kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
'Milli takım gibiyiz genç ve hevesli'
'Milli takım gibiyiz genç ve hevesli'

Bir döneme damgasını vuran ve haberleriyle gündem yaratan Nokta dergisi, tekrar aramızda. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, 'hakiki meseleler' üzerine dergicilik yapacaklarını söylüyor.

Yayın hayatına 1982 yılında başlayan Nokta, özellikle 1985-1990 yılları arasında tabuları yıkan bir dergi oldu. Türkiye'ye getirdiği habercilik anlayışıyla daha önce hiç tartışılmamış konuları gündeme taşıdı. Cinselliğe, eşcinselliğe ilişkin tabu sayılan konular, ilk kez bu derginin sayfalarında kendine yer buldu. Nokta, dergiyle gazete arasındaki farkın altını çizdi. 1985 yılından sonra ise etkisini yavaş yavaş yitirmeye başladı. Ama geçtiğimiz nisan ayında dergiyi basın dünyasına uzak bir isim olan yeminli mali müşavir Ayhan Durgun yatırım amacıyla satın aldı. Ve bu yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Bu hafta ikinci sayısı piyasaya çıkan derginin Genel Yayın Yönetmeni olan Alper Görmüş, eski Nokta'yla yarışabilecek, eski Nokta'yı andıran bir dergi yapmak için yola çıktıklarını söylüyor. İlk sayının ardından aldıkları tepkiler de bunu başaracaklarını gösteriyor.

ERCAN ARIKLI EKOLÜ
Gazetecilik hayatına 1980'li yıllarda Nokta'da başlayan Alper Görmüş, derginin Türk basınına kazandırdıklarını ve yıllardır herkesin dilindeki Ercan Arıklı ekolünü şöyle anlatıyor: "1985'e kadar hem gazeteler hem de dergiler ağırlıklı olarak siyaset dünyasını ve Ankara'yı izliyordu. Nokta da bu anlayışla yola çıktı ama istediği başarıyı yakalayamadı. Bunun üzerine derginin sahibi Ercan Arıklı, yayın yönetmeni gibi çalışmaya başladı ve dergicilikte yeni bir ekol yarattı: 'Kendi haberini, kendi gündemini yaratan dergicilik.' Daha önce bir gazete irisi gibi çalışılıyordu. Cinsellik, eşcinsellik, komün hayatı yaşayanlar gibi dosyalar ilk kez o zamanlar hazırlanmaya başlandı. Dergi daha çok topluma odaklanan, politikadan uzak duran bir dergiydi artık. Ama onu güçlü kılan da tabuları yıkması ve topluma yönelmesi oldu." Alper Görmüş, bugün yaptıkları derginin kısmen Ercan Arıklı'nın yarattığı Nokta'ya benzediğini ama daha politik bir duruşu olduğunu söylüyor.

USTALAR OKULU
Görmüş, yine haberleriyle konuşulan ve farklı bir dergi yapacaklarını söylüyor. Ve bugünkü medyaya bir alternatif oluşturacaklarına inanıyor: "Bugün toplum çok daha şeffaf ama medyada hâlâ bazı meseleleri çeşitli nedenlerle tartışamıyoruz. Gazetelerin ve dergilerin şu veya bu şekilde girmediği, giremediği boşluklar var. İşte biz bu boşlukları dolduracağız. Hakiki meselelerimiz üzerinde dergicilik yapacağız. Sadece tekil ve ilginç olanın haberini yapmayacağız, sosyal olana bakacağız." Bugün medyaya baktığımızda gazeteciliği Nokta'da öğrenen, yaptıkları işe bu dergi sayesinde aşık olan birçok usta kalemle karşılaşıyoruz: Arda Uskan, İpek Çalışlar, Güldal Kızıldemir, Nadire Mater, Gülay Göktürk, Haşmet Babaoğlu, Ayşe Arman, Levent Tayla, Aydın Demirer, Kürşat Başar, Mahmut Övür, Engin Ardıç... Bunlar bir zamanlar yolu bu dergiden geçen isimlerden bazıları. Bugünkü Nokta'yı ise deneyimli ve genç gazeteciler bir arada hazırlıyor. Alper Görmüş'ün yayın yönetmeni olduğu derginin yazı işleri müdürleri Haşim Akman ve Ferda Balancar. Usta gazetecilerin yanı sıra gazeteciliğe ilk kez burada adım atan genç isimler de dergiye yeni bir soluk katmaya çalışıyor. Alper Görmüş, ekibini Türk Milli Basketbol Takımı'na benzetiyor ve şöyle diyor: "Milli takımımız gibi genç, hevesli ve deformasyona uğramamış bir ekibiz."

EYLEM BİLGİÇ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Nişantaşı maskesi bir yere kadar...
 'Köşeleri tutmayalım sokakta yüzleşelim'
 Ko-be or not Ko-be: İşte bütün mesele bu
 'Bu, kariyerimin ikinci yarısının başlangıcı'
 Zamana hükmeden adam
 Sn swyrm!*
 Bhutan'da 'mutlu' bir Türk
 İstanbul'un en 'Harvey' gecesi
 'Kötü günlerimde beş kez porno izlerdim'
 Pilli motorlar yolda
 İstatistik meselesi ve 'Altın Kızlar'
 'İhbarlarımız dikkate alınsaydı, bebeği kurtarabilirdik'
 '200 kişilik bir çete'
 Korkutan kadın
 İngiliz medyası çalışkan okura 100 sterlin verecek
 Abu Dabi Sultanı: 'Kalbimi fethettiniz'
 Romantik bi şey çalın!
 Soğuktan geldi ve soğuğa gitti
 Mağdurlar da site kurdu
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Ben âşığım, darısı sizin başınıza
Bel altı saldırılar,...
GÜLSE BİRSEL
"Magazinsel" sağlık haberleri!
Medya bas bas bağırıyor,...
KAZIM KANAT
Mahallenin şık ağabeyleri
Çocuk dünyası işte! Mahalle...
ERDAL ŞAFAK
Zamana hükmeden adam
O olmasaydı, saat asla kişiliğin ve...
Türk işi Rollswagen...
Türk işi Rollswagen...
Koca minibüsle yolda giderken Rahşan'a saydırıyorum.
İşadamlarını şaşırtacak jet
İşadamlarını şaşırtacak jet
Raytheon'un en yeni modeli Hawker 4000 İstanbul'da çok az sayıda...
İyi ilişki için iyi seks şart mı?
Son günlerin en fazla tartışılan konularından birini bilim dünyası da...
Matmazel Suzette'e adanmış yemek
Yumurtayla yapılan pek çok yemek var. Krep de onlardan biri. Dünya...
Mutfakta Japon var
Japon bir grubun Türk mutfağını ele geçirme çalışmaları yaptığını duyunca...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.