SABAH - 25/03/2007 - Deniz Baykal'a tıbbî bir tavsiye: Tayyip Bey'in bel fıtığını şişle ve kızgın demirle tedavi edebilirsiniz
kapat
   
25 Mart 2007 Pazar
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Tayyip Erdoğan - Deniz Baykal
Deniz Baykal'a tıbbî bir tavsiye: Tayyip Bey'in bel fıtığını şişle ve kızgın demirle tedavi edebilirsiniz
Abdülmecid'in kitabesi Amerikan Senatosu'na tepeden bakıyor

Baykal'a tıbbi öneri

Erdoğan için "Çankaya yokuşu fıtıkla çıkılmaz" diyen Baykal'a tıbbi tavsiye: Tayyip Bey'in fıtığını kızgın demir ya da şişle tedavi edebilir. Bunun yolu da 15. yüzyılda yaşamış bir hekimin kitabında geçiyor.

Deniz Baykal'a tıbbî bir tavsiye: Tayyip Bey'in bel fıtığını şişle ve kızgın demirle tedavi edebilirsiniz

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın belfıtığı olduğunu öğrenen Deniz Baykal'ın "Çankaya yokuşuna fıtıkla çıkılmaz" diyerek siyaset sözlüğümüze "fıtıksız başkanlık" kavramını ilâve etmesi, bana 15. yüzyılın ortalarında yaşamış olan Şerefeddin Sabuncuoğlu adındaki bir hekimin "Cerrâhiyyetü'l-Hâniyye" isimli kitabını hatırlattı. Temeli kızgın demirle dağlamaya ve vücudun hastalıklı bölgelerini özel olarak imal edilmiş metal âletlerle yarmaya dayanan bu tedavi sistemini, Başbakan Erdoğan'a zevkle tavsiye edebilir düşüncesiyle Deniz Baykal'a hatırlatmak istedim..

Çankaya'ya kimin çıkacağı tartışmaları sürerken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın belfıtığı olduğunun duyulması üzerine Deniz Baykal "Çankaya yokuşuna fıtıkla çıkılmaz" buyurdu. Siyaset sözlüğümüzde artık fıtıksız başkanlık diye yepyeni bir kavram var. Ben, CHP liderinin bu tıbbve meslekuyarıyı Başbakan'ın hem sağlığını, hem de siyasgeleceğini düşünerek yaptığından emin olduğum için bu kadarla yetinmemesi ve mâlum belfıtığının tedavisi için bizzat yardım etmesi gerektiğine inanıyorum. İşte bu düşünceyle, Deniz Baykal'a tavsiye edebileceği eski bir kitabı ve bu kitapta yazılı olan tedavi usullerini hatırlatmak istedim.

USTURUPLU DAĞLAMA
Deniz Bey'e tavsiye edeceğim kitap, bundan beş buçuk asır önce, kaleme alınmış olan bir eser: "Cerrâhiyyetü'l-Hâniyye"... Amasya'daki "dârüşşifâ"nın, yani hastahanenin hekimi olan Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun yazdığı "Cerrâhiyyetü'l-Hâniyye"deki tedavi metodları iki temele dayanıyor: Vücudun hastalıklı bölgelerinin kızgın demirle dağlanmasına yahut metalden yapılmış özel âletlerde yarılmasına... Şerefeddin Sabuncuoğlu adı size günümüzün isimlerindenmiş, yani ad ve soyad imiş gibi gelebilir ama öyle değil. Bu, eski zamanlarda azÖNCE MUAYENE, SONRA KIZGIN DEMİR.... Şerefeddin Sabuncuoğlu, kitabında dağlamanın usulünü çizimleriyle anlatıyor. Hasta önce iyice bir muayeneden geçiriliyor, sonra da doğru kızgın demire...rastlanan fakat günümüzdekilere benzer bir isim. Şerefeddin'e göre, hastalıkların sebebi tabiat ile onun uzantısı olan insan vücudu arasındaki uyumsuzluklardır ve dağlama, yani hastalıklı bölgeye kızgın demirle müdahale sayesinde, tabiat ile vücudun bozulan dengesinin yeniden kurulması mümkündür. Sadece dağlamanın kâr etmeyeceği hastalıklarda ise, vücudun ârızalı olan yerlerinin yarılması gerekir ve Şerefeddin, kesip biçme ameliyesinde kullandığı âletleri de bizzat kendisi imâl etmektedir. Ama, kızgın demir, cızzz! diye yapıştırılmaz ve daha hafif bir metod uygulanır. Hastaya, önce ilâç verilir. Meselâ baş, kulak ve boğaz ağrılarında birkaç gün boyunca havanda dövülmüş müshil hapları içirilir. Ağrı azalmasa bile hastalıklı bölge yumuşamış ve sıra dağlamaya gelmiştir. Bu gibi hastalıklarda, dağlanması gereken yer burunun üzerindeki bir noktadır. Doktor iri bir zeytin çekirdeğini ateşte iyice kızdırıp kor hâline getirecek ve hastaya Şerefeddin'in ifadesiyle kafa kemiği görünene kadar bastıracaktır. İş bitince dağlanan yeri tuzlu suya batırılmış pamukla temizleyecek ve yanmışderi düşünce, hasta şifaya kavuşmuş olacaktır.

İSTER DAĞLA, İSTER YAR
Diş ağrısı için yapılan tedavi de bunun benzeridir. Bir demir çubuğun ucuna pamuk tutturulur, çubuk kaynamış yağa batırılır, sonra pamuk ve demir dişin köküne kadar ağza daldırılır. Zonklama geçmediği takdirde, hastanın ağzı tamamen yağ ile doldurulur ve bir saat kadar bu vaziyette bekletilir. Şerefeddin'e göre, fıtığın bile her çeşidinin tedavisi mümkündür ve bunun da iki yolu vardır: Dağlamak yahut yarmak... Hastaya bu iki tedaviden birini, yahut ikisini de birden uygulamak tabibin kararına kalmıştır. Bu sayfada beş buçuk asır öncesinin doktoru Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun tam metni Prof. Dr. İlter Uzel tarafından 1997'de yayınlanan Cerrâhiyyetü'l-Hâniyye isimli eserinden tedavi, yani dağlama ile ilgili bazı çizimler yeralıyor. Ben, "Çankaya yokuşuna fıtıkla çıkılmaz" diyen Deniz Baykal'ın her ne kadar işkenceyi andırsa da, aslında sadece şifa vermeye yarayan bu tedavi metodları ile ilgili olarak Başbakan Erdoğan'a tavsiyede bulunacağına eminim.

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Can evinden vuran acı
 'Hayır dualı' uğurlama
 Ev kadını aile servetine yüzde 31 katkı yapıyor
 Basbakan Turgut Ozal Cankaya'ya nasıl kactı?
 İncekara: Anadolu'da ensest had safhada
 Hizbullah PKK'nın ekmeğine yağ sürdü
 ABD'li general Ermeni tasarısı için uyardı
 İki MİT'çiye 'cinsel saldırı ve silahlı yağmadan' tutuklama
 Fazla mesai istedi maaşından da oldu
 Havuz değişti, parkın ismi Kürdistan kaldı
 Çamur atanın izi bulunacak
 Hâkimlere kimlik
 Diz çöküp yardım istedi
 Yüksekova'da 'töre cinayeti'ne protesto
 AKP'li iki vekil kazada yaralandı
 RTÜK, şiddet filmlerine savunma istedi
 5 yılda 5 bin kadın töre cinayetine kurban
 Maganda vurdu, baba kurtardı
 Doktoru yine gasp edeceklerdi
 Hurdaya çıkarılan Afgan uçağı parçalanıyor
 Yeğen Şahin'in ev ve araba harcaması maaşının iki katı
 "Tuncel'in ihbarları silindi" iddiası
 Rus subayın katliam günlüğü
 "Rektör atamaları YÖK'ün işi"
 Milletvekiline de uyuşturucu sattılar
YILMAZ ÖZDİL
"Kim"yager...
Alt kimlik üst kimlik, hepimiz Ermeni'yiz,...
ERGUN BABAHAN
Newroz, PKK DTP gerçeği
Newroz kutlamaları Türkiye'de...
MEHMET BARLAS
Harf devrimi yapmak öylesine zor bir işti ki...
Yıllar...
UMUR TALU
Engelli koşu!
Geçenlerde, öğrencisi...
FATİH ALTAYLI
Dink'in son konuştuğu gazete
Hrant Dink...
ERDAL ŞAFAK
Yadigâr
Bugün insanı hüzünlendiren ama...
İngiliz askerleri takas için tutuklandı
Asker krizinin arkasında, ABD'nin tutukladığı İranlıları geri alma...
'2008 yılı sonunda askerleri çek' şartı
ABD'de Irak Savaşı'nın devamı için bütçe isteyen ABD Başkanı George...
Atatürk'ün aslanları
Atatürk'ün aslanları
Atina'da İstiklal Marşımız ıslıklandı, Atatürk'e hakaret içeren...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
Bize Ulaşın
   
    Copyright © 2003, 2007 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu