kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Abu Dabi Sultanı: 'Kalbimi fethettiniz'
Abu Dabi Sultanı: 'Kalbimi fethettiniz'

Dolmabahçe Sarayı'nın ülke sınırları dışında düzenlediği ilk sergi, geçen hafta Abu Dabi'de açıldı. 'Osmanlı Saray Koleksiyonundan' adlı serginin açılışını yapan Sultan bin Tahnoun Al Nahyan, koleksiyona hayranlığını gizleyemedi.

Dolmabahçe Sarayı'nın 150. yılı nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de yapılan Osmanlı Saray Koleksiyonundan başlıklı sergide 65 tablo, saraydan seçilen mobilyalar, seccadeler, halılar ve porselenler yer alıyor. Bu, Abu Dabi'de bugüne kadar yapılan en büyük sergi. TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Abu Dabi Kültür Mirası Vakfı (ADACH) Başkanı Sultan bin Tahnoun Al Nahyan tarafından açılan sergi, üç hafta açık kalacak. ADACH Başkanı Sultan bin Tahnoun Al Nahyan heyecanla gezdiği sergi için Sabah'a verdiği özel röportajda, "Kalbimi fethettiniz," diye başlıyor sözlerine. "Türkiye'deki kardeşlerimizle ortak bir ruhu paylaşıyoruz ve bu sergi bunun çok önemli bir kanıtı," diyen Al Nahyan müzeciliği geliştirmek istediklerini ve bu konuda Türkiye'deki birçok müzeyle iletişim halinde olduklarını belirtiyor. Görkemli binalarına ve yedi-sekiz yıldızlı otellerine rağmen sergi salonlarının yetersizliği konusundaki sorumuzu haklı bir eleştiri olarak niteleyen Sultan bin Tahnoun Al Nahyan, bu konudaki eksikliklerinin farkında olduklarını ve beş yıl içinde Abu Dabi'de önemli projelere imza atacaklarını söylüyor. Klasik, modern ve plastik sanatlarla ilgili spesifik müzelerin startını verdiklerini söyleyen Sultan, dünyadaki birçok müzenin şubesini de Abu Dabi'ye taşıyacaklarını anlatıyor. Resim bölümünün tamamı oryantalist ressamların tablolarından oluşan serginin projesi, ünlü Zonaro koleksiyoneri Erol Makzume'ye ait. Abu Dabi'de sergi gezmenin yeni gelişmekte olan bir kültür olduğunu söyleyen Makzume'ye göre de, mekânların halka açılmasıyla kimliklerin ortaya çıkması da kolaylaşacak. ADACH Direktörü Mohamed Khalaf Al Mazrouei de sergiyi en az 10 bin kişinin gezeceğini ama turistlerin de bu etkinliğe özel bir ilgi göstereceğini öne sürüyor. "Çok doğru zamanda yapılan bir sergi ve bu her iki ülkenin işbirliği için sadece bir başlangıç," diyen Mazrouei, İstanbul'dan gelen Dolmabahçe sergisinin, Osmanlı tarihinin 150 yıllık devrini yansıtmasının yanı sıra, İslam ile Batı uygarlıkları arasındaki yakın etkileşimi de gösterdiğini vurguluyor. Oryantalistlerin gözünden Osmanlı dönemindeki Arapların da anlatıldığı sergide; George Washington'un Arap Süvariler'i, Çeşme Başında Mola Veren Araplar'ı, Gustave Boulanger'in Sudan Geçen Bedeviler'i, Eugene Fromentin'in Sudan Geçen Araplar'ı, Victor Pierre Huguet'in Mola Vermiş Arap Süvariler'i, Çölde Bedeviler'i, Jean Leon Gerome'nin Mısır'da Kahve'si, Ayvazovski'nin Mısır'da Bir Sokak'ı ve Alexander Swoboda'nın Deve Kervanı gibi tablolar da yer alıyor. Sergide ayrıca Dolmabahçe Sarayı'ndaki değerli eşyalar da sergileniyor.

HEM DOĞULU HEM BATILI
1856'da Osmanlı İmparatorluğu'nun 31. sultanı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan saray, geleneksel ile Batı tarzını bir arada barındıran bir mimariye sahip. Mabeyn-i Hümayun, Muayede Salonu ve Harem bölümlerinden oluşan sarayın koleksiyonu padişahların ince zevklerini yansıtıyor. Koleksiyonu oluşturan parçaların büyük çoğunluğu ise II. Abdulhamid dönemine ait.

BEDEVİLİKTEN ZİRVEYE

1966 yılında petrolün bulunması, BAE'lilerin 'çölde bedevi' şeklindeki hayatlarını tamamen değiştirmiş. Ülkenin başındaki emirler, petrolden elde ettikleri tüm gelirleri ülkenin kalkınması için kullanmışlar. Bedevilik dönemlerinde sosyal ve siyasal sorunları bulunan ülke, bugün refahın zirvesini yaşıyor. Eğitime çok önem verilen ülkede, kültürel etkinliklere de büyük ilgi duyuluyor. Tiyatroların bulunmadığı ülkede, her şehirde birçok sinema var. Dubai'de 25 ve Abu Dabi'de de 25 sinemanın bulunduğu ülkede, filmlerin geneli ahlâki kaygı gözetilerek sansürleniyor. Yerli halk için eğitimin, hastane ve ilaç masraflarının bedava olduğu BAE'de, hükümet yeni evlenenlere 20 bin dolar para yardımında bulunuyor. Para yardımının yanı sıra büyük bir iş merkezinden bir yer, bir villa ve bir araba da cabası. BAE bugün dünyanın en güvenilir ülkelerinden kabul ediliyor. Burada arabanızın kontak anahtarını üzerinde unutup bir gün boyunca kontrol etmeseniz bile, döndüğünüzde anahtarı yerinde bulabileceğiniz belirtiliyor.

MÜJGÂN HALİS

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Nişantaşı maskesi bir yere kadar...
 'Köşeleri tutmayalım sokakta yüzleşelim'
 Ko-be or not Ko-be: İşte bütün mesele bu
 'Bu, kariyerimin ikinci yarısının başlangıcı'
 Zamana hükmeden adam
 Sn swyrm!*
 Bhutan'da 'mutlu' bir Türk
 İstanbul'un en 'Harvey' gecesi
 'Kötü günlerimde beş kez porno izlerdim'
 Pilli motorlar yolda
 İstatistik meselesi ve 'Altın Kızlar'
 'İhbarlarımız dikkate alınsaydı, bebeği kurtarabilirdik'
 '200 kişilik bir çete'
 Korkutan kadın
 İngiliz medyası çalışkan okura 100 sterlin verecek
 'Milli takım gibiyiz genç ve hevesli'
 Romantik bi şey çalın!
 Soğuktan geldi ve soğuğa gitti
 Mağdurlar da site kurdu
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Ben âşığım, darısı sizin başınıza
Bel altı saldırılar,...
GÜLSE BİRSEL
"Magazinsel" sağlık haberleri!
Medya bas bas bağırıyor,...
KAZIM KANAT
Mahallenin şık ağabeyleri
Çocuk dünyası işte! Mahalle...
ERDAL ŞAFAK
Zamana hükmeden adam
O olmasaydı, saat asla kişiliğin ve...
Türk işi Rollswagen...
Türk işi Rollswagen...
Koca minibüsle yolda giderken Rahşan'a saydırıyorum.
İşadamlarını şaşırtacak jet
İşadamlarını şaşırtacak jet
Raytheon'un en yeni modeli Hawker 4000 İstanbul'da çok az sayıda...
İyi ilişki için iyi seks şart mı?
Son günlerin en fazla tartışılan konularından birini bilim dünyası da...
Matmazel Suzette'e adanmış yemek
Yumurtayla yapılan pek çok yemek var. Krep de onlardan biri. Dünya...
Mutfakta Japon var
Japon bir grubun Türk mutfağını ele geçirme çalışmaları yaptığını duyunca...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.