kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kanser oldum estetik yaptırdım zannetiler
Kanser oldum estetik yaptırdım zannetiler
Kadın cerrah avantajdır sizi anlar
İlaç gibi öneriler

Kanser oldum estetik yaptırdım zannetiler

Meral Gökçaylı: "Radyoterapi solaryum gibidir, kemoterapiden sonra cildiniz güzelleşecek. Kanser sizden sağlığınızı, memenizi, saçlarınızı, kirpiklerinizi, kaşlarınızı alabilir ama onları tekrar yerine koymasını bilin; kadınlığınızı, güzelliğinizi ve mutluluğunuzu kansere vermeyin".

Meral Gökçaylı, eski Türkiye güzeli ve modacı Vural Gökçaylı'nın eşi... Hayatı moda dünyasının kalbinde geçti. Ve bir gün meme kanseri olduğunu öğrendi... Kanser teşhis ve tedavisi sırasında yalnızca göğüslerini kansere verdi o kadar... Kanser tedavisinin ardından yeniden doğmayı başardı, hayatı gibi görünümü de yenilendi; gençleşti. Kansere karşı uyguladığı güzellik reçetesini de GÜNAYDIN'a anlattı:

* Kanser olduğunu öğrenmek kadınlar için nasıl bir duygu, tarif eder misiniz?
Ayaklarım yerden kesildi, dünyam allak bullak oldu. İlk duyduğum an benim için en zor andı. 'Bu bana olmaz' diye düşünüyordum ama oldu. Hastalık gerçeğiyle karşılaştığınızda birden her şey siliniyor. Başka türlü bir şey bu his. Bana ölüm korkusu gelmedi, erken teşhis konulduğunu biliyordum. Ama ben hayatım boyunca kendime bakan, estetiğe düşkün bir insanım. Hakikaten o an kendimi çok aciz hissettim. Mememi kaybedecektim, kemoterapi sırasında saçlarımın, kirpiklerimin döküleceğini biliyordum. Bunlar beni korkuttu. O halim güzümün önüne geldi, nasıl başa çıkarım diye düşündüm. Paniğe kapıldım.

ESTETİK ZANNETTİLER!
* Hastalığınızın üzerinden dört yıl geçtikten sonra; şimdi kanser tedavisini nasıl tanımlıyorsunuz, korkutucu bir savaş mı bu?
Kanser tedavisinin ardından yeniden doğduğumu hissettim. Hayatıma sahip çıktım ve hastalığın hayatımı elimden almasına hiç izin vermedim. Memem alındı, hemen kemoterapiye başladım ve o akşam bir davete katıldım. Fotoğraflarım magazin basınında 'estetik operasyondan çıktı, davete geldi' diye çıktı. Memem alınmıştı ancak benim estetik yaptırdığımı zannettiler. Şu an için hastalıkla yeni karşılaşanlara söylüyorum. Kemoterapiden korkmayın. Kolay değil ama geride bıraktığınızda cildiniz daha da güzelleşiyor. Radyoterapi izi ürkütmesin aynı solaryuma girmek gibi. Dökülen saçlarınız da kaşlarınız da kirpikleriniz de eskisinden daha gür olarak yerine geliyor. Önemli olan bu dönem içinde ruhunuzu sağlıklı tutabilmek.

BUNLARIN HEPSİ GEÇECEK

* Kadının alınan memesine bakması tedavinin en zor bölümü mü?
Hastalığı öğrendikten sonraki en zor an memenizin artık yerinde olmadığını fark ettiğiniz andır. Ameliyattan çıkar çıkmaz doktoruma 'bitti mi' diye sordum. Çok başarılı bir ameliyat geçirdiğimi söylediler. Lenflerden de almışlardı biraz. Ve hemen raporlar patolojiye gitmiş, iki gün sonra patoloji sonucunun alınacağını söylediler. Hiç vakit kaybetmeden mememe dokundum. Dümdüz bir şey hissettim. Tam bir boşluk duygusu yaşadım. 'Bunlar geçecek iyileşeceğim ve ilk fırsatta mememi yerime koyacağım" dedim. Bu düşünce bile o an için bana büyük bir kuvvet verdi. Kanser tedavisinde hep ileriyi düşünün, bu kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

* Sizce memesi alınan kadınlar, ayna karşısına geçip, memelerine yalnız başlarına kalıp mı bakmalılar yoksa eşleriyle birlikte mi?
Ameliyat sargıları olduğu için hastanedeyken giden mememin yerini yalnızca yoklayabildim. Bir hafta sonra hastaneden eve geldim. Sargılar ne zaman açıldı tam olarak hatırlamıyorum. Ama yalnız başıma kaldım ve aynanın karşısına geçip baktım. Müthiş bir yüzleşme ama ağlamadım. Geçici bir durum olduğunu düşündüm. Vural'ın bana bu durumu kamufle etmemi sağlayacak elbiseler dikeceğini düşündüm. Ama sonra bütün bunlara inanın hiç gerek kalmadı.

* İnsanın kocasına alınan memesini göstermesi doğru mu?
Bence bu çiftlerin birlikte verecekleri bir karar. Eşi güçlü değilse kadın yeni görünümünü göstermek zorunda değil, son derece şık sutyenlerle kamufle edebilir. Ben hemen bir protez meme aldım sutyenimin içine yerleştirdim. Ancak ben şanslıydım çünkü Vural çok anlayışlıydı. Bana her halimle dünyanın en güzel kadınıymışım gibi muamele etti. Bu hastalık süresince insana ilaç gibi geliyor.

ESRA TÜZÜN

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Dökülen saçlar yerine peruk ve eşarbınız var!
 Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye çalışmayın
 Kanser oldum estetik yaptırdım zannetiler
 Kekik gerçek bir mucize!
 Her yaşın tek içeceği süt
 Kuru cilde havuç yağlı saçlara kekik
 Türkler vermedi Tayvanlı Budist hayat kurtardı
 Cinsel yaşamı çocuk yaşta darbe yemesin!
 Obeziteye karşı pratik öneriler
 Sağlıklı bir yaşam için derin uyku şart
 Işıldayan dişler sosyal hayatı da etkiler
 Dikkat! Kalp mirası genetik
 Baba adaylarına uyarılar
 Egzersiz yaparak yenilenin
 Uyuyamıyor ve korkuyorsa istismara uğruyor olabilir!
Dr. Eren Eroğlu
Sinirlendiğim zaman yakıp yıkıyorum!
* Benim sorunum...
Maço erkekler tarihe mi karışıyor?
Maço erkekler tarihe mi karışıyor?
'Maskülen' hatların ön plana çıktığı erkek modası hızla yön...
İzmir'de moda çıkarması
İzmir'de moda çıkarması
Ege'nin incisi İzmir, bu yıl ilk kez gerçekleşen bir etkinliğe; İzmir...
Ünlüler sahnede tir tir titredi
Ünlüler sahnede tir tir titredi
'Şarkı Söylemek Lazım' isimli yarışmada, ünlü şarkıcıların şarkı...
Dans ederek özlem giderdiler
Dans ederek özlem giderdiler
Popstar Alaturka'nın önceki akşam ekrana gelen sekizinci hafta...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.