kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bir ABD'linin Osmanlı mutfağı tutkusu
Bir ABD'linin Osmanlı mutfağı tutkusu
İSMEK'te kurs çok

Bir ABD'linin Osmanlı mutfağı tutkusu

Üç yıl önce İstanbul'a yerleşen ABD'li saksafon öğretmeni Debbie Dulle, İSMEK kursunda Osmanlı mutfağının inceliklerini öğreniyor. Dulle, halkını obeziteden korumak için Türk yemeklerini ABD'de de tanıtmak istiyor.

Herhangi bir sebeple ülkemize yerleşen yabancılar, bizim kültürümüze ayak uydurmak için bazı kurslardan faydalanıyor... Amerika'da müzik öğretmenliği yaparken eşinin işi gereği Türkiye'ye yerleşmek zorunda kalan ve artık İstanbul'da çalışan müzik ve saksafon öğretmeni Amerikalı Debbie Dulle da bunlardan biri. Dulle şimdilerde, katıldığı ücretsiz İSMEK kursunda 'Osmanlı mutfağı' konusunda yemek dersleri alıyor. Üsküdar'daki İSMEK kursunda, öğretmeni Tenzile Telli'den yemek dersleri alan Debbie Dulle, Türk kadınlarının bile zorlukla yapabildikleri Türk yemeklerini yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

İSKENDER SEVİYOR
Bir arkadaşının vasıtasıyla katıldığı İSMEK kursunda, Osmanlı mutfağının zor yapılabilen Şeyh Mışmışi, hoşmerim, şikemperver çorbası, ıspanak köklü yumurta gibi yemeklerini ve çeşitli tatlılarını yapmayı öğrenen Debbie Dulle, en çok Mardin güveci pişirdiğini ve İskender'i çok sevdiğini söylüyor. Eşi Con Dulle'un finansman danışmanı olması nedeniyle üç yıl önce İstanbul'a gelip yerleştiklerini belirten Debbie Dulle, Türkiye'yi ve yemeklerini çok sevdiğini belirterek, "Ben Amerika'da müzik öğretmenliği yapıyordum. Üç-dört yıl saksafon dersleri verdim. İstanbul'a gelince en fazla mutfakta, yani yemek yapma işinde zorluk çektim. Amerika'da yemek kültürü fazla yoktur. İstanbul'da yemekleri tattıktan sonra ben de bu güzel yemekleri yapmaya karar verdim. Bir arkadaşımın teşviki ile Üsküdar'daki İSMEK'in ücretsiz kurslarına başvurdum," diyor. İstanbul'da kaldığı süre içinde, bir yandan özel bir dershanede saksafon ve piyano dersi verirken, geri kalan zamanında da kursa gidip Osmanlı yemeği yapmayı öğrenen Dulle, Amerika'da patlıcan kullanmadıkları için, Türkiye'de görünce çok şaşırmış: "İlk kez Türkiye'de gördüm patlıcanı. Burada patlıcanlı, sebzeli yemekler yapmayı öğrendim. Hepsi birbirinden lezzetli. Bence dünyanın en lezzetli mutfağı Osmanlı mutfağı." 'TÜRK

YEMEĞİ ELÇİSİ OLDUM'
Dulle, Türk yemek elçisi olduğunu söyleyerek, "Kurstan öğrendiğim Osmanlı yemeklerini ülkeme gittiğimde aileme de öğretiyorum. Çünkü bütün dünyanın Türk mutfağının farkına varmasını istiyorum. Yemekleriniz hem lezzetli hem de sağlığa çok yararlı. Özellikle de sebzeler. Bizim yemek kültürümüzde böyle bir şey yok. Sürekli yenilen fast food ürünleri nedeniyle obezite baş göstermeye başladı Amerika'da. Bunu engellemek için Türk mutfağının orada tanınması gerektiğine inanıyorum. İki kızım var, onlara da öğrendiğim yemekleri öğretiyorum," diyor. İstanbul'a yeni yerleştiği sıralarda, Türkçe bilmediği için insanlarla iletişim kurmakta çok zorlanan Dulle, şimdi az da olsa Türkçe konuşabiliyor ve Türk kadınları gibi yaşamaya başladığını söylüyor.

Mustafa KAYA (MERKEZ)

DİĞER GURME HABERLERİ
 Ot deyip geçmeyin
 Manzara karın doyurur mu?
 Antep ve Antakya yemekleri bir arada
 Osmanlı mutfağından afrodizyak seçmeler
 Ağzımız tatlansın
 Acı, ekşi, tuzlu ve tatlı bir arada Tayland Mutfağı
 Bayatlamayan kurabiyeler
 Naz'lı Türk mutfağı
 Tijen İnaltong'dan açıklama
 Plazma TV'li esnaf lokantası
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
  » Gurme
İşte Makbule'nin içindeki Hasibe'ler...
İşte Makbule'nin içindeki Hasibe'ler...
Avrupa Yakası'nın son dönemdeki en iddialı karakterlerinden Makbule,...
'Hanım beni penaltı noktasına gömecek'
'Hanım beni penaltı noktasına gömecek'
Aydın Astaş Spor'un 41 yaşındaki santraforu Recep Dalman, bu yıl...
Geç gelen saadet
Bülent Ortaçgil ile Teoman, sonunda aynı albümde buluştu. Yıllardır...
CBR125 Cup'a 2007'de kardeş geldi
Geçen yıl ilki düzenlenen ve Türkiye'nin tek marka kupası olan Honda...
Kraliyet ailesi, prensesin hayaletine karşı!...
Kariyeri üstün yapımlarla küçük, kişisel filmler ve başka şeyler arasında gidip...
Türk usulü polisiyede kilometre taşı
Ahmet Ümit'in hep Türkiye'nin çağdaş anlamda ilk polisiye yazarı olduğunu...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.