kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Hedefi hep gökleri nişanlamaktı
Şimdi hedeflediği göklerde...

12 Eylül döneminden sonra politikaya yönelen ve geçtiğimiz çarşamba günü kaybettiğimiz siyasetin güler yüzlü siması İsmail Cem'i, hem gazetecilikte hem de politikada yakın dostu olan AHMET TAN anlattı.


Hedefi hep gökleri nişanlamaktı

DSP Genel Sekreteri Ahmet Tan, 30 yıllık gazetecilik ve siyaset arkadaşı İsmail Cem'in ardından ortak anılarını ve onun kişiliğiyle ilgili özelliklerini kaleme aldı.

İsmail Cem, TRT Genel Müdürlüğü'nden sonra kurduğu Politika adlı gazetenin hem başyazarı hem de yöneticisiydi. Bu gazetede ben de Ankara'dan köşe yazarlığı yaptım. 12 Eylül'den sonra ise politikaya yöneldik. Aynı partide iki dönem milletvekilliği yaptık. Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi'nde komisyona seçildi, aynı komisyonda çalıştık. Ecevit hükümetinde o dışişleri bakanıydı ben de turizm bakanıydım. Daha sonra Öcalan'ın yakalanması dolayısıyla Türkiye'ye yönelik büyük bir tehdit oldu. Turizmle ilgili sorunlar vardı. O arada yine birlikte çalıştık. Politikadan gelen arkadaşlar, gazetecileri hep farklı görürler. Ecevit, bize de biraz farklı muamele ederdi. Örneğin, o dönem Refah Yol Hükümeti'ne bir gensoru veriliyordu. Grup yönetim kurulunda bir tartışma oldu. En sonunda verme kararı aldık. Bunun üzerine Ecevit "Bu gensoruyu gazeteci arkadaşlarımız kaleme alsın,'' dedi. Biz de "Gazeteci arkadaşlar,'' sözünden, herhalde basın bürosunda çalışan işsiz gazeteci arkadaşları kastediyor zannettik. Ama bir süre sonra ikimizi kastettiğini anladık. Beraber hazırladık. Cem yazdı, beraber okuduk. Kalemle ve politikadaki beraberliğimiz devam etti, durdu. İsmail Cem'in kişiliğiyle ilgili çok önemli özellikleri vardı. İnsanın mesleği, düşünce tarzını da üretimini de etkiliyor. Cem, bir yazı adamı olduğu için bütün konuşmalarını, tıpkı bir köşe yazısı gibi oturur, baştan sona kaleme alırdı. Daha sonra notlar alıp konuşmasını öyle yapardı. Mükemmeliyetçi bir yanı vardı. Zaman planlaması konusunda son derece titizdi. Bir kitap yazmaya karar vermişse o kitapla ilgili notları toplar, planlar, bitirmeyle ilgili bir tahmin yapar ve muhakkak belki birkaç hafta farkla bitirirdi. Planlı çalışmasıyla da çok verimli oldu. En azından kitap yazımı bakımından...

'ECEVİT
ÇİZGİSİ TAŞIDI'
En önemli özelliklerinden biri nezaketiydi. Yüzünden tebessüm eksik olmazdı. Bu siyasette fazla rastlanan bir şey değil. Nezaketinde de dürüstlüğünde de Ecevit çizgisi çok barizdi. O yüzden dört dönem gibi uzun bir milletvekilliği ve uzun bir dışişleri bakanlığı olduğu halde kendisiyle ilgili mali konularda en ufak bir dedikodu çıkmadı, çıkarılamadı. İsmail Cem hem Frankofon hem de Anglosakson eğitim almıştı. Anglosaksonluk tarafı daha fazlaydı. Yazdığı bir makalede eğer bir söz kullanacaksa onu mutlaka titiz bir gazeteci gibi araştırırdı. Bir tarihte Shakespeare'in Hamlet piyesini Uğur Mumcu'dan istemişti. Mumcu'da yoktu, bana sordu, ben de verdim. O Hamlet'i alıp söylediği günde teslim etti. İçinden sadece küçük bir pasaj yazmıştı.

'ROMAN YAZMAK İSTEDİ'
Kendisine koyduğu hedefler de roman yazmak gibiydi. En büyük hayallerinden biri roman yazmaktı. Bu hayalini gerçekleştiremedi. Anglosaksonların bir sözü vardır: "Gökleri nişanlayan her zaman ağacı nişanlayandan daha yüksekleri vurur!" İsmail Cem'in söze dökmediği hayat felsefesi bu düşüncede gizli. O yüzden hep en yüksek noktalara nişan alarak çalıştı. Gazete çıkartmak, köşe yazarı olmak, TRT Genel Müdürlüğü... TRT Genel Müdürlüğü görevinden alınırken siyasi olarak ancak büyükelçilik görevi verilirse mümkün olabileceğini önermişti. Kabul edilmedi. Belki büyükelçi olamadı, ama Türkiye'nin en uzun süre dışişleri bakanlığı yapan politikacısı oldu. Hedefi başbakanlıktı. Ve genel başkan olmak için de açıkça Erdal İnönü ile Sosyal Demokrat Halkçı Parti'de mücadeleye girdi, ama kurultayda yeterli oy alamadı. Hedefleri arasında cumhurbaşkanlığı da vardı. Cumhurbaşkanlığı biraz şans biraz da konjonktür işiydi. Cumhurbaşkanlığına 1990'da adaylığı söz konusu oldu. Daha sonra 10. cumhurbaşkanlığı döneminde Ecevit, onun adını telaffuz etti. Göklere nişan alma hedefini siyasette de gösterdi. İnsani hedef sonunda siyasi hedef oluyor. En tepe noktaya hedef alarak yürüdü. Genel başkan olarak Erdal Bey'in önüne geçemedi ama Baykal'ın da Ecevit'in de alternatif rakibi olarak hep kaldı. Bütün insanlar gibi belli zaafları aşma konusunda başarılı olamadı. Eğer son 57. hükümette dışişleri bakanlığında erken seçim kararı dolayısıyla yaşanan kaosta partiden ayrılıp yeni parti kurmasaydı, bugün kesin olarak genel başkandı. Belki de AKP sıkıntısı ülkenin başına sarılmamış olacaktı. Çünkü hükümetin önünde iki yıl vardı, yeni imkânlar çıkabilirdi. Partinin Ecevit'ten sonraki telaffuz edilmemiş ama herkesin aklında ve yüreğinde taşıdığı isimlerin başında geliyordu. Burada sabırsızlık yaptı, planlama yanlışlığı oldu. Parti değiştirenlere fazla iyi gözle bakılmadığı halde bu kategorinin dışında tuttu halkımız onu. Çünkü dürüstlüğü, nezaketi, ölçülü ve üretken kişiliğiyle onun yaptığında bir hikmet aradı. Kendisinin de söylediği gibi; hayatı kişisel bir başarı öyküsüdür.

AHMET TAN

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 'Dünyaya merhamet elimizi uzatıyoruz'
 Bir öncü kadın: Suat Derviş
 İlişki deryasında bir damlayım
 Azınlık Bakoyanni'den icraat bekliyor
 Tamamen duygusal bir hayatı olmuştu
 'Şah Rıza Pehlevi, Allah'ın sesini duymuş'
 '17 yıl koca dayağı yedi ama...'
 Kurtlar Vadisi en çok 'Kadını' vuruyor
 Sevgilisiz takılanlara
 'Elmasları bulduk, sıra şimdi işlemede'
 Onların hayatı: Futbol
 'Azınlıklardan korkmak niye?'
 Eğlence hayatının nabzını bu kızlar tutuyor
 O poponun peşinde!
 İnternette ırkçılığı denetlemek mümkün
 Yavrucuklarımızı geri istiyoruz
 Hep küfürle anılanlar
 Masalcı geldi hanıııııııım
 İskoçya ve İngiltere'nin evliliği çatırdıyor
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
GÜLSE BİRSEL
Asker, yürüme bandına çıık!
Ortaokulun hazırlık...
ÖNCEL ÖZİÇER
Şehrazat ne gibi bakıyor?
Külyutmaz 'Sabetaycı avcısı'...
KAZIM KANAT
Köpek mi çok mutlu, yoksa ben mi?
Karım Sevinç, geçen...
Avrupa Yakası özel mönüsü
Avrupa Yakası özel mönüsü
Sofra başında geçen ve bol bol yemek sohbetlerinin yapıldığı diziler,...
Magnum Fotoğrafları ile Türkiye
Magnum Fotoğrafları ile Türkiye
İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, dünyanın en saygın fotoğraf...
Mahalleye 'başmüdür' geldi...
Edirneli Romanların hayatı, Hanefi Avcı'nın emniyet müdürü olarak...
Benimle oynar mısın?
Çocuklara sokağı hatırlatmak ve sevdirmek için bir belgesel çekildi.
'Aşk olmadan aş pişmez'
Ton balığı ve kalamardan yapılmış bir döner, karabiberli çilek ya da...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.