kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Gençleşmenin doğal formülü: Vİtamin kokteyli
Gençleşmenin doğal formülü: Vİtamin kokteyli

Kozmetik veya kimyasal değil, doğal yollardan güzelleşmek isteyenlere iyi haber! C, E ve A vitaminlerinden oluşan özel bir kokteyl, çok ince iğnelerle yüz, boyun, dekolte veya ellere uygulanıyor. 15 dakika sonra gençleşmiş ve ışıl ışıl bir cilde sahip oluyorsunuz.

Vitaminlerden oluşan özel bir kokteyl, cildi gençleştirirken sağlıklı ve ışıl ışıl bir görünüm de kazandırıyor. Cilt için en iyi seçeneklerin C, E ve A vitaminleri olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Zekayi Kutlubay, tek bir seansın etkisinin iki yıl sürdüğünü belirtiyor. Dr. Kutlubay, vitamin kokteylinin içeriği ve etkisiyle ilgili sorularımızı yanıtladı:

* Cilt yenileme işlemlerinde hangi vitaminler kullanılıyor?
Cilt gençleştirmede; A vitamini, B kompleks vitaminler, C vitamini, D vitamini, E vitamini, vit PP ve K vitamini kullanılıyor. Bunların içinde en etkili olanlar C, E ve A vitaminleridir. Örneğin A vitamini, derinin üst tabakasındaki hücrelerin çoğalmasını uyarır, üst tabakadaki ölü hücrelerin dökülmesini kolaylaştırır, yeni kan damarı yapımını sağlar ve deriye sağlamlık verir. İnsan derisindeki başlıca antioksidan olan E vitamini, deriyi yaşlanmaya karşı korur. Hücrelerin bir numaralı düşmanları olan serbest radikalleri temizleyerek hücre zarını korur. C vitamini ise derinin altında yer alan ve deriye sağlamlık veren bağ dokusunun ana elemanı olan kollajenin sentezinde gereklidir. Derinin bariyer fonksiyonunu iyileştirir.

*
Bu vitaminler ciltte nasıl bir etki yaratıyor?
Bu vitaminlerin her biri farklı özelliklere sahip olduğundan, öncelikle bir dermatologdan yardım alınmalı. Sorunlu ciltlerde hangi vitamin eksikliği olduğu bilinirse; bu vitamini içeren yoğun ürün kullanımı ile cilt hem sağlığını kazanır, hem de ışıl ışıl bir görünüm elde edilir. B5 vitamini olan 'bepanthene', derinin üst tabakasını güçlendirir ve iz kalmasını engeller. B8 vitamini olan 'biotin' de hücreler için büyüme faktörü olarak görev yapar.

* Vitaminler hangi bölgelere uygulanıyor?
Cildin alt tabakasına hazırlanan vitamin enjeksiyonu çok ince iğnelerle enjekte ediliyor. Amaç; hücrelerin tekrar yenilenmesini sağlamak, cildin kan damar dolaşımını artırmak, cildi canlandırmak, kırışıklıkları azaltmak ve cildi sıkılaştırmaktır. Yüz, boyun, dekolte ve ellere uygulanabilir. Uygulandığı bölgelerdeki bağ dokusunun kolajen ve elastin liflerinin yapımını artırır. Ama öncelikle hastanın cildini değerlendirmek gerekiyor. Yani; hastanın deri tipi, kalınlığı, yağlı-kuru veya karma olduğu, kırışıklıkların derinliği ve yoğunluğu, ciltte lekelerin olup olmamasına göre tedavi belirleniyor. Eğer hastanın cildi sadece vitamin enjeksiyonu değil de; botoks, dolgu, lazer vs. gerektiriyorsa; hastaya kombine bir tedavi şeması planlanıyor. Böyle durumlarda sadece vitamin karışımı değil, gerekirse hyaluronik asit ve somon DNA'sı gibi ürünler de kokteyle katılabiliyor.

15 DAKİKA SÜRÜYOR

* Uygulama ne kadar sürüyor?
İşlem 15 dakika kadar kısa sürüyor. Hazırlanan kokteyl deri altına enjekte ediliyor. Enjeksiyonda önce lokal ağrı kesici kremler uygulanıyor. Dolayısıyla hastanın ağrı hissi en aza indiriliyor.

* Belli aralıklarla tekrar yaptırılması gerekiyor mu?
İlk üç seans 10 günde bir, sonraki iki seans 15 günde bir, diğer seanslar ayda bir yapılıyor. Hastaya göre seans sayısı 6-10 arasında değişiyor. Eğer hasta isterse 3-4 ayda bir gelip yeniden uygulama da yaptırabilir.

SEVDİCAN GÜNEŞ SAĞLIK SERVİSİ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Yarıyıl tatilinde ÖSS OKS tutsağı olmayın
 Gençleşmenin doğal formülü: Vİtamin kokteyli
 Şeker sanıp ilaç içmemesi için bir ecza dolabı alın
 Dr. Yasemin Fatih Amato: Kırışmamak için önlem alın
 Çarpıcı görünmek için pratik yollar
 Kendinizi çocuğunuzun öğretmeni sanmayın!
 Yaşam tarzınız tansiyonu etkiler
 Balık yiyerek iyot alın
 Daha 15 yaşında selülitlerim oldu
 Ağrıları epidural ile kestik
 Yarıyıl tatilinde çocuk internet esiri olmasın
 Sorunları paylaşıp stresi azaltın
 Mamografi günü yapılacaklar
 Bir hekimin başına gelen hatalar zinciri
 Kremler botoks'a rakip oldu
18 yaş sınırı biraz fazla geldi
18 yaş sınırı biraz fazla geldi
Serdar Akar, "13 yaşın altındakilerin bu filmi izlemesini ben de...
Nehir'den sonra yeni bir Mustafa
Nehir'den sonra yeni bir Mustafa
Bir dönem her fotoğraf karesinde, elinde bira şişeleri ve viski...
Uğurlu parmaklarını bebekler kör olmasın diye konuşturdu
Uğurlu parmaklarını bebekler kör olmasın diye konuşturdu
Toplumun katılımıyla gönüllü hizmet alanları oluşturmayı hedefleyen...
'Reklam' derler diye Gülben'i ziyaret etmedim
'Reklam' derler diye Gülben'i ziyaret etmedim
'Herkes Yanlış Biliyor'a katılan Seren Serengil ve Kerem Alışık...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.