kapat
   
22 Mart 2007 Perşembe
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Gecekondu kanunu değişiyor

TBMM Genel Kurulunda, belediyelerin, TOKİ'nin izniyle gecekondu ıslah ve tasfiye sahalarındaki özel arazileri satın almasına veya kamulaştırmasına olanak sağlayan tasarı, kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, belediyeler, TOKİ'nin izniyle gecekondu ıslah ve tasfiye sahalarındaki özel arazileri satın alabilecek veya kamulaştırabilecek. Gecekondu ıslah bölgelerindeki bütün yapılar, TOKİ tarafından tespit edilecek sürede, hava fotoğrafları, haritalar veya ölçekli krokilerde gösterilecek.

Islaha muhtaç veya tasfiyesi gereken gecekondu bölgeleri ile yeniden halk konutu veya nüve konut yapımına tahsis edilecek sahaların seçimi, haritaların hazırlanması, imar ve ıslah planlarının düzenlenmesi, TOKİ'nin denetimi altında ilgili belediyelerce yapılacak veya yaptırılacak.

Islah ve tasfiyenin yapılacağı şehir ve kasabalar ile buralardaki ıslah ve tasfiye bölgelerinin program ve öncelik sırasını, TOKİ belirleyecek.

TAŞINMAZLARIN DEVRİ

Milli Savunma Bakanlığı İskan İhtiyaçları İçin Sarfiyat İcrası ve Bu Bakanlıkça Kullanılan Gayrimenkullerden Lüzumu Kalmayanların Satılmasına Salahiyet Verilmesi Hakkında Kanun kapsamında bulunan taşınmazlar ile herhangi bir kamu hizmetine tahsis edilmiş taşınmazlar hariç, mülkiyeti Hazineye ait olan ve Gecekondu Kanununa göre TOKİ tarafından başlatılacak projeler için kullanılacak taşınmazlar, bedelsiz olarak TOKİ'ye devredilecek.

TOKİ'ye devri ve tescili gerçekleştirilen mallar ile TOKİ'ye devredilen Gecekondu Fonu kaynakları, Gecekondu Kanununa göre kullanılacak. Bayındırlık ve İskan Bakanlığına tahsis edilen ve planlanmış projeler çerçevesinde kullanılması öngörülen Hazine taşınmazları, başkaca işleme gerek olmaksızın, bedelsiz olarak TOKİ'ye devredilecek. Kamu hizmetlerine ayrılan yerler ile Maliye Bakanlığınca değişik ihtiyaçlarla talep edilen taşınmazlar ise bedelsiz olarak Hazineye iade edilecek.

YETKİLİ, TOKİ OLACAK

Kanunun hükümleri uyarınca Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca başlatılan veya planlanmış iş ve işlemlere ilişkin her türlü hak, yetki ve görevler, alacak, borç ve mükellefiyetleri, TOKİ'ye devredilecek.

TOKİ, Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca başlatılan veya planlanmış işleri yürütmeye, bu konuda yeni işler yapmaya, gerekli görülenleri belediyelere devretmeye veya tasfiye etmeye yetkili olacak.

TOKİ, kanunun uygulanmasından dolayı Bayındırlık ve İskan Bakanlığının taraf olduğu işlemlerde ve sözleşmelerde, bakanlık lehine ve aleyhine açılmış davalara taraf olacak.

''TOKİ, AKP'NİN YAN KURULUŞU GİBİ''

Kanunun görüşmeleri sırasında söz alan CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, TOKİ'nin, evi olmayan düşük gelirli insanlar için başlattığı sosyal projelerin, ''kar amaçlı projelere'' dönüştüğünü söyledi.

TOKİ Genel Müdür Vekili Erdoğan Bayraktar'ın, kurumun 1 milyar dolar kar ettiği yönünde açıklamaları bulunduğunu belirten Tüzün, vergi ve SSK primlerinden muaf olan kurumun, müteahhitlerle rekabet eder hale geldiğini ifade etti. ''Dar gelirliden vergi toplamada kartal olan Maliye, TOKİ'ye gelince civciv'' diyen Tüzün, ''birçok ilde başlatılan kentsel dönüşüm projelerinin, rant bölüşüm projelerine dönüştüğünü'' savundu.

Tüzün, TOKİ'nin yaptığı konutların açılışında AK Parti şovu yapıldığını öne sürerek, ''TOKİ, AKP'nin gölgesinde kalmıştır. Kurum, AKP'nin yan kuruluşu gibi çalışıyor'' dedi.

CHP Ankara Milletvekili Zekeriya Akıncı, Ankara Büyükşehir Belediyle Başkanı Melih Gökçek'i eleştirerek, Gökçek'in Batıda olduğu gibi ''kavşak tuzağına'' düştüğünü söyledi.

Kuğulu geçitlerinin, Cumartesi günü İbrahim Tatlıses konseriyle açılacağını anımsatan Akıncı, ''Gökçek, kış aylarının en zor günlerinde Ankaralılara, Çankayalılara, o geçitler nedeniyle trafikte işkence ve eziyet çektirdi. Değil bir tane, 50 tane İbrahim Tatlıses konseri yapılsa, o eziyeti, işkenceyi Ankaralılar unutmayacaktır'' diye konuştu.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Hükümet-Yargı gerilimi
 Tokalaşma krizine resmi cevap
 15 YTL'lik yurt dışı çıkış harcına onay
 Matsakis: Türkçe AB'nin resmi dili olsun
 Dink'in yargılandığı davalar düştü
 Türk ve Zana hakkında inceleme
 "Erdoğan özür dilesin"
 Batı Erdoğan ihtimalini tartışıyor
 Mumcu: Köşk'te kumandalı birini istemem
 'Sigortam attı'
 312 tartışması
 Meclis'te 'Adnan Hoca atlası'na yasak
 Köşk'te komutanlarla sürpriz yemek
 Ermeni lobisine karşı Türkiye'yi savundu
 'Cömert Türk çocuklarını unutmayacağız'
MAHMUT ÖVÜR
'Tarikat hocaları' ile ikinci...
MUHARREM SARIKAYA
Sivil itaatsizlik...
BATMAN

Kültür...
ASLI AYDINTAŞBAŞ
Bir nevruz, iki Erdoğan
Cumhurbaşkanı Ahmet...
YAVUZ DONAT
Düşük yoğunluklu ilgi
DİYARBAKIR

Önce bir...
P'enis Batur mu?
Edebiyat çevreleri, normalden büyük penise sahip bir adamın hayatını...
Dambıllı cinayette iki sevgili birbirini suçladı
Öldürdüğü kadınla ilişkisi olduğunu öne süren zanlı "Altınları...
El Kaide'ci Sakka'ya BM'den iki ziyaretçi
El Kaide'ci Sakka'ya BM'den iki ziyaretçi
Biri Türk diğeri İngiliz Birleşmiş Milletler görevlisi iki kişi...
Bayrama Apo gölgesi
Bayrama Apo gölgesi
Nevruz kutlamalarına genel olarak sağduyu hâkim oldu. 50 bin kişinin...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
Bize Ulaşın
   
    Copyright © 2003, 2007 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu