kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Annesi ev işine dalınca çocuk yaramazlık yapar
Annesi ev işine dalınca çocuk yaramazlık yapar
Pınar Aylin: Tatilde birlikte uyuyabilir miyiz?

Annesi ev işine dalınca çocuk yaramazlık yapar

Yarıyıl tatillerinde çocuklar evde olunca ortaya çıkan hengameyi anneler 'yaramazlığa' bağlamadan önce durup düşünmeli! Çocuklar, bütün gün ev işleriyle meşgul olan annelerinin ilgisini çekebilmek için yaramazlığa başvurur.

Nöropsikiyatri İstanbul Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan; yaramazlık ve öğrenme sorunuyla ilgili soruları yanıtladı:

* Disleksi yani okuma sorunu hangi nedenden kaynaklanır?
Okula başladığında zekası normal olduğu halde bazı çocuklar okuyabilir ama yazamaz. Bazı çocuklar okuyup yazar ama hesaplamayı yapamaz. Bazı çocuklar dinleyerek, bazıları görerek daha kolay öğrenir. Öğretmen ile anne ve baba, çocuklarla birlikte çalışırken çocuğun hangi öğrenme modelinde olduğunu anlayabilir. Dokunarak, söküp takarak kolay öğrenen çocuklara fiziksel zekaya uygun yol kullanarak öğrenme sağlanabilir. Yazma becerisi zayıf (disgrafik) çocuklarda şekil çizerek öğrenme konusunda bire bir destek gerekir. Okuma becerisi zayıf (disleksik) çocuklarda okumayı sınıfta herkesle birlikte öğrenemediği için birebir ders vererek öğretmek gerekir. Buna rağmen anne-baba ya da öğretmen başarılı olamıyorsa, özel öğrenme güçlüğüne yönelik geliştirilmiş bilgisayarlı eğitim modülleri ve uzman yardımı ile tedavisel eğitim verilebilir.

*
Çocuklar mutlaka yaramaz mı olur?
Çocukların yaramazlık yapması doğal bir durumdur. Dünyayı tanıma çabasındaki çocuk hata da yapabilir yaramazlık da. Çocuğun aşırı derecede yaramazlık yapması durumunda; anne ve babalar ani tepkiler verip çocuğu cezalandırmadan önce yaramazlığın neden kaynaklandığını araştırmalı ve soğukkanlı çözümler bulmaya çalışmalı.

* Yaramaz çocuğa yaklaşım nasıl olmalı?
Çocuğun yiyip içmek kadar büyük ihtiyaçlarından birisi önemsenmek ve ilgi görmektir. Çocuk eğitiminde en çok yapılan hatalardan birisi annenin kendisini ev işlerine kaptırmasıdır. Anne; çocuğu yedirir, içirir, giydirir ve bunları yapmakla görevini yerine getirdiğini düşünür. Oysa ki kendisine değer verilmesine ve önemsenmeye ihtiyaç duyan çocuk, bu davranışı annenin düşündüğünden çok daha farklı algılar. Anne sevgisini ifade edemediği için, çocuk annenin ilgisini çekmek amacıyla birtakım arayışlara girer. Yaramazlık yapan çocuk, annesinin kendisiyle -negatif bir ilgi de olsa- ilgilendiğini görünce anneyle iletişim kurmanın yolunun bu olduğunu düşünür. 'Ağladığım zaman annem benimle ilgileniyor, o zaman annemi çağırmak istediğimde ağlamam lazım' diye düşünen çocuk huysuzluk eder ve yaramazlık yapar. Ama onun asıl niyeti annesinin ilgisini çekmektir.

AİLE ÖRNEK OLMALI

* Çocuğun yaramazlığından aile mi sorumlu?
Çocukların yaramazlık yapmasını pekiştiren önemli bir eğitim hatası; çocuğun yaramazlığın onaylandığı bir ortamda büyümesidir. Birçok aile bebeklik döneminde yapılan yaramazlıklardan keyif alır. Örneğin; çocuk oynarken bir arkadaşına vurduysa bu olay tekrar tekrar hatırlanır, neşeyle anlatılır. Çevresinde olup biten her şeyi kaydeden çocuk da bütün bunları hafızasına yazarken, yaptığı hareketi olması gerekenler hanesine ekler. Özellikle babalar, kendi çocukluklarında yaptıkları yaramazlıkları, haylazlıkları övünerek anlatırlar. Çocuğun buna tepkisi şöyle olur: 'Sen çocukken çok yaramazlık yapmışsın. Ben çocuğum, ben de yaparım.'

* Yaramaz olan çocuk psikoloğa götürülmeli mi?
Evde disiplin gereklidir ancak ceza odaklı bir anlayışla ve korkuyla büyüyen çocuk, kuralların nedenleri ve haklılığı üzerine düşünemez. Çocuğun, yaptıklarının basit bir yaramazlık mı, yoksa fizyolojik nedenli mi olduğu belirlenmeli. Böyle bir durum varsa uzmanlarla eşgüdümlü olarak sorun çözülebilir. Çocuklarının yaramazlığından şikayet eden anne ve babalar, öncelikle bunun kendi eğitim hatalarından kaynaklanıyor olup olmadığını sorgulamalı. Işığın olduğu yerde karanlık kendiliğinden gider. Biz doğru ve güzel şeyleri yaparsak, kötülükler kendiliğinden gider. Çocuğun yanlışlarını düzeltmeye uğraşmak yerine, önceden çocuğa iyi ve güzel huyları, davranışları kazandırırsak; kötülükler kendiliğinden yok olur.

ESRA TÜZÜN

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Performansınızı doğal yollarla artırın!
 Annesi ev işine dalınca çocuk yaramazlık yapar
 Yarıyıl tatilinde ÖSS OKS tutsağı olmayın
 Gençleşmenin doğal formülü: Vİtamin kokteyli
 Şeker sanıp ilaç içmemesi için bir ecza dolabı alın
 Dr. Yasemin Fatih Amato: Kırışmamak için önlem alın
 Çarpıcı görünmek için pratik yollar
 Kendinizi çocuğunuzun öğretmeni sanmayın!
 Yaşam tarzınız tansiyonu etkiler
 Balık yiyerek iyot alın
 Daha 15 yaşında selülitlerim oldu
 Ağrıları epidural ile kestik
 Yarıyıl tatilinde çocuk internet esiri olmasın
 Sorunları paylaşıp stresi azaltın
 Mamografi günü yapılacaklar
Rock'ın dejenere olmasına 'Gör Kendini' ile isyan ettik
Rock'ın dejenere olmasına 'Gör Kendini' ile isyan ettik
'Gör Kendini' isimli ilk albümünde rock müzik ile tasavvufu...
Saddam'ın idamını yayınlayan kanallar bu filmi de yayınlar!
Saddam'ın idamını yayınlayan kanallar bu filmi de yayınlar!
Türk Sineması'nın en şiddet dolu filmi 'Barda' gösterimde. Beş...
Ajda'yla Sezen'den 'Bebeto'ya destek
Ajda'yla Sezen'den 'Bebeto'ya destek
'Bebeto' lakaplı şarkıcı Burak Kut uzun bir aradan sonra yeniden...
Haber olmak için bilerek frikik verdim
Haber olmak için bilerek frikik verdim
Gazeteci Şengül Balıksırtı ile Ali Çınar'ın sunduğu 'Herkes Yanlış...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.