SABAH - 22/03/2007 - El Kaide'ci Sakka'ya BM'den iki ziyaretçi
kapat
   
22 Mart 2007 Perşembe
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
ARNAVUTKÖYDE YEMEK.... Sakkayı sorgulamaya gelen iki Birleşmiş Milletler görevlisi, savcılarla birlikte Büyükşehir Belediyesine ait tesiste öğlen yemek yedi.
El Kaide'ci Sakka'ya BM'den iki ziyaretçi
Sahte kimlikler ve estetik kuşkusu ...
Sakka'nın avukatı: Emin değilim
Daha önce gelenlerle aynı mı?

Sakka'ya 'sır' ziyaretçiler

Resmen BM görevlisi görünen bir Türk ve bir İngiliz, İstanbul'a gizlice geldi. Sakka ile Kandıra Cezaevi'nde konuştu, DNA dahil tüm delillerden kopya alıp gitti.

GİZLİCE ÖZEL UÇAKLA GELDİLER
Türk makamlarından resmi izin talebinde BM görevlisi olarak geçen Ahmet Kaya ve İngiliz vatandaşı Alistair Macleod, 19 Mart'ta gizlice İstanbul'a indi. BM görevlileri Kaya ve Macleod, 20 Mart'ta Kandıra Cezaevi'ne giderek El Kaide'nin önemli ismi Louai Sakka ile görüştüler. ziyaretçiye, Sakka ile ilgili tüm dosya kayıtları tutanakla teslim edildi.

DNA RAPORLARINI DA ALDILAR
Özel konuklar, Sakka'nın DNA örnekleri, kan numuneleri ve parmak izi dosyaları ile Sakka'nın estetik operasyon geçirdiğine ilişkin raporu da aldı. Savcıların "Gizli ajan" olarak adlandırdığı görevlilerin Sakka'nın gerçek kimliğinin ve Hariri suikastiyle bağlantısının ortaya çıkarılması amacıyla geldiği öğrenildi.


El Kaide'ci Sakka'ya BM'den iki ziyaretçi

Biri Türk diğeri İngiliz Birleşmiş Milletler görevlisi iki kişi Sakka'yı cezaevinde ziyaret etti. DNA ve mahkeme raporlarını alan görevliler, Hariri suikastini araştırıyor.

Resmi yazılarda kendilerini Birleşmiş Milletler görevlisi olarak tanıtan iki kişi önceki gün El Kaide'nin önemli ismi Louai Sakka'yı kalmakta olduğu Kandıra F Tipi Cezaevi'nde ziyaret etti. Kimlikleri ve geliş tarihleri oldukça gizli tutulan BM görevlileri 19 Mart'ta özel uçakla İstanbul'a geldi. İngiliz Alistair Macleod ve Türk emniyet görevlisi Ahmet Kaya adındaki iki BM yetkilisi Sakka'nın dosyasındaki DNA analizi ve kan tahlili sonuçlarıyla parmak izinin kopyasını aldı.

Belgeler şartlı verildi
Sakka ile görüşen BM görevlileri aynı zamanda Sakka ile ilgili dosyanın tümünü incelediler. Görevliler özellikle Sakka'nın dosyada yer alan Adli Tıp Kurumu raporları, DNA test sonuçları, kan tahlilleri ve parmak izlerinin birer kopyasını aldı. Görevlilere verilen evraklar tek tek tutanağa yazıldı.BOĞAZI SEYRETTİLER .... Beşiktaşta bulunan İstanbul Adliyesine gelen görevliler, bir ara terasa çıkıp Türk görevlilerle birlikte sigara içip Boğaz havası aldılar...BM görevlilerince alınan belgeler ve görüşmelere ilişkin bilgilerin, Türkiye Cumhuriyeti'nin yazılı izni olmaksızın Komisyon dışında hiçbir zaman kullanılamayacağı şartıyla verildiği de kayda geçti. Görevlilere Sakka'nın mahkeme kayıtlarının yanısıra, 25 Kasım 2005 tarihli Louai Sakka'ya ait DNA profillerinin içeriği olan ekspertiz raporu, 19 Ekim 2005 tarihli Sakka'ya ait kan numunelerini belirten ekspertiz raporları 16 Ocak 2006 tarihli Adli Tıp Kurumu'ndan alınan Sakka'ya ait estetik ameliyatı olduğuna ilişkin rapor da verildi.

HARİRİ SUİKASTİ BAĞLANTISI
İki BM görevlisinin 2 yıl önce öldürülen Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastiyle ilgili olarak geldiği bildirildi. 14 Ocak 2005'te öldürülen Hariri suikastini araştırmakla görevli Birleşmiş Milletler Uluslararası Bağımsız Araştırma Komisyonu (UNIIIC) 5 Mart'ta Türk Dışişleri'ne başvurarakÖNDE SAVCI ARKADA BM ARACI..... El Kaide Savcısı Zekeriya Özün aracını takip eden otomobilde ise Sakkayı ziyarete gelen iki Birleşmiş Milletler görevlisi bulunuyor.Sakka konusunda araştırmalar yapmak için izin istedi. İznin çıkması üzerine iki Birleşmiş Milletler Komisyonu görevlisi geçen pazartesi özel uçakla Türkiye'ye geldi. İki görevli yanlarına verilen iki Türk istihbarat görevlisiyle birlikte 20 Mart'ta Sakka'nın tutulduğu Kandıra F Tipi Cezaevi'ne gitti. Sakka'yı ziyarete gelen kişilerden İngiliz görevli Alistair Macleod'un adı daha önce de eski Yugoslavya'daki Savaş Suçları Mahkemesi tutanaklarında "politik analist" olarak geçtiği ortaya çıktı. Bu arada BM görevlilerinin yanlarında getirdikleri iki büyük çantaya Sakka'dan yeni DNA testleri için doku örnekleri aldıkları öne sürüldü. Daha sonra uçakla Ankara'ya geçen BM görevlilerinin burada da Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı yetkilileriyle görüştükleri ifade edildi.

Abdurrahman ŞİMŞEK - HABER MERKEZİ


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Bayrama Apo gölgesi
 Erdoğan nevruz ateşi yaktı, Nâzım okudu
 Vali emretti Aygül öğretmen Iğdır'da kaldı
 'Yüksek' krizde 2'nci raunt bugün
 'Herkesi Türk yapmaya kalkmak doğru değildi'
 11 tanığın hiçbiri görmedi
 Sağanak yağış geliyor
 Mersin'de göç etmiş hayatlar
 Yolcu dolu otobüse saldırı
YILMAZ ÖZDİL
Bir başkadır benim memleketim...
ÖNCEKİ...
ERGUN BABAHAN
Kürtler yorgun
Nevruz kutlamaları, bölgenin önde...
MEHMET BARLAS
Bir yastıkta aynı rüyayı görmek çok mu zor?
Fazıl Say'ın...
UMUR TALU
Ne yolculuk ama!
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı dün...
FATİH ALTAYLI
Sayın
Yeni tartışmamız Başbakan'ın terör örgütü lideri...
ERDAL ŞAFAK
Kazlıçeşme notları
Demokratik Toplum...
Prof. Dr. AYDIN AYAYDIN
Mardin, nevruzu sakin geçirdi
MARDİN

Barış ve...
MELİHA OKUR
Kayıp hayaller şehrinde nevruz!
BATMAN

Bu...
SAVAŞ AY
Nevruz öncesi bir karakol gecesi
MERSİN

Yaşı...
Türkiye bizi güçlendirir
Bu sözler, Türkiye'nin üyeliğine karşı olduğu yazılıp çizilen Fransa...
Yahuda'nın şifresi bu kitapla çözüldü
Hıristiyan dünyası ve tarihçiler şimdi de bu kitabı tartışıyor...
Ümraniye'de arazi savaşı
Ümraniye'de arazi savaşı
49 yıllık kullanımı Beşiktaş'a ait olan 5.5 dönümlük arazi buhar...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
Bize Ulaşın
   
    Copyright © 2003, 2007 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu