kapat
   
02 Mart 2007 Cuma
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Tuğluk'tan tehdit

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan'ın sistematik olarak zehirlendiğine ilişkin iddialarla ilgili olarak, "Bunun sonuçlarının hiç kimsenin hesap edemeyeceği kadar ağır olacağını, sorumluluğumuzun gereği olarak belirtme ihtiyacı duyuyoruz" dedi. Aysel Tuğluk, Abdullah Öcalan'ın Kürt halkı üzerinde etkili olduğunu savunarak, "Ona sempatiyle bakanlar buna tepki gösterebilir" ifadesini kullandı.

DTP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Aysel Tuğluk, Abdullah Öcalan'ın Türk ve İtalyan avukatlarının Roma'da düzenledikleri basın toplantısında, Öcalan'ın saç örnekleri üzerinde inceleme yaptıklarını ve vücudunda normalin çok üzerinde 'Stronsiyum' ve 'Krom' elementlerinin bulunduğunu açıkladıklarını hatırlattı. Avukatların, bu zehirlerin ne zamandan beri verildiğini, vücuduna etkilerini bilmediklerini ancak müvekkilerinin hayatının ciddi ve büyük bir risk altında bulunduğunu açıkladıklarını ifade eden Tuğluk, "Hükümet ve Adalet Bakanlığı'na soruyoruz. Basın toplantısında dile getirilen hususların doğruluk derecesi nedir? Abdullah Öcalan'a 'Stronsiyum' ve 'Krom' elementlerinin verilmiş olma ihtimali nedir? Yani bir tür zamana yayılan ve ölümcül olabilen zehirlenme mümkün müdür?" diye sordu.

Bu
iddiaların derhal ve hiçbir tereddüte yer bırakmayacak şekilde araştırılmasını ve sonuçlarının kamuoyuna açıklanmasını istediklerini dile getiren Aysel Tuğluk, bu konuda Adalet Bakanlığı'nın dün yaptığı açıklamanın kaygıları gidermekten uzak olduğunu kaydetti. Ulusal ve uluslararası hukuk gereği Öcalan'ın yaşamı ve can güvenliğinin devletin sorumluluğu altında olduğunu ifade eden Tuğluk, şöyle konuştu: "Yapılan açıklama Abdullah Öcalan'ın sağlığına ve yaşamına yönelik bir saldırının olduğunu göstermektedir. Bu doğruysa devletin sorumluluğu altında bilinçli ve planlı bir cinayet işleniyor demektir. DTP olarak Öcalan'ın şahsına yapılan bu saldırının, ülkemizin iç barışına yöneltilmiş akıl almaz bir saldırı anlamına geleceğini düşünüyoruz. İddia edildiği gibi Öcalan'a kimyasal ve radyoaktif bir saldırı var ise, 'ki bilimsel verilerin böylesi bir sonuç verdiği' belirtiliyor, Bunun sonuçlarının hiç kimsenin hesap edemeyeceği kadar ağır olacağını, sorumluluğumuzun gereği olarak belirtme ihtiyacı duyuyoruz. Kaygımız ve endişemiz, bu coğrafyada geri dönülmez tahribatların ve yaraların yaşanmamasıdır."

Aysel Tuğluk, Abdullah Öcalan'ın zehirlenmeye çalışıldığı konusundaki iddiaların, ulusal ve uluslararası kuruluşların temsilcilerinden oluşan bağımsız bir kuruluş tarafından incelenmesini, bilimsel sonuçların vakit geçirilmeden açıklanmasını istedi.

Gazetecilerin sorularına cevap veren Aysel Tuğluk, Öcalan'ın saç incelemesinde 'Stronsiyum' ve 'Krom' elementlerinin oranının, normal bir insanda bulunması gereken oranın 10 katı olduğunu kaydetti. Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirildiği 1999 yılında aslında Türkiye'de bir Kürt-Türk çatışmasının amaçlandığını ancak Öcalan'ın bunu farkederek önlediğini savunan Aysel Tuğluk, bugün Öcalan'ın yaşamına yönelik bu girişimin de aslında bir iç çatışma çıkarma amaçlı olduğunu söyledi. Tuğluk, Öcalan'ın yaşamına yönelik bu girişimin aslında bir provakasyon olduğunu ileri sürdü.

Bir gazetecinin, "Açıklamalarınız tehdit anlamına mı geliyor?" diye sorması üzerine Aysel Tuğluk "Hayır" cevabını verdi ancak açıklamaları aksi istikamette oldu. Aysel Tuğluk, şöyle konuştu: "Abdullah Öcalan kabul edilmelidir ki Kürt halkı üzerinde etkisi büyük bir insan. Bu bir gerçektir, bir realitedir. Yaşamıyla ilgili herhangi bir olumsuzluğa karşı kendisine sempati ile bakan buna karşı toplumsal bir tepki içine girebilir. Zaten 1999'da gerçekleştirilemeyen Kürt-Türk çatışmasının belki de bir planlaması yapılıyor."

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 "Türkiye'den geç geçmiş olsun"
 "Barzani, Saddam olma yolunda"
 Abdullah Gül Mısır yolcusu
 Baldıran zehri içiyorum
 Büyükanıt'ın görüşü TSK'nın görüşüdür
 Ağar'dan karşı öneri: 20 il cazibe merkezi olsun
 DTP kongresine soruşturma başlatıldı
 ABD'ye Ermeni mektubu
 Meclis heyeti ABD'de Edelman ile görüştü
 AKP anketinin ilk sonuçları çıktı
MAHMUT ÖVÜR
Evren, Ağar ve MİT
Mevcut siyasi aktörlerin yükselen...
MUHARREM SARIKAYA
İki AB de memnun...
BRÜKSEL Avrupa'nın başkentinde,...
YAVUZ DONAT
ABD'den Özal'a eyalet telkini...
Zaman, Tayyip beye...
Düşerken gözlerini gördüm
"Yavrum ellerimden kayıp gitti" diye gözyaşı döken gözü yaşlı anne,...
Küçük yaşta milyoner olan ünlüler
Forbes dergisi, 20 yaşın altındaki yıllık kazancı en yüksek 10 genci...
İşte eyalet haritası
İşte eyalet haritası
Kenan Evren'in eyaletlerin yolunu açacak nitelikteki 'bölge...
Skandal fotoğraftaki polisler göreve döndü
Skandal fotoğraftaki polisler göreve döndü
Gazeteci Hrant Dink'in katil zanlısıyla hatıra fotoğrafı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
Bize Ulaşın
   
    Copyright © 2003, 2007 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu