kapat
   
26 Aralık 2006 Salı
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Baykal konuşmasında Başbakan Erdoğanı eleştirdi.
Baykal 'harem'e girdi, kıyamet koptu
Baykal Korumada Gül Akp'lileri Sakinleştirdi

Hareme girdi kavga çıktı

Baykal, "Başörtüsü sadece kadınların saçlarını örtmeye yarar, eşlerin ayıplarını örtemez" deyince Meclis karıştı.

Meclis'te dün gece, Bütçe görüşmelerinin finali olaylı geçti. CHP lideri Deniz Baykal, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olamayacağının nedenlerini sıralarken "Başörtüsü sadece kadınların saçlarını örtmeye yarar. Eşlerin ayıplarını örtmeye yetmez" dedi.

OTURUMA ARA VERİLDİ
Baykal'ın bu sözleri üzerine AK Partili vekillerden bazıları kürsüye yürüdü, bazıları sıralara vurarak protesto etti. CHP'liler de ayaklanarak Baykal'ı korumaya aldı. Tepkiler durmayınca başkan ara verdi.

'HANIMEFENDİYE DEĞİL'
Oturum açıldığında Baykal, "Sözler kimsenin eşine ve sayın hanımefendiye yönelik değildir. Aile ve eşlerin siyasi tartışmaların unsuru haline getirilmesini ayıp sayarım" dedi. Topuz da Erdoğan'ın yanına giderek "Eşinize hakaret etmedi" dedi.

Erdoğan: Teessüf ederim
Başbakan Erdoğan, Baykal'ın sözlerine "Gruba davet ettiğiniz başörtülü vatandaşları x-ray'den mi geçiriyorsunuz hangisinin ayıbı var, hangisinin yok diye. Teessüf ederim" yanıtını verdi. Erdoğan, El Kadı için de "Tanıyorum, güveniyorum" dedi.


Baykal 'harem'e girdi, kıyamet koptu

Meclis bütçe görüşmelerinde CHP lideri, Erdoğan'ın neden cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini sıralarken "Başörtüsü sadece kadınların saçlarını örtmeye yarar. Eşlerin ayıplarını örtmeye yetmez" deyince ortam gerildi.

TBMM'deki bütçe görüşmelerinin finalinde olay çıktı. CHP Lideri Deniz Baykal'ın, Erdoğan'ın neden cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini anlatırken, "Başörtüsü sadece kadınların saçlarını örtmeye yarar, eşlerin ayıplarını örtmeye yetmez" sözleri ortamı gerdi. AK Parti'liler, Baykal'ın sözlerinin Emine Erdoğan'a yönelik olduğunu düşününce Genel Kurul birbirine girdi. Bu sırada CHP'li vekiller genel başkanlarının etrafında adeta etten duvar örerken Baykal, "Aile ve çocukları siyaset dışında tutmaya her zaman özen gösterdim" deyince ortam yumuşadı. Baykal, konuşmasında ağırlıklı olarak cumhurbaşkanlığı seçimine değinerek Erdoğan'ın neden cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini örnekler vererek şöyle anlattı: "Kendi askerine 'askerlik yan gelip yatma yeri değildir', vatandaşına 'ananı da al git' diyen, eyaletler sistemi öneren, 'Türklük bir alt kimliktir' diyen, Atatürk'ü anlayamamış, sevememiş bir insan cumhurbaşkanı olmalıdır. 'Anıtkabir'de sap gibi duruyorlar' diyen, Hikmetyar'ın önünde diz çöküp fotoğraf çektirmiş bir insan, 'El Kadı'ya kefilim' diyen bir insan cumhurbaşkanı olmamalıdır. 'Dokunulmazlığı kaldıracağız' deyip kaldırmamış ise, harem ile harimin farkını bilmiyorsa, türbanı kaldırmak için 'parlamento mutabakatı lazım' deyip de 'cumhurbaşkanını biz seçeriz' diyen biri cumhurbaşkanı olamaz. Hazine arsasına villa yaptığı için 11 aya mahkûm olan insan cumhurbaşkanı olmamalı."

'BAŞÖRTÜSÜ
İLE MEŞGUL DEĞİLİM'

Baykal'ın "Başörtüsü sadece kadınların saçlarını örtmeye yarar. Eşlerin ayıplarını örtmeye yetmez" sözleri ortalığı karıştırdı. AKP'li milletvekilleri bu sözü Emine Erdoğan'a yönelik sanarak, elleriyle sıralara vurarak tepki gösterdi. Baykal, uyarılara rağmen sözünü geri almayınca tartışma büyüdü, bu arada oturuma ara verildi. Başbakan Erdoğan, Baykal'ın sözlerini büyük bir dikkatle dinledi ve not aldı. Erdoğan arada kürsü arkasındaki odaya geçerek tutanakları istedi. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, başbakanın olduğu odaya gitti. Erdoğan, Topuz'a "Bana ağır hakaret etti, affedilemez" dedi. Bunun üzerine Topuz, "Eşinizi kastetmedi" diye açıklamada bulundu. Aradan sonra Baykal sözlerini düzeltti: "Siyasi tartışmalara eşlerin herhangi bir biçimde katılmasını kesinlikle kabul etmem. Ben başörtüsü ile meşgul değilim. Başbakan tartışmayı bir harim tartışmasına çekmiştir. 'Başörtüsü ile uğraşıyorlar' demiştir. Eşinin başörtüsünü gündeme getirmesi üzerine 'eşin başörtüsü başka iştir, eşlerin ayıbını örtemez' dedim. Sözler, kimsenin eşine ve sayın hanımefendiye yönelik bir ifade değildir."

Zübeyde YALÇIN - Şenol ATEŞ - Hülya KARABAĞLI / Er


1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Davet ettiğiniz başörtülüleri x-ray'den mi geçiriyorsunuz?
 Dışişleri'nde kritik atamalar yapıldı
 Silah seven vekil bile poligona karşı
 AKP'li başkandan valiye hakaret davası
 Sezer'in Karnesi
MUHARREM SARIKAYA
40 saatlik direniş...
Uykusuzluktan gözler kızarmış, yüz...
ASLI AYDINTAŞBAŞ
İşte sansürün gerçek nedeni
Geçen hafta Bağdat'taki...
YAVUZ DONAT
Ver gazı... Ver gazı...
Aksekili Ali Çavuş birkaç gün...
Yılbaşı promosyonu: Fakir okula bağış
Arıkanlı Holding 90 bin YTL olan 2007 yılbaşı promosyon bütçesini,...
Dikkat kar geliyor
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Marmara'nın doğusu, Karadeniz,...
YİBO'da tecavüz iddiası infial yarattı
YİBO'da tecavüz iddiası infial yarattı
Tunceli'nin Mazgirt ilçesi Hasan Ali Yücel Yatılı İlköğretim Okulu,...
Trafik ölümleri savaştan beter
Trafik ölümleri savaştan beter
Türkiye'de 26 yılda trafik kazalarında 137 bin 186 kişi öldü, 2...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu