kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İnternet suçlarına düzenleme
İnternet suçlarına düzenleme

TBMM Adalet Alt Komisyonu, internet ortamında işlenen bazı suçlarla mücadeleyi öngören kanun tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamladı.
AK Parti Ağrı Milletvekili Halil Özyolcu başkanlığında toplanan Adalet Alt Komisyonu, internet ortamında işlenen suçlarla mücadeleye ilişkin tasarıyı ele aldı.

Alt Komisyon, Elektronik Ortamda İşlenen Suçların Önlenmesi ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını, daha önce verilen 14 değişiklik ve yeni madde eklenmesine ilişkin önergeler doğrultusunda görüştü.Komisyonun yaptığı düzenleme doğrultusunda, Telekomünikasyon İletişim Başkanına, çocukların cinsel istismarı ve müstehcenlik içeren sitelerin yayınını engellemek için yetki verilecek.

Tasarıya getirilmesi benimsenen düzenlemeye göre, ''İnternet Ortamında İşlenen Bazı Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun Tasarısı''nın adı, ''İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Kanunu Tasarısı'' olarak değiştirilecek.

Kanun; içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı, erişim sağlayıcı ve toplu kullanım sağlayıcıların yükümlülük ve sorumlulukları ile internet ortamında işlenen belirli suçlarla içerik, yer ve erişim sağlayıcıları üzerinden mücadeleye ilişkin esas ve usulleri düzenleyecek.

TASARININ KAPSAMI GENİŞLETİLECEK

İçerik, yer ve erişim sağlayıcıları, tanıtıcı bilgilerini kendilerine ait internet ortamında güncel olarak bulundurmakla yükümlü olacaklar. Kendilerine ait bilgileri internet ortamında bulundurmayanlara, 2 bin YTL ile 10 bin YTL arasında para cezası verilecek.

İnternet ortamında kullanıcılara sunulan her türlü bilgi veya veriyi üreten içerik sağlayıcıları, internet ortamında yayınladıkları her türlü yayından sorumlu olacaklar.

İçerik sağlayıcı, bir başkasına ait internet sitesinden sağladığı içerikten, kural olarak sorumlu tutulmayacak. Ancak bağlantı sağladığı, içeriği benimsediği ve kullanıcının ulaşmasını amaçladığının anlaşılması halinde, aynı içerikten dolayı sorumlu tutulacak.

Bağlantı sağlanan içeriğin suç oluşturması halinde, bu içeriğe bağlantı sağlayan içerik sağlayıcısı, işlenen suça katılmaktan dolayı sorumlu tutulacak.

İnternet ortamında hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten yer sağlayıcıları, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü tutulmayacaklar.Yer sağlayıcı, hukuka aykırı içerikte suç unsuru bulunduğundan haberdar edilmesi ve engelleme yeteneği bulunması durumunda, hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlü olacak.Yeni düzenlemeyle, erişimi engellenecek suçlara ilişkin katalogda da değişiklik yapılıyor.

Çocukların cinsel istismarı ve sağlık için tehlikeli madde temini suçları, erişimi engellenecek suçlar arasından çıkarılacak. Suçu ve suçluyu övmenin eklendiği katalog, müstehcenlik, fuhuş, intihara yönlendirme, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçlarından oluşuyor.

ERİŞİM SAĞLAYICILARINA YÜKÜMLÜLÜK

Tasarıya eklenen yeni bir maddeye göre ise internet erişim sağlayıcılarına yükümlülük getiriliyor.Buna göre; erişim sağlayıcısı, herhangi bir kullanıcısının yayınladığı hukuka aykırı içerikten haberdar edilmesi halinde erişimi engelleyecek.

Erişim sağlayıcısı, sağladığı hizmetlere ilişkin her türlü bilgi, veri tabanı ve ulaşım kayıtlarını 6 aydan 2 yıla kadar saklamakla, bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini sağlamakla yükümlü olacak.Ticari amaçlı toplu kullanım sağlayıcıları, mahalli mülki amirden izin belgesi alacak. İzne ilişkin bilgiler 30 gün içinde bildirilecek.

Ticari amaçla olup olmadığına bakılmaksızın bütün toplu kullanım sağlayıcıları, konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almakla yükümlü olacak.Bu koşulları yerine getirmeyenlere 10 bin YTL'den 50 bin YTL'ye kadar ceza verilecek.

ERİŞİMİN ENGELLENMESİ

Erişimin engellenmesi kararı, soruşturma evresinde hakim, kovuşturma evresinde ise mahkeme tarafından verilecek. Soruşturma evresinde, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısı tarafından da erişim engellenmesi kararı verilebilecek.

İçerik veya yer sağlayıcısının yurtdışında bulunması halinde, erişimin engellenmesi kararı, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından verilecek. Bu karar, erişim sağlayıcısına bildirilerek, gereğinin yerine getirilmesi istenecek.

Erişimin engellenmesi kararının gereği, derhal ve en geç kararın bildirilmesi anından itibaren 24 saat içinde yerine getirilecek. İdari tedbir olarak verilen erişimin engellenmesi kararının yerine getirilmemesi halinde erişim sağlayıcılarına 10 bin YTL'den 100 bin YTL'ye kadar idari para cezası verilecek.

Koruma tedbiri olarak verilen erişimin engellenmesi kararının gereğini yerine getirmeyen yer veya erişim sağlayıcılarının sorumluları, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

İnternette kişilik haklarına saldırıda bulunanların, bu nitelikteki içeriğin yayından çıkarılması ve buna karşı cevap hakkının kullanılması, Basın Kanununun ilgili hükümleri doğrultusunda sağlanacak.TBMM Adalet Alt Komisyonu, benimsediği değişiklikler doğrultusunda raporunu hazırlayarak Adalet Komisyonuna sunacak.

1 2 3 4 5
 
IMKB
E: 43.097 D:% -0,38
DOLAR
S: 1,391 D:% 0,144
EURO
S: 1,854 D:% 0,216
Taht stajı Türkiye'de
Yavaş yavaş kraliçeliğe hazırlanan İsveç Veliaht Prensesi Victoria,...
'Türkiye'nin hayal kırıklığı derinleşti'
Önceki gün Almanya'nın başkenti Berlin'de kutlanan Avrupa Birliği...
Başbakan'a 'Sayın Öcalan' incelemesi
DTP'lilerden sonra Başbakan Erdoğan hakkında da "Sayın Öcalan" sözleri...
Köşk'ten çok sıkılmış
Çankaya'da çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla görüşen Sezer "Protokolden...
Cesur mini elbise
Cesur mini elbise
Fransız modacı Christian Audigier, 2007 sonbahar kreasyonunu, ABD'nin...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
Bize Ulaşın
   
    Copyright © 2003, 2007 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu