kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Haliç'i, su üzerinde yürüyerek geçeceğim
Haliç'i, su üzerinde yürüyerek geçeceğim
Ne sihirdir, ne keramet; el çabukluğu marifet!

Haliç'i, su üzerinde yürüyerek geçeceğim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yaptığı gösteriyle herkesin dikkatini çeken, tek kadın illüzyonistimiz Leydi İlkay: Haliç üzerinde yürüyeceğim. O kadar iddialıyım ki, tüm dünyanın gözü Türkiye'de olacak diyorum.

Başbakan Erdoğan, gösterimden çok etkilendiğini söyledi ve benden kendisine bir oyun öğretmem için söz aldı!

Şapkadan tavşan çıkaran sihirbazların devri kapandı! Yeni kuşak sihirbazlar numaralarını danslarla, şarkılarla süslüyor, uluslararası alanda başarılar elde ediyor. Onlardan biri de Türkiye'nin ilk ve tek kadın illüzyonisti İlkay Özdemir, nam-ı diğer Leydi İlkay... 25 yaşındaki sanatçıyı geçen hafta bir ödül töreninde, Başbakan Erdoğan'a yaptığı para numarasıyla tanıdık. 'Hokkabaz' filminde Cem Yılmaz'a da destek veren Leydi İlkay, Haliç'te suyun üzerinde yürüyerek herkesi şaşırtacağını söylüyor.

İllüzyon sanatına merak nasıl başladı sizde?
Her çocuk gibi illüzyondan etkilenirdim. Ama maalesef Türkiye'deki illüzyon sanatından pek fazla 'etkilenemedim' çocukken... Bu sanattan, gerçek anlamda ustamla tanıştığım an etkilenmeye başladım. Yani bu iş gerçekten de farklı yapılıyormuş, daha özelmiş, Türkiye'de yıllardan beri yapılan aslında daha farklı bir şeymiş. Tüm bunları ustam Selim Başarır'dan öğrendim. 2000'den beri beni yetiştiriyor.

İllüzyon sanatı, son günlerde Cem Yılmaz'ın 'Hokkabaz' filmiyle de çok konuşulmaya başlandı?
Cem Yılmaz güzel bir şeye dokundu. Zaten filminin illüzyon danışmanlığını, ustam Selim Başarır yapmıştır. Ben de kuş gösterileriyle ilgili bölümlerde kendisine destek verdim. Hokkabaz çok güzel bir şeye dokundu; illüzyonun emek isteyen bir sanat olduğunu gösterdi.

Uluslararası başarılarınız da var sizin değil mi?
2002'de Yugoslavya'da 3. Balkan Şampiyonası'nda jüri özel ödülü aldım. 2004'te Sofya'da yapılan şampiyonaya iki dalda birden katıldım. İskambil sihirbazlığında Balkan şampiyonluğum ve genel illüzyon dalında da Balkan ikinciliğim var.

Gençler illüzyona ilgi gösteriyor mu?
İlgi var ama yetiştiren yok! Bu sanatın ilerleyebilmesi için çırak yetiştirilmeli. Türkiye'de henüz ben 'evet bu da benim öğrencimdi' diyen usta görmedim. Bizim meslekte kıskançlık biraz fazla... Çok emek verip öne çıkamayan insanlar var. 40 yıldır bu işi yapıyorlar ama uluslarlarası bir başarıları yok, tek bir öğrencileri yok.

Hırsızlık yapıyorum

Sizin öğrencileriniz var mı?
İlköğretim okullarında eğitim vereceğim. İllüzyon sanatı insanların yaratıcılıklarını geliştiren, dünyaya bakış açılarını geliştiren çok özel bir sanat. Çocuklara, hayallerinin ötesine geçen şeyleri vermek istiyorum.

Kadın illüzyonist olmanın dezavantajları var mı?
Hiçbir dezavantajı yok aslında... Bu iş, saçını, makyajını yapıp, kostümünü giyip, sahnede iki şarkı söylemek gibi bir şey değil. Ben birçok şeyi birleştirerek yapıyorum. Hem yaptığım işi defalarca çalışıp çıkıyorum sahneye hem de bedenimi, sesimi, kişiliğimi koyuyorum ortaya. İnsanların gözünün içine baka baka hırsızlık yapıyorum. Ve bunu çok normal bir şeymiş gibi yapıyorum.

Beni sahneye çıkardı

Heyecanlandınız mı Başbakan'ın karşısında?
Çok heyecanlandım. Heyecanlanmayacağımı sanıyordum çünkü binlerce kişinin karşısına çıktım şimdiye kadar. Binlerce kişi birebir ellerimi izledi. Çünkü çok zor bir şey yapıyorsunuz, insanların gözleri önünde bir şey yapıyorsunuz. İlk başta biraz gerildim, Başbakan'ın moralinin bozuk olduğunu duymuştum gösteriden önce. Ama onunla göz teması kurduk ve bu çok rahatlatıcı oldu. Çok güzel şeyler söyledi bana... Bir oyun öğretmem için söz aldı. O para oyununu kuliste sadece ona yapmak istiyordum. Yaptım da ama o elimden tutup sahneye çıkardı beni ve 'bunu herkes görmeli' dedi. Kulise gelip koruması teşekkür etti: "Onu bu kadar mutlu edebileceğinizi tahmin etmiyordum" dedi.

Farklı projeleriniz var mı insanları şaşırtacak?
Haliç'te, su üzerinde, yürümeyi planlıyorum. Dünyada ilk kez yapılacak bir şey... Kimsenin hayal edemeyeceği kadar mükemmel bir şov olacak. Şu an çalışmalara başladım. Şovun başından sonuna kadar, suya girene kadar pek çok illüzyon gerçekleştireceğim. Ama ayrıntılar sürpriz.... En geç bahar sonuna kadar yapmayı planlıyoruz bu gösteriyi. Ama iddia ediyorum tüm dünyanın gözü Türkiye'de olacak. Haliç bence strtejik olarak da önemli bir yer...

David Copperfield da geçtiğimiz yıllarda Türkiye'ye geldi ve gösteri yaptı. Onu nasıl buluyorsunuz?
Onu çok takdir ediyorum. Ama o artık bir devri kapattı. Eyfel de yok oldu artık... Daha ne yapsın... Kime sorsanız onu tanıyor. Bu bir başarıdır. Copperfield'ın benim gibi düşünmesi çok hoşuma gidiyor. Örneğin romantik bir oyun yapıyorsa karşısındaki kadının saçına dokunması, gösterilerinde duygularını da göstermesini seviyorum.

DENİZ AYYILDIZ

DİĞER GÜNAYDIN HABERLERİ
 Sultan olmasaydı bambaşka olurdu
 Uyduyla bağlandılar üç ödülü kaptılar
 Afişte olmak istemiyorum
 Oscar için neyimiz eksik soğan cücüğü müyüz?
 Ödül gecesi için kilo vermeliyim
 Haliç'i, su üzerinde yürüyerek geçeceğim
 Nil'in 'Peri'si hayranlarına emanet!
 Tasarımcı da değilim butikçi de!
 Grup seks düşkünü çıktı
 Denizli Erbakır Spor rakiplerini mat etti
 Aniston, Angelina'yı çileden çıkarıyor!
 Karadağlı başarısının sırrını anlatacak
 Beckham Tom'un çocuklarına futbol öğretecek
 Altman her yere kamera yerleştirirdi
 Net'te yayınlanan ilk feminist dergi
 Halk ne diyor?
RAHŞAN GÜLŞAN
Adam gibi adamın filmi: Hayatımın Kadınısın
Ben...
ÖZAY ŞENDİR
Olmayan reklamın müdürü İtalyan enişte
Milletçe...
SİNAN ÖZEDİNCİK
Sosyetede meyhane dönemi başlıyor
İstanbul eğlence...
Sütü sokaktan alın suyu musluktan için
Sütü sokaktan alın suyu musluktan için
Rafine şekerle ve yapay tatlandırıcıyla yapılan her türlü tatlının ve...
Yeni aşıları nasıl takip edeceğiz?
Yeni aşıları nasıl takip edeceğiz?
* Beş yaşında ve bir yaşında iki kız çocuk annesiyim.
Ceyla mahkemede Siren eğlencede!
Ceyla mahkemede Siren eğlencede!
Kendisini 'tehdit' ettiği iddiasıyla şikayetçi olduğu 140 trilyonluk...
Yine aynı hata!
Yine aynı hata!
Artık kaçıncı kez yazdığımı hatırlamıyorum ama tekrar yazayım;...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.