılı ve ekşili tadlara düşkünseniz, Mado'nun Etiler şubesine mutlaka...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.