kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Şimdi moda Afrika dansı
Şimdi moda Afrika dansı
Diyetsiz kilo vermek için ideal!

Şimdi moda Afrika dansı

New York'taki dans okullarının baştacı olan Afrika dansı, artık Türkiye'de! Birçok kişinin 'İlkel Kabile Dansı' olarak adlandırdığı bu dansın faydaları ise saymakla bitmiyor: Utangaçlığı yok ediyor, dans kabiliyetini ortaya çıkarıyor, terapi etkisi yapıyor ve kilo verdiriyor.

Her ne kadar olumsuz eleştiriler de alsa, televizyon kanallarının birer vazgeçilmezi haline gelen yarışma programlarının zaman zaman izleyenleri hobi sahibi yaptığı da söylenebilir. Kimi izledikten sonra oyunculuk eğitimi almaya başladı, kimi de model ajanslarına başvurmak için daha çok cesaret kazandı. Yarışmalar arasında en büyük ilgiyi gören ise dans yarışmaları oldu. Dans atölyelerine başvurular arttı; en azından birçok kişi dans etmekle ilgili utangaçlığını kırmaya başladı... Ancak artık dansseverlerin beklentileri de arttı. Dans meraklıları istiyor ki, yaptıkları dans sosyalleşmekten öteye geçsin; kendilerine fiziksel olduğu kadar ruhsal katkılar da sağlasın... İşte bu ihtiyaca cevap veren Afrika dansı, Türkiye'de de gittikçe yaygınlaşıyor...

TÜM
DANSLARIN KÖKENİ

Kordon kanı bankacılığını Türkiye'ye getiren Baby Court Turkey'in Genel Müdürü ve Türkiye'deki tek Afrika dansı eğitmeni İnci Turan Jocelyn, bu dansın getirilerini saymakla bitiremiyor: "Utangaçlığı ortadan kaldırıyor. Bacakların bükülü, poponun dışarıda durması sebebiyle kaslar güçleniyor. Herkesin içinde var olan doğal dans etme kabiliyetini ortaya çıkarıyor, ritim duygusunu geliştiriyor. Ayrıca terapisel yönü de var. Vücudun aurasını harekete geçiriyor ve çakralarını açıyor. Bunun yanısıra müthiş kilo verdiriyor. Çünkü 1.5 saatlik kardiyo programı içeriyor!" 1999'da New York Eyalet Üniversitesi İktisat Bölümünden mezun olan İnci Turan Jocelyn, bu dansla nasıl tanıştığını şöyle anlatıyor: "ABD'de okuyup döndükten sonra yoğun iş hayatı ile voleybol hayatım öldü, modern dansa ilgiliydim hiçbirini yapamadım ve depresyona girdim. Sonra tekrar ABD'ye gittim. Central Park'ta davul sesleri duydum. Baktım insanlar davullarını sırtlarına almış, parkta Afrika davulu Djembe) çalıyor. 1999'dan 2006 Ağustos'una kadar ders aldım. Türkiye'ye geldikten sonra da büyük merkezlerde, ardından da şirketlere özel ders vermeye başladım." Afrika danslarının tüm dansların kökeni olduğunu belirten İnci Turan Jocelyn, bu dansın bedensel ve yaş ayrımı yapmadığını belirtiyor. Öğrencileri arasında yurtdışında Afrika dansı dersi almış ve burada yaşayan Kanadalı, Fransız, Alman, Slovenyalı, Polonyalı insanların olduğunu belirten Jocelyn; hiç dans bilmeyenin de ciddi dans geçmişi olanın da eğitime geldiğini anlatıyor: "Modern dans geçmişi olan, salsa yapan, salsayı geliştirmek isteyenlerin yanısıra uzun süre fiziksel aktivite yapamayanlar bu dans için kapımızı çalıyor. Çok kişi der ki, 'Bende dans edecek kabiliyet yok'. Aksine herkesin içinde dans kabiliyeti vardır ve Afrika dansı bunu ortaya çıkarmada çok yetenekli."

İŞ DÜNYASI İÇİN BİREBİR!
Kurumlara da Afrika dansı dersi veren Jocelyn, programın sonunda yapılan küçük bir etkinliğin yoğun bir iş yaşamı olanlar için çok faydalı olduğunu söylüyor: "Ders sonunda bir çember oluşturuluyor ve herkes çember içinde alkışlar eşliğinde istediği tarzda dans ediyor. İşte bu, stresle eğlenmeyi unutan insanlarda rahatlama sağlıyor, iletişimde çok önemli bir rol oynuyor. Ait olma hissini yaşıyor ve şirkete sadakatleri artıyor. Bir de kalabalık topluluklarla yapıldığında daha büyük keyif veren bir dans bu. Afrika dansını, bir basketbol sahasını dolduracak kadar kalabalık bir gruba öğretebilirim."

SEZEN BAŞARAN GÜNAYDIN

DİĞER GÜNAYDIN HABERLERİ
 Esmerin tadı sarışının adını tarihe gömdü
 Bu fırtınada denize çıkan delidir!
 100 mumluk ampulle de yüksek sanat yapılıyor!
 Suç işlemedim gençlik hakkımı kullandım!
 Şimdi moda Afrika dansı
 TürkMax'in ilk sinema filmi
 22 bölümlük bir düğün
 Berry hırsızlar kraliçesi olacak
 Çocuklar çizgi filmde oynayacak
 'Tenten' sinemaya göz kırpıyor
 Seksi değilim oğlan gibiyim
 Genç ve güzel görünmek için cildinize bitkilerle bakım yapın!
ELVAN DEMİRKAN
Kadınlar neden mutsuz olur?
SABAH'ın internet sayfasında...
AYŞE TÜTER
Kaymaklı bademli güllaç
Süte tozşekeri ilave edin, hızlı...
Bronz olmak isteyenler!
Bronz olmak isteyenler!
Beyaz tenli olmak ne kadar moda olursa olsun pek çok kadının...
Renkli bakışlar
Renkli bakışlar
Kozmetik markalarının yeni sezon makyaj ürünleri birbir...
Lız Hurley hamile mi?
Lız Hurley hamile mi?
Geçtiğimiz hafta sonu, sevgilisi Arun Nayar ile İngiltere'de bir...
Reddedilince çapkın olmuş
Reddedilince çapkın olmuş
Playboy'un çapkın patronu Hugh Hefner, gençliğinde ilk kez aşık...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.