kapat
   
17 Kasım 2006 Cuma
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İmam hatip ile genel lise eşit

Milli Eğitim Şûrası tüm liselileri üniversiteye girişte eşit kılacak ÖSS öncesi 'Olgunluk Sınavı' yapılması kararı aldı.

Katsayıya makyaj
Milli Eğitim Şûrası'nda, 4 gündür tartışılan imam hatiplerin önünü açan katsayı kararına yeni biçim verildi. Buna göre imam hatip ve diğer meslek liselilere, ÖSS öncesi "Olgunluk Sınavı" yapılacak. Karar doğrultusunda değişiklikler yapılırsa, genel-meslek lisesi ayrımı olmadan tüm mezunlar bu sınava girecek. Böylece üniversite yolunda imam hatiplilerle genel liseliler arasında bir fark kalmayacak.


ÖSS öncesi sınav

Milli Eğitim Şûrası'nda tüm liselileri üniversite girişte eşit kılacak "olgunluk sınavı" getirilmesi kararlaştırıldı. Olgunluk sınavını geçenler ÖSS'ye girebilecek. Meslek ve imam hatip liseliler, kendi alanlarında genel liselilere göre avantajlı olacak.

Milli Eğitim Şûrası'nda, 4 gündür tartışılan imam hatiplerin önünü açan katsayı kararına yeni biçim verildi. İmza altına alınan kararda, imam hatip ve diğer meslek liselilere, "olgunluk sınavı" aracılığıyla üniversite kapılarının açılması öngörüldü. Karar doğrultusunda değişiklikler yapılırsa, genel-meslek lisesi ayrımı yapılmadan tüm lise mezunları olgunluk sınavına girecek. Böylece üniversite yolunda imam hatip liselilerle genel liseliler arasında bir fark kalmayacak. Farklı katsayı yerine, öğrenciler olgunluk sınavından alacakları puana göre üniversiteye girecekler. Şûra'da alınan karar, genel liselilerin üniversite yolunu daraltıyor.

ÖNERGE VERİLDİ
Şûra'da akşam saatlerine kadar süren tartışmaların ardından, Bakanlık Danışmanı Hazma Aydoğdu, MEB Personel Genel Müdürü Remzi Kaya, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, İzmir Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, eski Talim Terbiye Kurulu üyesi Sevinç Atabay ve öğretim üyeleri Adnan Kulaksızoğlu ile Ayşegül Ataman'ın imzasıyla önerge verildi. Önergeyle, alt komisyonda alınan "katsayı kaldırılsın" kararı "makyajlandı". Önergede şöyle denildi:

KATSAYI BİLİMSEL DEĞİL
"Yükseköğretime girişle ilgili olan katsayı, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı uygulamaları pedagojik ve bilimsel değildir. Yükseköğretime girişte, öğrencilerin ortaöğretimden mezun oldukları alanın devamı niteliğindeki alanlara geçişte mevcut katsayı farkı kaldırılmalı ve ek puan verilmeli. Mesleki teknik eğitim kurumları da dahil olmak üzere tüm ortaöğretim kurumlarında ders ağırlığına göre alan belirlemesinin yapılması, aynı alandan mezun olanMilli Eğitim Şûrasında dört gündür tartışılan katsayı sorunu dün akşam verilen önergeyle sonuca bağlandı. Alt komisyonda alınan katsayı kaldırılsın kararı makyajlandı. Önergede Aynı alandan mezun olan her türlü ortaöğretim kurumu mezunlarının eşit olarak yarışması benimsenmiştir denildi.her türlü ortaöğretim kurumu mezunlarının eşit olarak yarışması benimsenmiştir." Daha sonra önergeye, "olgunluk sınavı yapılsın" ifadesi de eklendi. Bakanlık yetkilileri, karar yaşama geçirilirse, olgunluk sınavında belirlenen barajı geçenlerin ÖSS'ye girebileceğini söyledi. Karar, meslek liselilerin kendi alanlarına ek puan avantajıyla girmesinin önünü açtı.

GENEL LİSELİNİN YOLU DARALDI
Aynı alanlara girmek isteyen genel lise mezunları, meslek liselilere göre dezavantajlı duruma düşecek. Örneğin makine bölümünde okuyan bir meslek lisesi öğrencisi, makine mühendisliğine girmek istediğinde, daha önce puanı kırılırken, bu kez genel lise öğrencisinden daha da fazla ek puan alacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in akşam saatlerinde yaptığı açıklama da, imam hatiplerin önünün açıldığını ortaya koydu. Çelik, 17. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulunda alınan kararın, katsayı uygulamasının kalktığı anlamına gelmediğini savunarak, "alanlarıyla ilgili bölümleri seçen öğrencilere ek puan verilmesi öngörülüyor'' dedi.

İLAHİYAT İSTERSE EK PUAN
Orta öğretimde "alan belirlemesi" yapılacağını belirten Çelik, alınan kararı şöyle açıkladı: "Örneğin, İmam Hatip Lisesi'nin alanını sözel olarak belirledik. Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin alanını da eşit ağırlıklı olarak belirledik. İmam Hatip Lisesi mezunu alanıyla ilgili bölüme giderse ek puandan yararlanacak. Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu da eşit ağırlıklı bölümlere normal adaylar gibi gidebilecek ama İlahiyat'ı tercih ederse o zaman ek puan alacak."

Nergis DEMİRKAYA / ANKARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 PKK sorununu barışçıl yolla çözmek istiyoruz
 'Papa'nın Diyanet'i ziyaret planı bir diyalog göstergesi'
 Botaş'ın Başmüfettişi intihar etti
 Başbakan'a hokkabaz şov
 'Ülkede Özgür Gündem' yerine yeni gazete çıkacak
 'Rahatımız yerinde'
 'Türkiye ile kriz yok'
 Fransız ataşe Bakan'a alınıp salonu terketti
 AKP'li vekil uçağa silahla bindi
 Memur sınavı sonuçları iptal edildi
 Güldünya'nın kardeşlerine daha fazla ceza
 Kadı Mahkemesi tanığı korumasız
 Mülteci Afgan aile Türkiye'de yok oldu
YILMAZ ÖZDİL
Bugün yazı yok...
"Parayı ver,...
MEHMET BARLAS
Tutarsız olmak o kadar kolay ki bu coğrafyada...
Garip...
ERGUN BABAHAN
Ergun Özen'den finans dersi
Önceki akşam Bilgi...
BALÇİÇEK PAMİR
Git başımdan Mustafa Mutlu
Ali Müfit Gürtuna...
UMUR TALU
Dipsiz şiddet
Farkındayım.
Dipsiz Kuyu sık sık...
FATİH ALTAYLI
Cem Uzan ne yapar?
Türkiye artık seçimleri konuşmaya...
ERDAL ŞAFAK
Sivil toplum çalışıyor
Hayretle izliyoruz. Türkiye'nin...
Kanser olan başkan dağ evine yerleşti
Slovenya Devlet Başkanı, böbrek kanseri teşhisi konduktan sonra aktif...
Suudiler Türk camilerinde beyin yıkıyor'
İngiliz gazeteciye göre Türkiye ve Pakistan'daki camileri Suudi...
Bir numaralı şifre
Bir numaralı şifre
İtalya karşısında yediği komik golle dikkat çeken Volkan Bursa,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu