kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Türk kadını estetikte ABD'yi solladı
Türk kadını estetikte ABD'yi solladı
En Gözde Liposuction
Kazak Alır Gibi...
Önce Yağlardan Kurtuluyorlar

Türk kadını estetikte ABD'yi solladı

Güzelleşmek uğruna bazen eşlerinden bile gizleyerek estetik merkezlerine akın eden Türk kadınları, Amerikalı ve Avrupalı hemcinsleriyle yarışıyor. Türk kadınlarının en çok yaptırdığı operasyonların başında liposuction geliyor.

Kusursuz görenmek isteyen kadınlar sayesinde Türkiye'de liposuction (yağ aldırma), göğüs büyütme ve göz kapağı ameliyatları patladı! Türk kadınları; estetik uygulamalarda ilk olarak liposuction'ı tercih ediyor. Özellikle kalça ve göbeklerinden yağ aldıran kadınlar, göğüs büyütme ve göz kapağı çevresindeki uygulamalarına da yoğun talep gösteriyor. Yılların izlerini ele veren göz çevresi kırışıklıkları iki saatlik bir uygulamayla gideriliyor. Estetikte iz kalmasını istemeyenler ise botoks ve diğer dolgu maddelerini tercih ediyor. Henüz 18 yaşındaki genç kızlar bile estetiğin nimetlerinden faydalanıyor. Genç kızlar en fazla göğüs büyütme operasyonlarını talep ediyor. Kadınlar, nekahat dönemlerini ise sosyal çevrelerinden uzaklaşıp işlerine de kısa bir ara vererek geçiriyor.

ESTETİKTE
AB'YE GİRDİK!
Güzelleşmek uğruna her türlü girişimi cesaretle deneyen Türk kadınları, Amerikalı ve Avrupalı kadınlardan geri kalmıyor. Bu uğurda eşlerinden gizli estetik merkezlerine akın eden Türk kadınları neredeyse ABD'li hemcinsleriyle yarışıyor ve onlarla aynı estetik uygulamaları talep ediyor. Yılda 450 bin liposuction uygulamasının yapıldığı Amerika'da kadınlar, meme büyütme operasyonu ve göz kapağı çevresi ameliyatları için sıraya giriyor. Obezleşen ABD'de liposuction uygulamaları patlama yaptı. Uluslararası Estetik Cerrahi Derneği'nin istatistiklerine göre 2003 yılında 3'üncü sırada yer alan yağ alma ameliyatı 2005 yılında ilk sıraya oturdu. ASAPS'ın (American Society for Aesthetic Plastic Surgery) istatistiklerine göre; geçen yıl 450 bin Amerikalı yağ aldırdı, 365 bin kişi meme şekillendirme operasyonu geçirdi ve 230 bin kadın göz kapağı estetiği yaptırdı. Kadınlar ile erkeklerin estetikte başa baş gittiği tek kulvar ise burun ameliyatları olarak gösteriliyor.

ERKEĞİN DERDİ BURNUYLA
Avrupa'da da durum Türkiye'den farklı değil. BAAPS'ın (British Association of Aesthetic Plastic Surgeons) istatistiklerine göre; İngiltere'de liposuction operasyonları, meme ve göz kapağı operasyonlarından sonra üçüncü sıraya yükselmiş. Sadece İngiltere'de yılda 90 bin estetik cerrahi operasyon gerçekleştirildiği belirtiliyor. Uluslararası Estetik Cerrahi Derneği'nin istatistiklerine bakıldığında estetik uygulamalarına talepte yüzde 80'lik artışın kaydedildiği Türkiye'de, Türk erkekleri de sıralamayı zorluyor. Saç ektirme, karın ve çene altı yağlarını aldırmak için estetik cerrahların kapılarını aşındıran Türk erkekleri burun ameliyatlarında da dünya ortalaması ile yarışıyor. Yılda 3 milyon 200 bin estetik uygulamanın yapıldığı Amerika'yı 120 bin uygulama ile Fransa, 90 bin operasyon ile İngiltere ve 50 bin ameliyatla İtalya takip ediyor.

SEVDİCAN GÜNEŞ - SAĞLIK SERVİSİ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Türk kadını estetikte ABD'yi solladı
 Diyabetliye çavdar ekmeği
 Çocukların kalbinin ilacı ılık süt
 Tarçın kan şekerini dengeler
 Bırakın evi dağıtsın, zeki olsun
 Sınav stresine minik kalpler dayanmıyor
 Hamilelikte mide bulantısına karşı gece yoğurt yiyin!
 Kahkaha atarak gençleşin
 Menopozda dişlere dikkat!
 Bahar kozmetiklerinde renk cümbüşü
 Dr. Yasemin Fatih Amato: Selülitlerden kurtulmak için
 Parmak çocuklara bile kalp ameliyatı yapılıyor
 Şekerin makbulü esmer olanı
 Diş macununu okuyarak alın!
 Kalp ameliyatında ikiz etkisi
Irz düşmanı, kaba şeytan ve iğrenç!
Irz düşmanı, kaba şeytan ve iğrenç!
Yönetmen Vicente Aranda son filminde Türkler'i 'şeytan', 'kaba',...
Mitolojik bir Anadolu hikayesi: Dicle
Mitolojik bir Anadolu hikayesi: Dicle
a atv'nin yeni dizisi 'Dicle' 8 Mart akşamı izleyiciyle buluşuyor.
Tom'un kadınları çok iyi anlaşıyor
Tom'un kadınları çok iyi anlaşıyor
Geçtiğimiz aylarda hayatını ünlü aktör Tom Cruise ile birleştiren...
Fransa'dan Jude Law'a madalya!
Fransa'dan Jude Law'a madalya!
İngiliz oyuncu Jude Law Fransız Hükümeti tarafından yedinci sanat...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.