kapat
   
24 Kasım 2006 Cuma
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Papa "ABD Başkanı gibi" korunacak

Papa 16. Benediktus, Türkiye'ye yapacağı ziyaretin ilk ayağı Başkentte en üst düzeyde güvenlik önlemleriyle korunacak. Ankara polisi, 11 Eylül saldırıları, Irak işgali ve İstanbul'da meydana gelen patlamalardan sonra Türkiye'ye gelen ABD Başkanı George W. Bush'un, 2004'teki NATO Zirvesi öncesinde yaptığı Türkiye gezisinde alınan tedbirlerin aynısını Papa için de uygulayacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 28 Kasım salı günü Ankara'da olması beklenen Papa'nın gezisi öncesi Dışişleri Bakanlığında bir güvenlik zirvesi gerçekleştirildi. Önceki gün yapılan toplantıya Dışişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın üst düzey görevlileri ile ilgili kurumların görevlileri katıldı. Toplantıda, Papa'nın yapacağı gezide alınması gereken önlemler tek tek gözden geçirildi.

Esenboğa
Havalimanına saat 13.00 sıralarında inmesi beklenen Papa'yı taşıyan uçağın, gelişiyle birlikte havalimanı başta özel harekat timleri olmak üzere emniyet güçleri tarafından güvenlik çemberine alınacak. Sabah saatlerinden itibaren Papa'nın geçeceği güzergahlar patlayıcı taraması yapacak araçlarla periyodik olarak kontrol edilecek.

Papa Benediktus'un karşılanmasında ve Ankara'daki temasları esnasında Papa'nın kendi korumaları, Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğü ekipleri ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Devlet Büyüklerini Koruma Şube Müdürlüğünden oluşan uzman ekipler tarafından 3'lü çember oluşturulacak.

Karşılamanın ardından Papa, kendisini taşıyan zırhlı bir araca binecek.

Papa'nın bineceği aracın ikizi de apronda yerini alacak. Papa'nın aracının önünde eskort aracı yer alırken, korumaları taşıyacak olan araçlar, belli mesafelerle onu takip edecek. Papa'nın şehir merkezine gelişi için Ankara Emniyet Müdürlüğü, 3 ayrı güzergah hazırladı. Bu güzergahların 3'ü de kullanılacak şekilde hazır tutulacak. Güzergahlara yol boyunca resmi polisler belli mesafelerde dizilecek. Yoldaki alt geçitlerin üstü, üst geçitlerin de tepesi özel harekat personeli tarafından korunacak. Yol güzergahındaki hakim tepeler ile yüksek binalarda da özel harekatçılar yerlerini alacaklar.

Papa'nın, Esenboğa Havalimanı çıkışından sonra ikiz araç, konvoydan ayrılacak. Bu aracı da başka koruma araçları takip edecek. Papa'yı taşıyacak aracın hangi güzergahı kullanacağı geldiği saatlerde belirlenecek. Papa'nın kullanacağı güzergah belli olduktan sonra ikiz araç kullanılmayan güzergahtan birine yönlendirilecek.

Papa'nın aracını takip eden ve içerisinde frekans karıştırıcı, mobil telefonları kapsama alanı dışı durumuna getiren özel cihazların yer aldığı bir araç da takip edecek. Korumaların kullanacağı özel telsiz frekansı bu araçtan etkilenmeyecek.

Papa'nın şehir merkezine gelişi ve Anıtbakir'i ziyareti sırasında halkın yoğun olduğu yerler sivil polisler tarafından da denetime alınacak. Anıtkabir çevresi ve yüksek binalar özel harekat ve çevik kuvvet birimlerince korunacak.Cumhurbaşkanlığı ziyaretinin ardından Papa'nın, Diyanet İşleri Başkanlığına geliş ve gidişinde aynı önlemler alternatif güzergahlarla sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleşecek.

EMNİYET: 750 POLİS TAKVİYE EDİLECEK

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Papa 16.
Benediktus'un Türkiye'ye yapacağı ziyaretle ilgili sorular üzerine, gelecek hafta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelecek Papa'nın ziyareti sırasında en üst düzeyde güvenlik ve koruma önlemleri uygulanacağını bildirdi.

Çalışkan, özellikle İstanbul'da, güvenlik önlemleri alacak personele ilave olarak çevre illerden 750 çevik kuvvete mensup polisin takviye olarak görev yapacağını kaydetti.

Ziyarete ilişkin alınacak önlemlerle ilgili çalışmaların sürdüğünü, kalacağı ve gideceği yerlerde, yol güzergahlarında ve çevrelerinde gerekli araştırma ve incelemelerin halen yapıldığını kaydeden Çalışkan, ''Her türlü bilgi çok ciddi olarak değerlendirilmektedir. En ince ayrıntılar üzerinde dahi titizlikle durulmaktadır'' dedi.
Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Çalışkan, alınacak önlemlerle ilgili şu bilgileri verdi:

''Papa, ülkemizde bulunduğu süreç içerisinde devlet başkanlarına uygulanan tedbirler çerçevesinde en üst düzeyde korunacaktır. Güvenlik eksikliği yaşanması için gerekli tüm tedbirler en ince ayrıntısına kadar planlanarak uygulanacaktır.Güvenlik tedbirleri nedeniyle bazı cadde ve sokaklar gerekirse trafiğe kapatılacaktır. Bu durum ilgili valilikten yapılacak açıklama ile kamuoyuna duyurulacaktır.

Papa'nın ülkemize gerçekleştireceği ziyareti bir basın ordusu izleyecektir. Bütün dünyanın gözü Türkiye'nin üzerinde olacaktır. Vatandaşlarımız, her türlü tepkilerini aşırıya kaçmadan, yasal kurallar çerçevesinde ve demokratik bir şekilde yapmalıdırlar. Papa'nın Türkiye'den olumlu izlenimlerle ayrılması ülkemizi her açıdan olumlu etkileyecektir.''Çalışkan, güvenlik birimlerinin her türlü bilgi ve duyumu değerlendirdiğini de söyledi.

EYLEMLER İÇİN TEMAS

Papa'nın, Hz. Muhammed ile ilgili İslam dünyasında büyük rahatsızlık yaratan açıklamasının ardından yetkililer tarafından ''kritik bir ziyaret'' olarak nitelenen Papa'nın Ankara ziyareti sırasında muhtemel protesto eylemleri için de Ankara Güvenlik Şube Müdürlüğü yetkilileri şimdiden sivil toplum örgütleriyle yakın temasa geçti.

Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlileri, muhtemel eylemlerin sıkıntı yaratmaması için olası protesto gruplarını yakın takibe alacak. Papa'nın geçeceği güzergahlarda, bu grupların yakın teması da engellenecek.

BÜYÜKELÇİLİKTE KALACAK

Temaslarının ardından geceyi Çankaya Birlik Mahallesinde bulunan Vatikan Büyükelçiliğinde geçirecek olan Papa için Ankara'dan ayrılacağı 29 Kasım sabahına kadar büyükelçilik çevresinde adeta kuş uçurtulmayacak.Büyükelçiliğin çevresindeki binalar ile cadde ve sokaklara giriş çıkışlar kontrollü olacak ve yabancı araçların binanın yakınından geçmesine izin verilmeyecek.

Büyükelçiliğin çevresindeki yollar polis ekiplerince sürekli denetlenecek.Emniyet yetkilileri, Papa'nın Türkiye'yi ziyareti sırasında yanında bulunacak kendi korumalarının şu ana kadar herhangi bir silah taşımak için talepte bulunmadıklarını bildirdiler.Papa Benediktus'un Ankara'da kalacağı 19-20 saatlik süre içerisinde yaklaşık 3 bin polisin koruma görevi yapacağı kaydedildi.

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Oyuna gelmeyeceğiz
 Hediyeye göre mi konuşuyoruz?
 Kıbrıs'a yeni temsilci geliyor
 Çiçek'ten AB'ye iade sitemi
 Baykal: İstanbul yaşanmaz olmuş
 Bardakoğlu: Papa'nın ziyareti çok önemli
 Le Monde: Buz gibi karşılanacak
 Gül'ün daveti Papa'nın ayağına gitmemek için
 Arınç'tan Yayla'ya destek
 AP'den 'reformlar yavaşladı' uyarısı
 Saldırı Rum yönetiminde panik yarattı
MAHMUT ÖVÜR
Gençler siyasetin 'vitrin süsü' mü?
Türkiye uzun bir...
MUHARREM SARIKAYA
Akaryakıtta aralık depremi...
Enerji Piyasası Düzenleme...
YAVUZ DONAT
Zeki Sezer: "Sağlıklı sol duyarlılıkla güçbirliği"
Celal...
Başkente acil mesaj: Uzanlar Brunei'de
Ankara'ya dün akşam gelen "acil, çok gizli" kodlu mesajda Hakan ve...
Ölen kızının babasına beddua
Köprüden atlayan 19 yaşındaki Ceren Güzelsoy'un cenaze töreninde,...
Kurtlar Vadisi'nde öğretmen olmak
Kurtlar Vadisi'nde öğretmen olmak
Öğrenciler mafya hayatına özeniyor
Bugün 24 Kasım...
Valiler Mercedes sever
Valiler Mercedes sever
Türkiye'de her valiye yaklaşık 3 araç düşüyor. Valilerin tercihi son...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu