kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Daha 15 yaşında selülitlerim oldu
Daha 15 yaşında selülitlerim oldu

Ben 15 yaşında bir genç kızım. Boyum 1.65, kilom 55. Kilomun boyuma göre normal olduğunu söylüyorlar ama omuzlarım dar, belim ince, basenlerim geniş ve bacaklarım kalın olduğu için şekilsiz bir vücudum olduğunu düşünüyorum. Son 5 ayda 50 kilodan 55'e çıkarak 5 kilo aldım ve vücudumda selülit ile çatlaklar oluşmaya başladı. Fazla spor yapamadığımın farkındayım ancak hiç zamanım kalmıyor. Ama bu şekilde aynalara bakmak da istemiyorum. Sizce bir diyetisyene gitmeli miyim?

Yaşama duyulan heyecanın ve tedirginliğin en yoğun olduğu devredir herhalde 15 yaş... Büyümenin en hızlı olduğu, bedenin akıl almaz değişikliklere uğradığı ve kişiliğin de bununla beraber hızla kendini bulduğu dönemdir. 15 yaş için her şey söylenebilir ama huzurlu ve dingin geçtiğini iddia etmek en olmayacak şeydir. Bu kadar kargaşa ve şaşkınlık içerisinde nasıl olsun ki! Beden imajının oturması ve öz güvenin gelişmesi daha epey bir zaman alacaktır. Problemin aslını böyle özetledikten sonra teker teker sorularınıza geçecek olursak, Beden Kitle İndeksiniz (BKI) 20'dir. Bildiğiniz gibi BKİ; ağırlığın boya bir formül ile oranlanması ile elde edilen değer olup, zayıflığı ya da şişmanlığı bilimsel olarak değerlendirmek için kullanılır. Bu değer 18'in altında ise kişiye zayıf, 27'nin üzerinde ise fazla kilolu denilir. Size ait değer olan 20 ise ideal orandır. Şişman olmadığınızı bir kere daha vurguladıktan sonra gelelim omzunuzun dar, kalçanızın geniş olmasına. Vücudun şekillenmesinde üç ana etken vardır. Bunlardan birincisi spor, diğeri beslenme, sonuncusu ise genetiktir. Ve bunlar arasında en önemlisi sonuncusudur. Ne yaparsanız yapın genlerinizde yazılı olanı temelden değiştiremezsiniz. Ancak saç boyası ile sarışın, lensle mavi gözlü ya da doğru beslenme ve sporla geniş omuzlu ve daha ince basenli olabilirsiniz. Buradan da spor ve beslenmenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Siz her ne kadar zaman bulamadığınızı söyleseniz de; dinç, sağlıklı ve güzel görünümlü bir vücuda sahip olmak istiyorsanız yaşınıza uygun bir spor ile düzenli ilgilenmeniz gerekir. Beslenme ise hızla büyümenin söz konusu olduğu bu dönemde binanın tuğlalarını doğru dizmek adına çok önem taşır. Ne yazık ki; beslenme konusu ergenlik dönemi hep gözden kaçırılır ve gençler fast food yiyeceklerin kollarına adeta teslim edilir. Bu nedenle doğru beslenmenin ne olduğunu öğrenmek için bir diyetisyene baş vurmak size değerli bilgiler kazandıracaktır ama asıl amacınız selülitlerden kurtulmak ise zayıflamak çözüm değildir.

BESLENMEYİ
ÖĞRENİN
Çünkü selülit; yağ değil, cilt sorunudur. Dolayısıyla şişman ya da zayıf olmakla selülitin bir ilgisi yoktur. Cildin hemen altında biriken yağlar o istenmeyen görüntüyü oluştur. Bu sorun daha çok 35 yaş üzeri hanımların sorunu olarak bilinir ve sebebinin hormanların birbirleri ile ilişkisi olduğuna inanılır. En önemlisi de 15 yaşındaki genç kızlarda görülmez. Bu nedenle sizin kendinizde var olduğunu düşündüğünüz probleminin selülit olduğundan pek emin değilim. Deneyimli bir göz, gerçek sorunun ne olduğuna rahatlıkla karar verebilir.

Uz. Dr. Eren Eroğlu

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Performansınızı doğal yollarla artırın!
 Annesi ev işine dalınca çocuk yaramazlık yapar
 Yarıyıl tatilinde ÖSS OKS tutsağı olmayın
 Gençleşmenin doğal formülü: Vİtamin kokteyli
 Şeker sanıp ilaç içmemesi için bir ecza dolabı alın
 Dr. Yasemin Fatih Amato: Kırışmamak için önlem alın
 Çarpıcı görünmek için pratik yollar
 Kendinizi çocuğunuzun öğretmeni sanmayın!
 Yaşam tarzınız tansiyonu etkiler
 Balık yiyerek iyot alın
 Daha 15 yaşında selülitlerim oldu
 Ağrıları epidural ile kestik
 Yarıyıl tatilinde çocuk internet esiri olmasın
 Sorunları paylaşıp stresi azaltın
 Mamografi günü yapılacaklar
Rock'ın dejenere olmasına 'Gör Kendini' ile isyan ettik
Rock'ın dejenere olmasına 'Gör Kendini' ile isyan ettik
'Gör Kendini' isimli ilk albümünde rock müzik ile tasavvufu...
Saddam'ın idamını yayınlayan kanallar bu filmi de yayınlar!
Saddam'ın idamını yayınlayan kanallar bu filmi de yayınlar!
Türk Sineması'nın en şiddet dolu filmi 'Barda' gösterimde. Beş...
Ajda'yla Sezen'den 'Bebeto'ya destek
Ajda'yla Sezen'den 'Bebeto'ya destek
'Bebeto' lakaplı şarkıcı Burak Kut uzun bir aradan sonra yeniden...
Haber olmak için bilerek frikik verdim
Haber olmak için bilerek frikik verdim
Gazeteci Şengül Balıksırtı ile Ali Çınar'ın sunduğu 'Herkes Yanlış...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.