kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Abu Dabi Sultanı: 'Kalbimi fethettiniz'
Abu Dabi Sultanı: 'Kalbimi fethettiniz'

Dolmabahçe Sarayı'nın ülke sınırları dışında düzenlediği ilk sergi, geçen hafta Abu Dabi'de açıldı. 'Osmanlı Saray Koleksiyonundan' adlı serginin açılışını yapan Sultan bin Tahnoun Al Nahyan, koleksiyona hayranlığını gizleyemedi.

Dolmabahçe Sarayı'nın 150. yılı nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de yapılan Osmanlı Saray Koleksiyonundan başlıklı sergide 65 tablo, saraydan seçilen mobilyalar, seccadeler, halılar ve porselenler yer alıyor. Bu, Abu Dabi'de bugüne kadar yapılan en büyük sergi. TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Abu Dabi Kültür Mirası Vakfı (ADACH) Başkanı Sultan bin Tahnoun Al Nahyan tarafından açılan sergi, üç hafta açık kalacak. ADACH Başkanı Sultan bin Tahnoun Al Nahyan heyecanla gezdiği sergi için Sabah'a verdiği özel röportajda, "Kalbimi fethettiniz," diye başlıyor sözlerine. "Türkiye'deki kardeşlerimizle ortak bir ruhu paylaşıyoruz ve bu sergi bunun çok önemli bir kanıtı," diyen Al Nahyan müzeciliği geliştirmek istediklerini ve bu konuda Türkiye'deki birçok müzeyle iletişim halinde olduklarını belirtiyor. Görkemli binalarına ve yedi-sekiz yıldızlı otellerine rağmen sergi salonlarının yetersizliği konusundaki sorumuzu haklı bir eleştiri olarak niteleyen Sultan bin Tahnoun Al Nahyan, bu konudaki eksikliklerinin farkında olduklarını ve beş yıl içinde Abu Dabi'de önemli projelere imza atacaklarını söylüyor. Klasik, modern ve plastik sanatlarla ilgili spesifik müzelerin startını verdiklerini söyleyen Sultan, dünyadaki birçok müzenin şubesini de Abu Dabi'ye taşıyacaklarını anlatıyor. Resim bölümünün tamamı oryantalist ressamların tablolarından oluşan serginin projesi, ünlü Zonaro koleksiyoneri Erol Makzume'ye ait. Abu Dabi'de sergi gezmenin yeni gelişmekte olan bir kültür olduğunu söyleyen Makzume'ye göre de, mekânların halka açılmasıyla kimliklerin ortaya çıkması da kolaylaşacak. ADACH Direktörü Mohamed Khalaf Al Mazrouei de sergiyi en az 10 bin kişinin gezeceğini ama turistlerin de bu etkinliğe özel bir ilgi göstereceğini öne sürüyor. "Çok doğru zamanda yapılan bir sergi ve bu her iki ülkenin işbirliği için sadece bir başlangıç," diyen Mazrouei, İstanbul'dan gelen Dolmabahçe sergisinin, Osmanlı tarihinin 150 yıllık devrini yansıtmasının yanı sıra, İslam ile Batı uygarlıkları arasındaki yakın etkileşimi de gösterdiğini vurguluyor. Oryantalistlerin gözünden Osmanlı dönemindeki Arapların da anlatıldığı sergide; George Washington'un Arap Süvariler'i, Çeşme Başında Mola Veren Araplar'ı, Gustave Boulanger'in Sudan Geçen Bedeviler'i, Eugene Fromentin'in Sudan Geçen Araplar'ı, Victor Pierre Huguet'in Mola Vermiş Arap Süvariler'i, Çölde Bedeviler'i, Jean Leon Gerome'nin Mısır'da Kahve'si, Ayvazovski'nin Mısır'da Bir Sokak'ı ve Alexander Swoboda'nın Deve Kervanı gibi tablolar da yer alıyor. Sergide ayrıca Dolmabahçe Sarayı'ndaki değerli eşyalar da sergileniyor.

HEM DOĞULU HEM BATILI
1856'da Osmanlı İmparatorluğu'nun 31. sultanı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan saray, geleneksel ile Batı tarzını bir arada barındıran bir mimariye sahip. Mabeyn-i Hümayun, Muayede Salonu ve Harem bölümlerinden oluşan sarayın koleksiyonu padişahların ince zevklerini yansıtıyor. Koleksiyonu oluşturan parçaların büyük çoğunluğu ise II. Abdulhamid dönemine ait.

BEDEVİLİKTEN ZİRVEYE

1966 yılında petrolün bulunması, BAE'lilerin 'çölde bedevi' şeklindeki hayatlarını tamamen değiştirmiş. Ülkenin başındaki emirler, petrolden elde ettikleri tüm gelirleri ülkenin kalkınması için kullanmışlar. Bedevilik dönemlerinde sosyal ve siyasal sorunları bulunan ülke, bugün refahın zirvesini yaşıyor. Eğitime çok önem verilen ülkede, kültürel etkinliklere de büyük ilgi duyuluyor. Tiyatroların bulunmadığı ülkede, her şehirde birçok sinema var. Dubai'de 25 ve Abu Dabi'de de 25 sinemanın bulunduğu ülkede, filmlerin geneli ahlâki kaygı gözetilerek sansürleniyor. Yerli halk için eğitimin, hastane ve ilaç masraflarının bedava olduğu BAE'de, hükümet yeni evlenenlere 20 bin dolar para yardımında bulunuyor. Para yardımının yanı sıra büyük bir iş merkezinden bir yer, bir villa ve bir araba da cabası. BAE bugün dünyanın en güvenilir ülkelerinden kabul ediliyor. Burada arabanızın kontak anahtarını üzerinde unutup bir gün boyunca kontrol etmeseniz bile, döndüğünüzde anahtarı yerinde bulabileceğiniz belirtiliyor.

MÜJGÂN HALİS

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 'İhbarlarımız dikkate alınsaydı, bebeği kurtarabilirdik'
 '200 kişilik bir çete'
 Korkutan kadın
 İngiliz medyası çalışkan okura 100 sterlin verecek
 'Milli takım gibiyiz genç ve hevesli'
 Romantik bi şey çalın!
 Soğuktan geldi ve soğuğa gitti
 Mağdurlar da site kurdu
 Lüksün sınırı yok
 Sultanlarla halk buluşması
 Bir işkence haritamız olacak...
 Yalnız bir şampiyon
 Bir İstanbul masalı
 Hayatı depremler kadar bilinmezlerle dolu
 Şampanya seven ayakkabı
 Kasparov Türkiye'ye geldi!
 Nokta dergisi geri döndü
 'Hiçbir değer yargısı olmayan ve şiddeti kendine hak gören...
 Katil doğulur mu, olunur mu?
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Mekik yok dans var
Shaun Thomas'ı ilk gördüğümde...
GÜLSE BİRSEL
Deneme, yanılma!
Biz Türklerde 'bize bir şey olmaz'...
ÖNCEL ÖZİÇER
Cem Yılmaz'ın filmi 10 numara!
Cuma günü benim kanlı...
EMRE AKÖZ
Haydi eller havaya!
90'lı yıllarda hayatımıza Televole...
KAZIM KANAT
Sefertası ile işe gelen başbakan!..
Uçağın en arka...
ERDAL ŞAFAK
Korkutan kadın
Demokratlar'ın seçim zaferinden sonra...
Toyota'nın arazi geleneğini bozmuyor
Toyota'nın arazi geleneğini bozmuyor
Prado, arazi özellikleriyle Almanların son dönemde ürettiği konforlu...
Yarasa kanatlı uçak
Yarasa kanatlı uçak
Uçakların iniş ve kalkışlarda çıkardığı gürültü, yarasa kanatlı yeni...
İnsan tekeşli mi, çokeşli mi?
Çokeşlilik çapkınların kılıfı mı, yoksa tekeşlilik insanın doğasına...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.