kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Prof. Dr. Bengi Semerci @ SABAH
 

Televizyon çocuk bakıcısı değildir!

Televizyon müthiş bir buluş. Türkiye'ye ilk geldiği zamanı çok iyi hatırlıyorum. Siyah-beyaz tek ekran. Başlangıçta haftanın belli günleri, sonra her gün oldu. Sonra süreç hızla ilerledi. Renkli, çok kanallı, uydulu TV derken, özel programlar yayınlayan dijital kanallar oldu. Ailelerle çocuklar, çocuklarla uzmanlar karşı karşıya geldi. Ne kadar izlenmeli? Kaç yaş izlemeli? Nasıl program seçilecek? Programlar kötü etkiliyor mu? Soruları her yerde tartışılıyor. Bir yandan okullar açıldı, evlerde tartışmalar arttı. Diğer yandan şiddet, cinsellik ve bazı ruhsal sorunların nedeni olarak televizyon gösteriliyor. Üstelik çocuklara, hatta bebeklere özgü kanallar, DVD'ler çıktı. Bunların hepsini içeren sorular gittikçe artıyor. Hepsine topluca yanıt bulmaya çalışacağım.

0-3 YAŞ VE TV
Son zamanlarda en sık gelen soru bu. Bebeğin gelişimi için çok önemli olan bir zaman dilimi söz konusu. Anneyle bağlanmanın olduğu, yürüme, konuşma, tuvalet eğitiminin alındığı dönem. Yani bebeğin çok şey öğrenmesi gereken bir zaman. Bu süreyi bebeğinizi bir televizyonun karşısına oturtarak geçirirseniz, öncelikle sizle ilişkisi sağlıklı olmaz. Sonra konuşması gecikir, çevreyi tanıyamaz, sosyalleşemez. Öte yandan zihin gelişiminin olduğu bu dönemde kavramları öğrenmesi için onlara özel hazırlanmış programlar, CD'ler işe yarar. Özellikle onunla birlikte oturup, paylaşacağınız, öğreneceğiniz renkler, cisim isimleri onu geliştirirken, sizinle bebek arasında ilişki de kurar. Televizyonun bebek bakıcısı olmadığını bu yaş grubu için bir kez daha vurgulamakta yarar var. 3-6 yaş sosyalleşmenin, arkadaş edinmenin, bağımsızlık ilan etmenin yaşıdır. Kendi başına yürüyebilen ve konuşabilen çocuk anneden bağımsızlaşmaya başlar. Aynı zamanda kahramanların, çizgi filmlerin beğenilmeye başladığı dönemdir. Anneden bağımsızlaşan çocuğa, adı televizyon ya da DVD olan yeni bir bağımlılık nesnesi yaratılmaması en önemlisidir. Gerektiği kadar ve kontrollü izlemek çocuğun diğer alanlara da yönelmesini sağlar.

NE YAPMALIYIZ?
Uzun okul süresine, büyük illerde eklenen yolu da katınca çocuklara evde çok az zaman kalıyor. Bu zamanda aile ile ilişki, basit temizlikleri, yemek zamanı ve ders olunca televizyon izleme süresi ailelerle çocuklar arasında sorun yaratıyor. Ayrıca bazı programların korku, şiddet, yanlış özdeşim modelleri nedeniyle zararlı olabildikleri de düşünülünce sorun büyüyor. (Ayrıntılı bilgi için www.bengisemerci. com) Televizyonu tümden kapatmak sorunu çözer gibi görünse de başka sorunlara yol açıyor. İzlemesine izin verildiğinde ise izleme süresi ve program seçimleri endişe ve tartışma nedeni oluyor. Denge nasıl kurulacak? Belki de işe ailelerin televizyon seyretme süreleriyle başlamak gerekir. Siz bütün geceyi televizyon başında geçirirken, çocuğa hayır demek zordur. İkincisi ailenin seyrettiği programlar. Ona zararlı, gereksiz dediğiniz programları izliyorsanız ya da daha bile düzeysiz programlarla vakit geçiriyorsanız doğru model olmanız zordur. Öncelikle doğru örnek olmak, sonra program seçimi ve süresi konusunda kararlı olmak çözüm olabilir.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Beslenme, hastalıklar ve gelişim   / 11-11-2006
 Çocuklarla alışverişe çıkmak   / 04-11-2006
 Çocuklarla nasıl konuşuyoruz?   / 28-10-2006
 Çocuklarda dikkat eksikliği   / 21-10-2006
 Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu   / 14-10-2006
 Çocuk ve oruç   / 07-10-2006
 Çocuk bakıcıları   / 30-09-2006
 Televizyon çocuk bakıcısı değildir!   / 23-09-2006
 Okulda bizi neler bekliyor?   / 16-09-2006
 Biz nerede yanlış yapıyoruz?   / 09-09-2006
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
PROF. DR. BENGİ SEMERCİ
Sık görülen sorunlar (1)
Sizlerden çok sık gelen bazı...
FİLİZ AKIN
Aşka ne oldu?
"Aşka ne oldu?" diye düşününce Aşık...
Yasallık çizgisinin tam üzerinde
Yasallık çizgisinin tam üzerinde
Makinist filminden beri aykırı rollerin ve zor...
TV dizisi tadında sıcak bir Ege hikâyesi
TV dizisi tadında sıcak bir Ege hikâyesi
Bu yılın yerli film furyası içinde anlaşılan bu tür filmler sık sık...
Bu kebaplarda kuyruk yağı yok
Acıbadem'deki yerinden sonra Bağdat Caddesi'nde de bir şube açan...
Bu provokasyona kalp dayanmaz...
Tutkunlarının vazgeçemediği erotik iç çamaşırı markası Agent Provocateur, şimdi...
Kalede Adnan Menderes
İlk film gösterimi, İsmet İnönü ile Atatürk'ün aralarının açılmasına vesile ilk...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.