SABAH - Mimariye stil kazandıran adam
kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Mimariye stil kazandıran adam
Mimariye stil kazandıran adam
'Daha genç ve modern olacak'

Boğaz'a yeni bir misafir geliyor

Türkiye'nin önde gelen otellerinin mimarlığını üstlenen Sinan Kafadar yeni projesi Four Seasons Bosphorus'u anlattı: "Boğaz kenarında bir yalınız ve içinde 2500 metrekarelik bir spa'nın olduğunu düşünün..."


Mimariye stil kazandıran adam

Sultanahmet Four Seasons, The Sofa Otel, Radisson İstanbul gibi önemli otellerin mimarı olan Sinan Kafadar, şimdi de Çırağan Devlet Konukevi'nin yerine Four Seasons Bosphorus'u inşa ediyor.

- Son dönemde İstanbul'da yapılan birçok otelde imzanız var. Dünyada otelcilikte nereye doğru bir gidiş var, insanlar bir otelden neler bekliyor?
- Eskiden Hilton otellerinin felsefesi şuydu; gelen müşteriye kendi ülkesindeki kültürü hissettirebilmek, o kültürü yaşatabilmek. Bu kadar çok uçak bağlantısı olmadığından, insanlar gittikleri yerde uzun süre kalıyorlardı çünkü. Oysa artık uçak yolculuğu çok yaygınlaştı. Üstelik gittiğimiz yerde çok kısa süreli kalabiliyoruz. O yüzden de bir iş seyahati için gelmişse, kişi gündelik hayatındaki konforundan, bağlantılarından uzaklaşmak istemiyor. Örneğin, şimdi biz Four Seasons Bosphorus'daki odalara iPod bağlantısı olan bir televizyon koyuyoruz. Dileyen getirip bağlayabilir... Kısaca dünyada otelcilik anlayışında bir modernleşme var dünyada. Kişi bulunduğu ülkeye ait otantizmi de hissetmek istiyor ama bir miktar, fazla değil.

- Bir de son yıllarda çok popüler olan bir HIP (Highly Individual Place- Kişiye özel mekânlar) otel kavramı var. Sizce bu geçici bir şey mi, yoksa HIP oteller daha da yaygınlaşacak mı dünyada?
- Bu kalıcı bir şey, zaten karakter farklılıkları olduğu sürece HIP otel de olacaktır. Aslında bu ürün çeşitliliğinin yarattığı bir durum. Adı üzerinde Highly Individual, yani fazlasıyla kişiye özel mekânlar HIP oteller. Kimisi teknoloji meraklısıdır, çok fütüristik bir yerde kalmak ister. Örneğin öyle oteller var, her şeyi bir düğmeye basarak yapıyorsunuz. Kimisi de altın kaplama, oymalı bir musluktan yıkamak ister ellerini... O yüzden HIP deyince, yeni olduğu için ille modern bir otel gelmesin insanların aklına.

- Kişisel bakım ve spor aktiviteleri de insanlar için çok önemli günümüzde. Örneğin spa'sız bir büyük otel düşünmek çok zor artık sanırım, öyle değil mi?
- Spa vazgeçilmez bir unsur dediğiniz gibi. Ancak iki çeşidi var. Biri şehir spa'sı; yani kapalı mekanlarda günlük bakımlar alabileceğiniz yerler, diğeri resort spa'sı; yani bazı masajların açık havada yapıldığı spalar. Örneğin biz Four Seasons'da 2500 metrekarelik bir spa inşaa ediyoruz ve bu İstanbul'daki en büyük spa alanı. Bir şehir spası olarak yurtdışındaki hiçbir benzerini aratmayacak özelliklere sahip bir yer olacak.

- Projesini üstlendiğiniz bir yerin mimarisine, nasıl dizayn edileceğine karar verirken neleri göz önünde bulundurursunuz?
-Ben tamamen mantığı anlamaya çalışıyorum. Örneğin "Bu otelde kime hizmet verilmek isteniyor, buraya gelen insanlar ne amaçlı geliyor," diye düşünüyorum öncelikle. Bizim işimizde hem bulunduğunuz zaman dilimine göre hareket edebilmek, hem oluşabilecekleri hayal edip şimdiki zaman diliminin ötesine geçebilmek önemli. Mesela şu an bu otele duvarlarını yıkmadan, prizleri değiştirmeden internetten film seyretmenizi sağlayacak birer kablo koyduk. Teknoloji buna ne zaman elverir bilmiyoruz ama bir gün mutlaka olacak. Biz buna hazırlıklı olmalıyız.

İLKNUK K. AKMAN

DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ
 'Bebek kolik, biz panik olunca albüm yaptık'
 'Kompleksli oldukları için davetime gelmediler'
 'Ben babamın kızıyım'
 'En kötüsü yanağı okşanan gazeteci olmak!'
 'Suna'nın kafa yapısı solcudur'
 'Kullanım süresi dolmuştur'
 'Sanat tek taş yüzük gibidir'
 Hüzünlü bir Türkiye hatırası
 Türk mayosu Guess kızıyla Havana'da
 'Gazete sahibi olsaydım yarışmaya katılmazdım!'
 'Burberry kadınından nefret ederim'
 'Hıristiyan ya da Musevi bir kızla evlenebilirdim'
 'O çantayı Eda'ya aldırtmam'
 'Aleyhimize yazmak zevkli hale gelmiş olabilir'
 Gaylerle yürümeye geliyor
 'Stadı ısıtacaklarına evlerindeki ampulü değiştirsinler'
 'Tuğba'nın aklı ıstakoz seçmeye ermez'
 'Okan puan alamaz çünkü şişman'
 'Lüks gıdaya ve israfa karşıyız'
    Pazar Sabah Yazarlar
    Güncel
    Hobi
  » Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
Bu S.O.S.'e kulak verin
Bu S.O.S.'e kulak verin
07.07.07 tarihinde, yedi kıtada gerçekleşecek Live Earth...
Beyaz siyah yasaklar
Beyaz siyah yasaklar
Yasaklar çeşit çeşit. Kişiye, bedene göre değişiyor. Nasıl beyaz...
Üniversiteyle mahalle el ele verdi
Önce imar, sonra kentsel dönüşüm planına dahil edilen Maltepe'nin Gülsuyu...
Bu motosikletler dünyada tek
İstediğiniz renk ve modelde, akla gelebilecek her parçasını seçtiğiniz, hatta...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.